Článek
Shrnutí uplynulého týdne
Na trzích za sebou máme další velmi zajímavý a na tržní zprávy bohatý týden. Index S&P 500 po více než roce zaznamenal největší denní ztrátu. Konkrétně k tomu došlo ve středu, kdy index S&P 500 odepisoval 2,3 % poté, co negativně reagoval na korporátní výsledky Tesly a Alphabetu a následný výrazný výběr kapitálu z akcií big techů. Technologickému indexu Nasdaq se dařilo ještě hůře a ve středu odepisoval 3,6 %. Celkový pohyb na indexu S&P 500 v minulém týdne nebyl tak zlý – index odepsal „pouze“ 0,8 %. Pomohlo k tomu zejména dobré obchodování v pondělí, kdy index pozitivně reagoval na odstoupení prezidenta Joe Bidena z kandidatury na amerického prezidenta a jeho nahrazení nejpravděpodobnější kandidátkou Kamalou Harisovou.
Index S&P 500 odepisoval druhý týden v řadě a aktuálně se nachází už v mírně znatelné korekci oproti svým historickým maximům. Zatímco makroekonomická data z minulého týdne (růst HDP a míra inflace podle PCE v USA) tržní výkonnosti pomáhaly, tak naplno rozběhnutá výsledková sezóna tlačila trhy výrazně dolů. Mezi největší zklamání patří již zmíněné výsledky Alphabetu a Tesly, které obecně táhly dolů celý technologický sektor (byť obě firmy trochu paradoxně oficiálně patří do jiných sektorů).
Výhled na další týden
Nadcházející týden bude patřit z velké části výsledkové sezóně. Jedná se o jeden z nejrušnějších týdnů výsledkové sezóny. Reportovat budou mimo jiné velké technologické firmy Microsoft, Meta, Apple a Amazon. Výsledky představí množství velmi sledovaných polovodičových firem – namátkově například AMD, ARM, QUALCOMM, Intel nebo v ČR dobře známý ON Semiconductor. V pátek svoje výsledky představí giganti v těžbě ropy Exxon a Chevron. Z firem z ostatních sektorů reportuje mimo jiné McDonald's, Pfizer, Boeing, Altria nebo Booking. V ČR pak svoje výsledky dvě největší banky – Komerční banka a Erste banka.
Mimo výsledkovou sezónu budou podrobně sledované měnově politická rozhodnutí centrálních bank. Pro trhy budou tím nejvíce klíčovým zasedání FEDu, které proběhne ve středu večer našeho času. S největší pravděpodobností nedojde ke změně úrokových sazeb, klíčová tak bude opět doprovodná konference předsedy Jeroma Powella.
Ve čtvrtek rozhodují o nastavení úrokových sazeb i centrální bankéři ČNB. S velkou pravděpodobností přijde opětovný pokles, otázkou zůstává, zda o čtvrt nebo o půl procentního bodu. Aktuální inflace a vývoj ekonomiky nahrávají spíše snížení o půl procentního bodu na výslednou úrokovou sazbu 4,25 %. Pochopitelný a logický by byl i opatrnější přístup s pomalejším snížením.
Kromě výsledkové sezóny a zasedání centrálních bank v následujícím týdnu vyjdou i klíčová makroekonomická data. V USA to budou data z trhu práce v úterý a ve čtvrtek, v Eurozóně a v ČR to bude růst HDP v 2Q letošního roku. Tato normálně silně kurzotvorná makrodata sice budou v následujícím týdnu spíše upozaděné, nicméně v případě větších překvapení lze očekávat i jejich vliv na kurzové pohyby.
Následující týden tak bude nabitý prakticky ze všech možných stran. Index S&P 500 se nadále nachází na rozcestí, kdy je ve hře poměrně vysoká tržní korekce ale i opětovné dosažení nových historických maxim, která již letos překonal více než 30×. O dalším vývoji indexu rozhodne s největší pravděpodobností výsledková sezóna. Očekávání pro firmy jsou velmi nadprůměrná a rizika pro trhy jsou tak poměrně vysoká. Zejména v odvětví velkých techů a polovodičů jde prakticky o „all-in“ situaci. Obecně vysoké valuace těchto akcií totiž nedovolí firmám sebemenší zklamání. V uplynulém týdnu se o tom přesvědčil Alphabet a Tesla. V tom nadcházejícím uvidíme, jak se s tím popasuje zejména Apple a Microsoft.