Hlavní obsah

OF - Osvobození Fojtíka nebo Očekávám Funkci? Legendární Jan Fojtík brzy oslaví sté narozeniny

Foto: pixabay

Asi znáte roky populární televizní scénku Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, z roku 1990, kdy si představovali, jak se budou žáci v budoucnosti učit o Listopadu 1989.

Článek

Jsme v roce 2010, možná 2012, a já jsem váš třídní profesor,“ sdělil publiku učitel Jiří Lábus. „Dnes budeme opakovat události z Prahy roku 1989 a k tabuli půjde Karolína Kaiserová…

K mé oblíbené nejoblíbenější pasáži patří trochu dadaistické:

pedagog Lábus : Co znamenala zkratka OF?“ Kaiserová: „Osvobození Fojtíka?!

L: „Ale! Jak to, že to nevíš, já tě snad vyhodím … přemýšlej!“ K: „Očekávám Funkci? Ježiš, to sou takový kraviny, to se tak špatně učí…“

Když jsem scénku pouštěl nedávno vnukovi, jen se divil - dědo, co je to ten Fojtík?

Takže si dnes, vážení čtenáři, stručně připomene, kdo to byl soudruh Jan Fojtík.

Jan Fojtík: Muž z éry normalizace, symbol stagnace

PhDr. Jan Fojtík, byl dlouholetý stranický funkcionář a klíčová postava komunistického režimu v Československu, patří k osobnostem, které zanechaly výraznou stopu v období normalizace. Jako člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) a vedoucí tajemník oddělení propagandy měl přímý vliv na formování veřejného mínění a ideologické linie režimu.

Fojtík, poprvé narozený v roce 29.2. 1928 n.l., se do vysokých stranických funkcí dostal v 60. letech, kdy se postupně vypracoval v rámci komunistické hierarchie.

Zlomovým bodem jeho kariéry byla okupace Československa v roce 1968. Zatímco mnozí jeho tehdejší kolegové ztratili své pozice kvůli podpoře reformního procesu Pražského jara, Fojtík zvolil opačný přístup.

Přidal se k normalizačním strukturám vedeným Gustávem Husákem, čímž si zajistil světlé zítřky.

Jeho klíčovým působištěm se stala oblast propagandy, kde měl na starosti ovlivňování médií, kultury i vzdělávání. Fojtíkův úřad byl synonymem cenzury a manipulace informací. Pod jeho dohledem se mediální prostor proměnil v nástroj jediné pravdy, kde neexistoval prostor pro svobodnou debatu ani kritiku režimu.

V této roli byl Fojtík jedním z architektů kulturní a intelektuální stagnace, která poznamenala Československo až do revoluce v roce 1989.

Za jeho éry se upevnil systém, který trestal jakýkoli náznak odchylky od ideologických linií. Postihoval svobodomyslné umělce, disidenty a intelektuály, zatímco propagoval loajalitu a servilnost. Fojtík se stal tváří režimu, který československou zemi udržoval v izolaci a nesvobodě.

Sametová revoluce v roce 1989 znamenala konec jeho politické dráhy. Společenské změny odhalily slabost a zkostnatělost struktur, které pomáhal udržovat.

Dnes je Jan Fojtík připomínán jako příklad kariérního komunisty, jenž dal přednost osobnímu prospěchu před zájmy společnosti. Jeho jméno zůstává symbolem období, kdy propaganda a cenzura dusily svobodné myšlení a Československo stagnovalo v politické i ekonomické sféře.

Aktuálně je Janu Fojtíkovi 96 let a je starobním důchodcem, a není politicky ani publikačně činný.

Zajímavost (Fun fact) : Laskavá stará levicová pověst praví, že J.Fojtík stárne čtyřikrát pomaleji, jelikož se narodil 29.února, a tak má narozeniny jen jednou za 4 roky. Nyní je mu tedy okolo 25 let věku.

Prameny a další informace:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Fojt%C3%ADk

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-stihani-extajemnika-uv-ksc-fojtika-zatim-nekonci-40380429

https://www.psp.cz/eknih/1986fs/rejstrik/jmenny/sn/ceska/f.htm

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz