Článek
Ačkoliv se očekávaly o něco vyšší finanční přírůstky, vládní nařízení přineslo oproti původnímu návrhu menší změny. Přesto dojde k navýšení, které má za cíl zlepšit finanční situaci důchodců, zejména vzhledem k rostoucím životním nákladům.
Jak se důchod dnes vlastně počítá ?
Důchody v ČR se skládají ze dvou hlavních složek: Základní výměry a tzv. procentní výměry.
Základní výměra je stejná pro všechny důchodce a aktuálně činí 4400 Kč měsíčně. Což není úplně mnoho.
Citovaná část důchodu zajišťuje určitou minimální částku, kterou dostávají všichni důchodci bez ohledu na své předchozí příjmy či pracovní kariéru.
Naopak procentní výměra je více zásluhová. Jest závislá na délce pracovního života a výši příjmů, ze kterých bylo odváděno důchodové pojištění. Tato částka je, jak jsme již naznačili, zásluhová a liší se u každého důchodce a důchodkyně.
Kolik důchodcům tedy od roku 2025 přidají?
Od ledna 2025 se plánuje zvýšení obou složek důchodů:
Základní (výchozí) výměra důchodu vzroste o 260 Kč měsíčně, což znamená, že od nového roku bude činit 4660 Kč. Původně se sice počítalo s navýšením o 290 Kč, ale vlivem nových rozpočtových úvah vláda přistoupila k mírně nižšímu růstu. Jak říká můj skoro osmdesátiletý soused, není to sice žádná hitparáda, ale lepší než drátem do oka. Já osobně bych důchodcům tuto částku zvedl o 490 korun, ale kdo jsem já, abych radil těm nahoře (zakončil senior).
Procentní výměra, tedy zásluhová část důchodu, vzroste o 0,6 %. Tento nárůst je oproti původnímu návrhu vyšší, protože se dříve počítalo jen s navýšením o 0,4 %.
Pro jednotlivé důchodce to znamená, že kromě pevně daných 260 Kč u základní výměry, dojde také ke zvýšení jejich individuální procentní části penze, a to podle jejich pracovních zásluh a výdělků v minulosti. Takže těm nejbohatším se přidá nejvíce.
Proč dochází ke zvýšení?
Zvyšování důchodů je každoročně stanoveno naší moudrou vládou na základě několika faktorů, především inflace a růstu průměrné mzdy. S rostoucími životními náklady, zejména v oblastech, jako jsou energie, potraviny a bydlení, se stát snaží kompenzovat důchodcům tento ekonomický tlak pravidelnými valorizacemi.
Zvýšení v roce 2025 má za cíl udržet kupní sílu důchodců, která by mohla být ohrožena pokračujícími inflačními tlaky. Důchodový systém v ČR přitom funguje na principu průběžného financování, kde současní pracující platí na důchody těch, kteří jsou již v důchodovém věku. Tato valorizace tak reflektuje změny v ekonomickém prostředí, ale také vládní snahu přizpůsobit důchody aktuálním podmínkám.
Závěrem
Navýšení důchodů v roce 2025 přinese větší finanční jistotu seniorům, invalidním osobám i pozůstalým, kteří pobírají důchody. I když došlo k drobnému snížení očekávaného růstu základní výměry, vyšší procentní výměra poskytne těm, kteří měli vyšší příjmy a delší pracovní kariéru, další navýšení jejich důchodu.