Článek
Dne 20. září si připomeneme třetí výročí katastrofální otravy řeky Bečvy, tehdy uhynulo nejméně 40 tun ryb na zhruba 40 kilometrech toku.
Dodnes si vybavuji rybáře z Valašského Meziříčí v televizi s očima plnýma slz rozrušeného během jeho vyprávění o hromadách mrtvých ryb, které s kolegy vyklízeli z otrávené Bečvy.
Nejenže nebyl usvědčen, ale ani odhalen pravý viník katastrofy. Orgány činné v trestním řízení s pomocí státního aparátu však rychle obvinily rožnovskou společnost Energoaqua a jejího jednatele Ing. Oldřicha Havelku. Krátce po obvinění společnosti spáchal sebevraždu jeden z jejích pracovníků.
Od 30. 1. 2023 probíhá hlavní líčení u Okresního soudu ve Vsetíně. Pochybnosti doprovázející vyšetřování během hlavního líčení sílí. Zlomovým okamžikem měla být výpověď soudního znalce Ing. Jiřího Klicpery.
Dne 9. října 2019 byl publikován ve Sbírce zákonů, a tudíž nabyl platnosti, nový zákon č. 254/2019 Sb., o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech.
Případů, kdy znalci účelově tvarovali posudky, je příliš mnoho, než aby se dalo hovořit o garantované kvalitě a výjimečných excesech jednotlivců.
Vystoupení soudního znalce u Okresního soudu ve Vsetíně zabralo 3 dny a jednou se dokonce protáhlo do večerních hodin, což je v české historii soudnictví úplně ojedinělý exces.
Ing. Klicpera nedokázal odpovědět adekvátně na dotazy obhajoby, rozvláčně a neurčitě odpovídal i na otázky soudkyně. Jeho vystoupení lze popsat jako naprosto nepřesvědčivé a argumentačně prázdné.
Svým neprofesionálním vystoupením dal Ing. Klicpera prostor úvahám o dalším možném důvodu svého angažmá v této kauze. Je otázkou, zda jeho úkolem nebylo pozdržet průběh vyšetřování tak, aby uplynula doba šesti měsíců, po kterou provozovatelé telekomunikačních služeb zálohují a uchovávají data o telekomunikačním provozu.
V tomto případě se policie měla zajímat o telekomunikační provoz ze dne 20.9.2020, kdy došlo v brzkých ranních hodinách k havárii ve společnosti DEZA, tuto událost společnost tajila až do 30.11.2020, kdy vyšla investigativní reportáž v Deníku Referendum.
Nedávno se objevila v médiích zpráva o ospuštění peněžitého trestu Deze za nenahlášení havárie.
V době havárie v Deze došlo jistě ke komunikaci mezi jejími pracovníky, majiteli a kdoví kým ještě. Dobu 6 měsíců Ing. Klicpera dodržel, znalecký posudek předal policii na konci dubna 2021.
Policie přes závažnost případu nepřistoupila dostatečně zodpovědně k výslechům svědků, zejména rybářů, ty začala vyslýchat po více než čtyřiceti dnech, což je bezprecedentní nedbalost. Policie doposud neztotožnila, tedy ani nevyslechla, všechny rybáře, kteří v den otravy chytali ryby v úseku Bečvy, kde dle obžaloby měla již téct toxická látka. Prý není nutné vyslechnout VŠECHNY.
Při zvážení postupu policie, státních zástupců, prohlášení tehdejších politiků je zřejmě pradivé vyjádření poslance Petra Gazdíka o možném zločinném spolčení.
Setkání ve Valašském Meziříčí se uskutečnilo na náměstí před radnicí, kde tehdy starostoval člen ANO. Po položení hesel a vzkazů na schody radnice se lidé, zejména mladí a rodiny s dětmi, vydali k soutoku dvou částí Bečvy.
Bečva žije!
Ptáci se shromáždili pozorujíce náš průvod.
Těsně před Vánocemi 2020 pořádala organizace Milion chvilek na Střeleckém ostrově v Praze happening jako upozornění na otravu Bečvy s připomínkou naléhavosti vyšetření této katastrofy.
Ač daleko od Prahy a významných politiků a institucí nesmí tato ekologická událost vyšumět.
Lodičky z vozku na Vltavě připomněly Bečvu a její nešťastné rybáře a okolní obyvatele volající po spravedlnosti.
Na happeningu nechyběla významná média a rozhovory s aktivními aktivisty.
Rozsvícené vozkové lodičky jsou připraveny k vyplutá na Vltavě.
Připomínka otrávené Bečvy se promítala na staleté kameny Karlova mostu.