Hlavní obsah
Umění a zábava

Fotografka Elena vystavuje v Šumperku s pradědečkem, fotogalerie

Foto: Lenka Hoffmannová

Elena Helfrecht doplnila pradědečkův starobylý domeček dvěma kontrastně zbarvenými hady, vznikla z toho zajímavá fotka, co myslíte?

Německá vizuální umělkyně je známá snovými a surrealistickými fotkami. Kombinuje své individuální zkušenosti s kolektivní historií, tu představují díla jejího pradědečka, sochaře zabitého v Rumunsku v roce 1944.

Článek

Fotografka Elena Helfrecht je držitelkou mnoha ocenění včetně mezinárodní fotografické ceny British Journal of Photography, Sony World Photo Award, Camera Work Award a AOP Student Award a dalších. Získala také několik tvůrčích grantů.

Foto: Lenka Hoffmannová

Vlevo Elena, uprostřed Pavlína Vogelová, kurátorka výstavy. Vpravo známý všestranný šumperský hudebník a skladatel Honza Horníček. Pro pěvecký sbor Schola v Šumperku složil několik skladeb na téma a texty Písně písní. Honza je také varhaníkem v šumperském kostele sv. Jana Křtitele.

Foto: Lenka Hoffmannová

Vpravo rodiče Eleny, umělecké geny zdědila po ženské linii rodu. Manželé provozují dentální ordinaci, maminka se zabývá spíše účetnictvím a ekonomickou stránkou věci, jak se mi svěřila.

Foto: Lenka Hoffmannová

Podle maminky Eleny zdědili po rodičích a prarodičích starou farmu v Bavorsku, kde Elena právě dnes žije, tedy pokud někde ve světě nefotí, nevystavuje, či nepřebírá nějakou cenu. Na vernisáž sice přicestovala z Londýna, ale jinak se trvale zdržuje právě na farmě. Podle vystavených fotografií to vypadá, že farma je její velkou inspirací a předmětem mnoha černobílých fotografií.

Foto: Lenka Hoffmannová

Na fotografii je Elenin pradědeček Eugen Ruppert (1911, Saarbrücken - 1944, Rumunsko), narodil se jako nejmladší ze 13 sourozenců. Jeho matka zemřela při útěku během první světové války a tak zůstal v péči své starší sestry Else, ta provozovala mlékárnu.

Foto: Lenka Hoffmannová

Navzdory těžkému osudu se díky podpoře své sestry mohl věnovat své vášni pro sochařství. V letech 1925 až 1929 se vyučil sochařem u V. Wolferse v Saarbrückenu. Pracoval se dřevem a kamenem a paralelně vedle vykonávání sochařského řemesla studoval na odborné veřejné škole. Poté pracoval v několika dílnách.

Foto: Lenka Hoffmannová

Na podkladu dřevěné vyřezávané sošky nahoře muže, dole děťátka, je značka autora ER, jako Eugen Ruppert.

V letech 1933 a 1934 působil v Ludweileru, později se přestěhoval do Langenbergu ve Vestfálsku, kde byl v letech 1934 až 1936 zaměstnán v dílně Harmanna Vogta na dřevěné a kamenné sochy. To jsou poslední stopy jeho profesního života, než byl povolán do vojenské služby. Domů se už nevrátil.

Foto: Lenka Hoffmannová

Dílo Eleny a jejího pradědečka ve vzácné harmonii na výstavě.

Foto: Lenka Hoffmannová

Elena komponuje do svých snových a surrealistických fotografií pohledy na detaily farmy. Na farmě stále nachází spoustu vzpomínek a dokladů o historii její rodiny, a ona našla způsob jak je využít ve svých dílech.

Foto: Lenka Hoffmannová

Součástí práce na farmě je nejen chov, starost o zvířata, také je nezbytné je jednou zabít a prodat, tento proces se odráží v různých aranžích na fotografiích Eleny.

Foto: Lenka Hoffmannová

Během zahájení výstavy se Elena svěřila se svým životem, dílem a očekáváním věcí příštích.

Elena studovala v letech 2011 až 2015 na Friedrich-Alexander-Universität v Erlangenu v Bavorsku obor Art History § Book Science. V letech 2016 až 2017 absolvovala studium Master Perogramme Art § Image History na Humboldt-Universität v Berlíně. Poté v Londýně vystudovala MFA Photography na Royal College of Art v letech 2017 až 2019.

Foto: Lenka Hoffmannová

Na závěr obdržela tuto krásnou kytici. Jan jí a nám všem zahrál na kytaru, jeho hudbu jsme si vychutnali během prohlídky výstavy.

Foto: Lenka Hoffmannová

Portrét se zaujetím hrajícího Honzy Horníčka s kytarou.

Foto: Lenka Hoffmannová

Honza Horníček mezi vystavenými díly hraje na kytaru vyrobenou v Kanadě.

Foto: Lenka Hoffmannová

Na fotografii je dřevěný vyřezávaný pohled na člun pradědečka. Vůdce útočného člunu číslo 37 je vpředu. Proč 37? Jeho dcera a Elenina babička se narodila v roce 1937. S touto informací přišla za mnou Elenina maminka, aby mi vysvětlila i další symboly na výstavě.

Foto: Lenka Hoffmannová

Zabili drůbež, jejich hlavičky Elena upořádala na míse a vložila do trouby na farmě, a vyfotila. To jsem se dozvěděla od Eleniny maminky.

Foto: Lenka Hoffmannová

Co říkáte na tyhle myšky z pastiček, brr. Ta fotka je pro mě na první pohled zajímavá, ale na ten druhý, když si uvědomím jak vznikla…

Foto: Lenka Hoffmannová

Pohled z okna galerie do prostoru Pavlínina dvora v Šumperku.

Ještě lze doplnit, že Elena vystavovala své fotografie na různá témata ve Velké Británii, Itálii, Řecku, Brazílii, Kolumbii, Portugalsku, Rakousku, Turecku, USA, Finsku, Belgii, samozřejmě v rodném Německu a také v České republice.

Foto: Lenka Hoffmannová

Na fotografii je další z vystavených sošek Elenina pradědečka.

Celá výstava je součástí Ekologických dnů Olomouc – Sluňákov 2025.

Foto: Lenka Hoffmannová

Jedna z rozměrných fotografií je během výstavy instalovaná v předsálí galerie.

Zdroje:

Text k výstavě

Informace od jednotlivých aktérů výstavy

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz