Článek
Izrael právě bojuje s pomocí dalších zemí, které přispěchaly na pomoc, s obrovskými požáry po celé zemi založenými žháři z řad podněcovaných Arabů. Hamás vyzval k vypálení Izraele.
Stejně jako při téměř každodenním zneškodňování nyní již balistických raket mířících v rojích na Izrael, na mapě Izraele média ukazují místa jejich zneškodnění, tak v současnosti přibyly mapy s množstvím míst, kde žháři provádí své dílo zkázy. Izrael opakovaně zasáhly tyto obrovské požáry během oslav 77 let jeho novodobé existence.
Nedávno se v Íránu, který se po desetiletí snaží o zničení nenáviděného Izraele, odehrála katastrofa. Počet obětí mohutné exploze 1100 tun chloristanu sodného dovezeného letos z Číny do íránského přístavu Bandar Abbásu, používaného při výrobě raketového paliva, stoupl na 70 mrtvých, zraněných je přes 1200 osob. Tuto látku na začátku roku i navzdory americkým sankcím dovezly do přístavu dvě íránské nákladní lodě.
Chloristan sodný se používá při výrobě chloristanu amonného, to je klíčové okysličovadlo v tuhých pohonných hmotách pro rakety. Írán potřebuje vyrobit další balistické rakety, ty byly vypotřebovány během loňských útoků na Izrael.
V současnosti probíhají americko-íránská jednání o omezení raketového programu, což Íránu výrobu dalších raket komplikuje. Nedávno proběhla jednání v Ománu, pokračovat měla 3. května.
Írán trvá na tom, že bude nadále obohacovat uran, odmítá též omezit raketový program, sankce na Írán uvalené tak zřejmě nepřestanou platit v nejbližší době. Tisíc tun chloristanu sodného by umožnilo vyrobit palivo pro 260 balistických raket středního doletu Chajbar Šekan o dosahu 1400 km.

Právě v době těchto dalších hrozivých událostí na Blízkém východě přednesla Irena Kalhousová (* 1979) svou přednášku. Je to česká politoložka, vědkyně a vysokoškolská pedagožka a ředitelka Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na Izrael, arabsko-izraelský konflikt a bezpečnost na Blízkém východě i s ohledem na vztahy se státy střední Evropy.

Herzlovo centrum izraelských studií je mezidisciplinární výzkumná a výuková instituce prohlubující naše znalosti a povědomí o Izraeli. Centrum je první akademickou institucí v České republice, která se věnuje studiu izraelské společnosti, politiky a historie. Centrum se soustředí hlavně na studium historických a současných kontaktů mezi střední Evropou a Izraelem, pořádá kurzy, přednášky a semináře na Fakultě sociálních věd UK o moderním státu Izrael, jeho vztazích se střední Evropou, o postavení Izraele na Blízkém východě. Poskytuje doktorandská stipendia a podporuje mezinárodní a mezidisciplinární výzkum, pobízí k akademické spolupráci mezi univerzitami v různých zemích.

Irena Kalhousová absolvovala studium na Hebrew University Jerusalem v Izraeli, University of Cambridge, UK a London School of Economics and Political Science, UK. Je odbornou asistentkou (Assistant Professor) na katedře mezinárodních vztahů a katedře politologie Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Vyučuje zde v kurzech o problematice/tématech Izraele a izraelsko-arabských vztahů a vztahů Izraele se střední Evropou.

Irena Kalhousová od roku 2008 působí jako hlavní analytička Programové rady Nadace Forum 2000. Pracovala v nadacích ADRA, Heinrich Böll Stiftung, v Asociaci pro mezinárodní otázky a v dalších organizacích nejen v Česku. Intenzivně se věnuje také informování široké veřejnosti o výše uvedené problematice v ČR a ve světě v médiích a na besedách.
Přednášku Ireny Kalhousové uspořádal LIONS CLUB Milana Hořínka Olomouc, z.s. v sále Mozarteum v Arcidiecézním muzeu Olomouc.
LIONS - Liberty Intelligence Our Nation’s Safety – (Svoboda, Porozumění, Bezpečí našich vlastí). Tato organizace již více než 80 let působí po celém světě, pomáhá potřebným. Motto „We Serve“ (sloužíme) vystihuje činnost 1,5 milionu členů po celém světě.
Pověst LIONS Clubu je postavená na podpoře a ochraně trvalého růstu občanské, ekonomické, sociální a morální úrovně společnosti, nabízí platformu pro svobodné diskuse o otázkách veřejného života. LIONS Club se vyhýbá stranicko-politickým, náboženským a rasově vyhraněným tématům.
Klub má cíl vést občany ke službě veřejnému blahu, dosahuje to prostřednictvím svých členů, ti dodržují vysoké morální standardy, také v pracovním a soukromém životě. Pořádají různé dobročinné akce, ty jsou financovány a materiálně zajištěné z členských příspěvků, darů a výnosů z organizovaných charitativních akcí.

Od roku 2012 už Írán utratil 16 miliard dolarů na podporu Assadova režimu v Sýrii a dalších partnerů a organizací v Iráku a Jemenu.
V oblasti Blízkého východu, na mapě, se setkávají tři kontinenty, je označovaná za jednu z kolébek civilizace – zde se zformovaly z nejstarších lidských civilizaci, vznikla zde tři základní světová monoteistická náboženství (vyznávající jediného B.ha) – judaismus, křesťanství a islám. Blízký východ byl a je bohužel stále dějištěm mnoha vojenských konfliktů.
Blízký východ, anglicky Middle East, je označení pro oblast východního Středomoří a případně i přilehlých oblastí. Pojem vznikl jako protiklad Dálného východu. Oblast Blízkého východu zahrnuje státy Bahrajn, Egypt, Irák, Írán, Izrael, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Libanon, Omán, Jemen, Saúdská Arábie, Sýrie, Turecko a Spojené arabské emiráty.
Na mapě jsou bílou barvou označení spojenci Íránu před 7. říjnem 2023: Irák, Sýrie, Jemen a Libanon s Hizballáhem.

Na fotografii je vidět nová situace na Blízkém východě po 7. říjnu 2023. Po výbuchu tisíců Pagerů členů teroristického uskupení Hizballáh v Libanonu, ten zaútočil zejména na sever Izraele. Izraeli a jeho spojencům v regionu se podařilo Hizballáh paralyzovat, Írán tak ztratil dalšího významného spojence.
V Libanonu dnes vládne uskupení, které znovu dodalo sílu své armádě a snaží se Hizballáh co nejvíce oslabit. Také v Sýrii koncem loňského roku konečně padl diktátor Assad, ten ovládal zemi s podporou Íránu. Írán ztratil také svůj vliv v Iráku.

Na fotografii je mapa útoků na hranici mezi Izraelem a Libanonem od 7. října 2023 do 20. září 2024.

Írán poslal roje raket na Izrael, mnoho z nich zneškodnili v arabských zemích mezi Íránem a Izraelem, nejvíce v Jordánsku. Izrael dokázal mnoho raket eliminovat pomocí obranného systému Iron Dome (železná kopule). Ze 180 raket jen několik dolétlo do centrální a jižní části Izraele, ve městě Jericho na Západním břehu Jordánu jdnoho muže zabily padající úlomky zneškodněné rakety.

Na fotografii jsou 3 destinace na íránském území, zde se nachází továrny na výrobu balistických raket. Lze vidět stav před a po izraelském leteckém útoku 27. října 2024. Jednalo se o odvetný izraelský útok po Íránském masívním raketovém útoku. Tehdy pomohly rakety nad svým územím eliminovat arabské země ležící mezi Íránem a Izraelem, Jordánsko se nejen tehdy aktivně zapojilo do sestřelení íránských raket.
Izrael podnikl rozsáhlý nálet prakticky bez jakékoli odezvy ze strany Íránu, ani ruský protiletadlový systém chránící tyto pozice se nezmohl na odpor a byl zničen. Tato akce úplně zdiskreditovala účinnost tohoto ruského systému.

Na fotografii: Trump dává Khameneimu dva měsíce na odsouhlasení atomové smlouvy. K výhrůžkám se připojila také Evropská unie: Pokud nedojde k dohodě do léta, bude následovat vlna dalších sankcí.
Právě 3. května mělo proběhnout další kolo jednání mezi USA a Íránem o omezení obohacování uranu a výroby raket. Obohacování uranu probíhá v továrnách, které Írán kvůli častým ničivým izraelským leteckým útokům zakopal hluboko pod zemí, Izrael nemá prostředky, jak tato místa účinně zničit, s tím musí pomoci dohoda či americké rakety.

Na fotografii je situace během otřesného útoku zorganizovaného Hamásem na Izrael podél hranice Pásma Gazy dne 7. října 2023. Útok brzy ráno zahájil mohutný raketový útok, poté na území Izraele pronikaly oddíly ozbrojenců Hamásu, nejméně 1000 mužů, ti mířili k obydleným oblastem. Ozbrojenci vpadli na území Izraele nejméně na sedmi místech na náklaďácích, automobilech, pick-upech, motocyklech, buldozerech a padákových kluzácích poté, co prorazili betonovou zeď mezi Pásmem Gazy a Izraelem.
Prostřednictvím dronů byla napadená izraelská vojenská technika, nejvražednější útok zasáhl vesnici Nir Oz. Palestinští ozbrojenci vraždili jak nejen izraelské civilisty, tak vojáky; další rukojmí odváželi do Pásma Gazy, včetně těl mrtvých izraelských vojáků. Nejvíce obětí bylo na hudebním festivalu Supernova v Re'im, zde bylo zmasakrováno 260 civilistů, další byli uneseni. Ozbrojenci zapalovali nejen domy, ale zaživa celé rodiny s malými dětmi, kradli vojenská a civilní vozidla. V kibucu Nir Am velitelka místní ochranky stihla rozdat obyvatelům zbraně, v boji bylo 20 útočníků zabito.
Izraelci se v mnoha případech angažují jako dobrovolníci, identifikace obětí masakru byla mnohdy možná jen podle jejich DNA. Na základě hrůzných zážitků z míst masakru někteří dobrovolníci později spáchali sebvraždu. Nebyla výjimka, že u některých obětí identifikovali sperma až několika desítek mužů.

Jaký je dopad strašlivého útoku Hamásu na Izrael ze 7. října 2023? Na fotografii je výčet důsledků, kupodivu následná obrana Izraele s cílem zlikvidovat Hamás nejen v Gaze, a hlavně osvobodit 251 rukojmí včetně malých dětí a žen, přinesla mezinárodní izolaci Izraele.

Izrael má plno práce s obranou vlastního území a obyvatel, kterými je též 20% Arabů/Palestinců, přesto s nezbytným souhlasem USA přesune zrekonstruované a modernizované americké systémy protivzdušné obrany Patriot Ukrajině. Má se jednat o 10 systémů, zatím jich na Ukrajině mají 8. Předmětem strategické analýzy je v USA každé poskytnutí systému Patrion do některé země.
Zdroje:
Informace z přednášky Ireny Kalhousové
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-usa-presunou-systemy-patriot-z-izraele-na-ukrajinu-40519759#utm_content=freshnews&utm_term=Patriot%20Ukrajina%20Izrael%20USA&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/izrael-suzuji-lesni-pozary-urady-prosetruji-mozne-zharstvi-360592
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vybuch-v-iranskem-pristavu-si-vyzadal-na-50-zranenych/r~6f1eca7a228711f0b689ac1f6b220ee8/
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1smo_Gazy
https://en.wikipedia.org/wiki/Palestina
https://cs.wikipedia.org/wiki/Irena_Kalhousov%C3%A1