Článek
Dvakrát ročně nabídne Městská knihovna v Olomouci vyřazené knihy lidem k volnému výběru. Stánek před budovou této instituce byl obklopen milovníky knih, někteří si jich odnesli, kolik unesli.
Muzeum umění Olomouc (MUO) otevřelo zdarma své expozice k volnému vstupu. Od 18 do 22 hodin si lidé prohlédli všechny její instalace a pobočky s výkladem a zajímavými workshopy.
Až si budete chtít prohlédnout šplhajícího chlapa na budově MUO, nezapomeňte si zkontrolovat jeho provozní dobu, kdy ručkuje po ochozu muzea.
V budově Muzea moderního umění (součást MUO) připravily kurátorky muzea workshop plný králíků inspirovaný obrazem Zorky Ságlové, rozené Jirousové, sestry Martina Jirouse. Její dílo je také plné králičích kreseb, soch a dalších děl.
Měla jsem na kurátorky spoustu dotěrných otázek, také na studentky olomoucké univerzity z Pedagogické fakulty. Ty v muzeu pravidelně pomáhají na středečních workshopech.
Manželé milující králíky výhradně na mazlení, je přivezli do muzea, aby se mohli pomazlit a pohladit si jejich hebkou srst i návštěvníci Muzejní noci.
Paní kurátorka vysvětluje dětem, jak pracovat s nápaditě vytvořeným pracovním listem, se kterým si vyzkoušejí různé výtvarné techniky.
Na workshop přišly celé rodiny, s miminky i bez, maminky, tatínci, a také prarodiče. Všichni se výborně pobavili a poučili.
K dispozici byly různobarevné tužky vzorně nachystané a ostrouhané do ostré špičky.
Psalo se, vlastně tisklo, nejen tužkami, ale také razítky s písmenky a dalšími tiskátky s obrázky králíčků. Králíčci děti viditelně bavili a zajímali.
Tisklo se na papír, folie, na zeď…
...různobarevné tvary králíků se také lepily na skleněné výplně oken směřující na terasu Cafe.
Statečná holčička se kvůli mému focení nechala vtěsnat do králičí klece. Rozpačitě se usmívala, a tak jsem jí rychle poděkovala a vypustila ji ven. Jak se asi cítí králící v kleci, než je sníme? Přemýšlíme někdy o tom?
Na dalším zastavení si děti hmatem zkoušely poznávat objekty spojené s králíky: tady mohly nahmatat mrkev, seno, králičí srst a další. Kurátorky muzea si vskutku daly velkou práci s vymýšlením a realizací králičích nápadů, prý ke každému workshopu nejprve uspořádají brainstorming s mnoha nápady, pak je musí realizovat.
Návštěvníci obdivovali rekonstruovaný Červený kostel napojený na mateřskou budovu Vědecké knihovny novou prosklenou přístavbou s recepcí, kavárnou a sociálním zařízením, zázemím pro dění v kostele.
Moderní osvětlení dokresluje architekturu zajímavě řešeného kostela původně postaveného pro olomoucké německé evangelíky. Novogotický kostel ve stylu německé cihlové gotiky byl dokončen v roce 1902. Dominantou je 55 metrů vysoká hranolová věž. Původní interiér kostela kromě kazatelny se nezachoval.
Kostel po odsunu Němců z Olomouce sloužil olomouckým evangelíkům do roku 1961. Poté jej využívala Vědecká knihovna jako dočasný sklad knižního fondu. Bylo zde uskladněno až 300 tisíc knih v nevyhovujících podmínkách. Jejich restaurace po přenesení do nového depozitáře knihovny v Hejčíně v roce 2019 probíhá dodnes.
Na ochozu kostela bylo živo, doufejmě, že tam bude živo i nadále během bohatého programu. Rekonstrukce trvala bezmála 3 roky a stála téměř 180 milionů korun.
Kostel je jednoduše, přitom architektonicky působivě zrekonstruovaný, jednoduchá svítidla dokreslují neobvyklý prostor aniž narušuje původní dobovou architekturu.
Nové umělecké prvky, včetně tohoto prostého kříže, v interieru kostela vytvořil sochař Jan Dostál.
Kapacita nového kulturně-společenského sálu je asi 120 osob. Po celý rok zde budou probíhat přednášky, koncerty, výstavy, prohlídky i akce pro děti.
Kazatelna se jako jediná zachovala z původního vybavení kostela.
Interiér moderní přístavby a spojovací prvek knihovny a kostela je vyplněn téměř 8 metrů vysokou stěnou s téměř deseti tisíci knihami, jež darovala veřejnost.
Červený kostel propojený s Vědeckou knihovnou novou skleněnou přístavbou. Instituce Vědecké knihovny byl založen spolu s jezuitskou kolejí v Olomouci v roce 1566. Nyní knihovna pečuje o téměř 2,4 milionů knih. Od roku 1807 disponuje právem povinného výtisku a pokrývá kompletní tuzemskou knižní a časopiseckou produkci.