Článek
V rámci festivalu Jeden svět byl v Šumperku uveden rovněž film Pan Nikdo proti Putinovi. Ten natočil v rámci svého zaměstnání, tedy legálně, Pavel Pasha Talankin v nejšpinavějším městě na světě, v ruském Karabaši za Uralem.

Se svolením Radovan Síbrt, PINK
Oficiální český plakát k filmu, ten získal letos v lednu na 43. Sundance Film Festival ocenění s názvem Zvláštní cena poroty pro světový dokumentární film.
Sundance Film Festival je z nejprestižnějších filmových festivalů, významem se vyrovná těm v Cannes, Benátkách nebo Berlíně. Koná se každý rok v lednu v americkém Utahu a přitahuje velkou pozornost mnoha filmových kritiků i tvůrců z celého světa, neboť je zde jedním z největších festivalů nezávislých filmů. Festival má nesoutěžní sekci a soutěžní, ta zahrnuje hranou i dokumentární tvorbu. Samotný festival má zajímavou historii.
První ročník festivalu se odehrál v roce 1978 v Salt Lake City s názvem The Utah/United States Film Festival, měl za úkol přitáhnout pozornost filmových tvůrců a turistů k Utahu. Světově významnou událostí nezávislého filmu se festival stal po spojení se jménem Roberta Redforda, ten zde v roce 1981 založil Sundance Institute. Na radu režiséra Sydneyho Pollacka se čas konání festivalu přesunul na leden, hosté i návštěvníci si navíc v tomto období mohou zalyžovat.
V současnosti se festival odehrává ve městě Park City, jen asi 50 kilometrů od původního místa konání. Shodou okolností je to jediné město v mormonském státě Utah, kde lze zakoupit pivo, podle mnohých to prý není náhoda. Od roku 1991 má přehlídka oficiální název Sundance Film Festival podle známého westernového filmu Butch Cassidy a Sundance Kid, kde hrál právě Redford s Paulem Newmanem. Festival nastartoval hvězdnou kariéru některých dnes světově uznávaných režisérů, například Quentina Tarantina, Stevena Soderbergha, Jima Jarmusche a dalších. Zřejmě největšího českého úspěchu zde dosáhl v roce 2012 režisér Bohdan Sláma s filmem Čtyři slunce, letos se přidal úspěch filmu Pan Nikdo proti Putinovi. Tento film zde měl současně světovou premiéru.

V kině nám kavárna Pikola zdarma načepovala kávu podle našeho výběru.
Čeští filmaři tak slaví další světový úspěch. Celovečerní dokumentární film režiséra Davida Borensteina Pan Nikdo proti Putinovi, vyrobila dánská společnost made in copenhagen v koprodukci s českou společností PINK. Světová premiéra filmu na prestižním americkém filmovém festivalu Sundance proběhla v soutěžní sekci World Cinema Documentary Competition.

Podávám výpověď z pozice organizátora akcí na naší škole, píše Pasha výpověď ve svém kabinetu, kam za ním před válkou přicházeli jeho studenti, dveře jim byly vždy otevřené. V té době odpověděl na nabídku spolupráce s lidmi ze zahraničí, kteří hledali odvážné lidi, schopné a ochotné dokumentovat současnou situaci v Rusku. Pasha byl vybrán, a tak výpověď stáhl a začal spolupracovat s americkým režisérem Davidem Borensteinem působícím v Evropě, a nadále natáčel bez omezení dění na škole a okolo sebe.
Později se mnohé změnilo. Pasha se stal nepohodlným, většina studentů i pedagogů se bála ukázat sympatie k podezřelému pedagogovi, který se nebál vyjadřovat otevřeně své názory nejen na válku.
V té době vstoupily v Rusku v platnost zákony omezující nejen svobodu vyjadřování, kritika války na Ukrajině, Putina, je považovaná za vlastizradu s trestem na doživotí.

Pasha se ve filmu vyznává ke své lásce k Rusku, ke špinavému městu, ve kterém žije, ke špinavým panelákům na sídlišti, k zanedbané přírodě. Hlavně je z filmu vidět jeho nesmírná láska k jeho studentům, k lidem. Pasha filmuje také události kolem absolventů školy. V Rusku je povinná desetiletá školní docházka zakončená maturitou. Bývalí studenti se loučí na setkání před odchodem do války. Studentka Máša se svěřuje s obavami o svého bratra na frontě, připomíná to skoro období děsivých obětí Rudé armády za druhé světové války. Na konci filmu stojí Máša u hrobu svého bratra obklopeného spoustou květin.
Pasha přijel osobně do Šumperka a po skončení svého filmu Pan Nikdo proti Putinovi diskutoval s diváky, netušila jsem, kolik znalostí z několikaletého studia ruského jazyka na škole, včetně dávné povinné maturity, mi ještě zůstalo v hlavě. Dokonce jsem se spolu s několika dalšími lidmi smála ještě předtím, než nám Pashův komentář do češtiny přeložila vedle něj sedící dáma.

Vedle mladého muže Pashi sedí taktéž velmi příjemná dáma, která mu velmi dobře a pečlivě překládala, z ruštiny do češtiny a naopak.
Pasha už má za sebou mnoho besed hlavně se studenty na základních a středních školách. Gratuloval České republice k mládeži: Gratuluji vám k vaší mládeži. První jejich otázka je vždy, zda lidé v mém filmu mají po jeho uvedení nějaké problémy v Rusku.
Pasha se svěřil, že před uvedením filmu se jeho tvůrci a další sešli, aby z něj vyloučili všechny byť jen náznaky v Rusku zakázané kritiky, aby tím vyloučili případnou perzekuci za účinkování ve filmu.
Pavel Talakin žije nyní v Česku. O odchodu z Ruska začal uvažovat loni, kdy se o něj začaly zajímat ruské bezpečnostní složky. Film vznikl a nám se s pomocí mnoha lidí, jejichž jména nemůžeme uvádět, podařilo dostat Pashu do České republiky, uvedl český producent filmu Radovan Síbrt.
Dánsko-český dokumentární film Pan Nikdo proti Putinovi
Režie: David Borenstein, Pavel Talankin
Scénář: David Borenstein
Kamera: Pavel Talankin
Hudba: Michal Rataj, Jonas Struck
Produkce: Helle Faber
Střih: Nicolaj Monberg, Rebekka Lønqvist
Zdroje:
Film a beseda s autorem
https://festival.sundance.org/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karaba%C5%A1_(%C4%8Celjabinsk%C3%A1_oblast)