Článek
Je to velmi staré lázeňské město i v rámci Evropy. Lázně existují od 15. století, kdy byla celá oblast součástí zemí Koruny české.
Procházka rozlehlým lázeňským parkem je zážitkem. Potkali jsme několik skupin s průvodcem, tady se zastavili u zajímavě komponovaného stánku s jedním z pramenů.
Poprvé obec zmiňuje Jindřich Minstrberský, syn Jiřího z Poděbrad. Původní jméno tehdy ještě české vsi zachycené v roce 1477 bylo Lipolitov, od poloviny 16. století přejmenované na Chudoba, od roku 1945 Kudowa-Zdrój.
Právě všude okolo nás kvetou bílé lány medvědího česneku, čeští sběrači by koukali.
V roce 1623 získal tento konfiskát po Smiřických Erdman Trčka z Lípy. Poté je Trčka z Lípy s Albrechtem z Valdštejna zavražděn roku 1634 v Chebu, Chudoba se stává součástí panství skotského důstojníka Waltera von Leslie, ten je lacino získal od císaře za spoluúčast při vraždě Valdštejna a Trčky.
Lázeňským parkem jsme došli až k rybníku, pozor, nesmí se v něm koupat. Informační tabule slibuje už brzy promenádu nad hladinou rybníka po dřevěné lávce. Vodotrysk uprostřed vodní hladiny nabízí právě dnes duhu, doufám, že ji vidíte i vy.
V roce 1742 Marie Terezie v sedmileté válce o rakouské dědictví prohrála celé Horní Slezsko a část Klaska s Pruskem Fridricha Velikého.
Rybník nabízí nejen krásné pohledy, také spoustu zážitků s tamní florou a faunou.
Po porážce Německa ve druhé světové válce mělo o území zájem i Československo, podle jaltské konference připadlo Polsku. Tehdy byli odsunuti němečtí i čeští obyvatelé a nahrazení polskými vysídlenci z východní části Polska obsazené Sovětským svazem.
Všech devět léčivých pramenů vyvěrá v parku, parku, jeho osou je Chudobský potok.
Dotkni se a něco si přej, ve světě má štěstí mnoho podob. Manželka se synem stojí opodál, mému zanícenému focení manžela se smějí.
První zmínka o minerálních vodách pochází z kroniky z roku 1580, rozkvět lázní nastává koncem 18. století, tehdy navštívil lázně německý básník Johann Wolfgang von Goethe, v roce 1813 pruský král Fridrich Vilém III. zde pobýval před setkáním tří monarchů v Ratibořicích.
Na kolonádě si Kudowané vytvořili komorní subtropické letovisko s desítkami palem v obřích květináčích.
Pavilon s minerálními léčivými prameny je krásná a významná památka z roku 1853, má tvar polokruhové rotundy a lázeňským jsou k dispozici 3 prameny, v honosném interiéru je luxusní kavárna Sissi.
K posezení i k pohodě ve venkovní části kavárny Sissi nás zve tento historický, ale funkční přístroj.
Monumentální kavárna je součástí lázeňské kolonády.
Na kolonádě se také prodávají zájezdy do Česka, nejen do Prahy, také do Adršpachu, ten je odsud coby kamenem dohodil.
Hlavní ulice Zdrojowa je lemována krásnými starými vilami.
Po napoleonských válkách v roce 1817 město zdobí okázalé parky a promenády. Prusko-německá smetánka si však stěžovala, že obsluha neumí německy. Lázně navštěvovali i zámožnější Poláci a židovští hosté z Haliče, těm majitelé penziónů nabízeli košer stravu.
Mezi hosty lázní je uváděn i britský premiér Winston Churchill a také Alois Jirásek a budoucí papež Karol Wojtyla.
Dnes v Kudowě-Zdróji vyvěrá devět pramenů, pět slouží k popíjení a pro koupele, léčí nemoci srdeční a oběhového systému a zažívacího traktu.
Tyto roztomilé žluté autobusy tady přivážejí pasažéry z nedalekého Náchoda.
Vše, co se zde Čechům nabízí, musí být levné, a nejlepší je to nabízet v češtině.
Prodloužená ruka rozsáhlé tržnice, na plotě kdosi nabízí krásné háčkované dečky.
Ve městě právě minulý týden otevřeli nový McDonald’s, do kterého proudí z tržnice a parkoviště davy lidí, tedy hlavně Čechů. Je raritou, že tento stánek rychlého občerstvení byl postaven v pouze desetitisícovém městě.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kudowa-Zdr%C3%B3j