Článek
V Horních Studénkách se soutěžilo v jedné z disciplín hasičského sportu, a to v požárním útoku. Ten musí vždy splnit všech sedm členů týmu. Je potřeba napojit vodní zdroj, motorovou stříkačku včetně hadic, rozdělovače a proudnice. Následně je potřeba s proudnicí doběhnout k terčům. Terč je od startu vzdálený 90 metrů. Na konci je pak potřeba trefit se proudem vody do terče.

Chcete zažít adrenalin a soutěživost? Vyzkoušejte hasičský sport a budete uchváceni. Je vidět, že v Horních Studénkách dokážou nadchnout pro hasičský sport již ty nejmenší. Vychovávají zde dobrovolné hasiče již od útlého věku, ti se právě prohání po dráze.

Jan Švéda, starosta SDH v Horních Studénkách, sděluje soutěžícím instrukce k závodu požárního útoku 2B s překážkami, během soutěže dával praporkem znamení o zasažení obou terčů proudem vody.

Nástup 11 zúčastněných SDH z okolních obcí Lesnice, Svébohov, Horní Studénky, Dolní Studénky, Bušín 1 a 2, Březná, Hostice, Štíty, Zborov a Jedlí.

Zástupci sborů spěchají k registraci. Kromě pohárové soutěže 11 i smíšených družstev zde soutěžila družstva žen z Jedlí a Hostic a veteráni.

Velitelka obchází členy družstva se společným rituálem před startem.

Fotky těchto okamžiků s vodní nádrží jsou z nejatraktivnějších. Trocha vody na oblečení přece hasičům nevadí. Horní Studénky útočí.

Hasičky z Jedlí si pečlivě připravují vše potřebné k hasičskému útoku.

Děvčatům samozřejmě pomáhají jejich mužští kolegové.

Tyto záběry, pokud je na nich voda, čím více tím lépe, stříkající co nejvýše a nejdále, patří k nejatraktivnějším.

Veteráni se nenechali zahanbit a dosáhli dobrých výsledků, jako jediné mužstvo v této kategorii neměli konkurenci.

Dívenka je zaujatá motorovou stříkačkou obsluhovanou jejím taťkou strojníkem, možná budoucí hasička.

Dolní Studénky makají na hasičském útoku.

Po každém útoku je potřeba vyprázdnit vodu z hadic a pečlivě je smotat k uložení ve vozidle.

Pozor, startu, teď, a jde se na to. Hlavně rychle a na nic nezapomenout. Je potřeba všechny hadice a savice pečlivě spojit, aby je tlak vody nerozpojil.

Dvě děvčata přiběhla kolegyni na pomoc, hadice s vodou byla na drobnou dívku příliš těžká, nedokázala ji dostat do potřebné blízkosti k terči.

K hasičskému závodění mám blízko, během práce v papírně jsem několik let byla členkou hasičského družstva papíren, se kterým jsme cvičili a soutěžili s hasiči z ostatních našich papíren.

Během útoku jsme tehdy museli přeběhnout kladinu a překonat vysokou stěnu. Byla to super zábava a podívali jsme se nejen po okolních vesnicích, také jsme závodili v dalších sídlech papíren u nás.

Obec Horní Studénky (německy Studinke) se nachází nedaleko Šumperka v nadmořské výšce až 600 metrů, u kostela je to 578 metrů. Žije zde cca 350 obyvatel.

Obec pochází z roku 1353, kostel je doložen již v roce 1531, dnešní renesanční kostel je zasvěcený svatému Leonardovi, bývalé poutní místo bylo dokončeno v roce 1672. V roce 1734 byly postaveny unikátní ambity kolem kostela a hřbitůvku.

Škola v obci existovala již před rokem 1786, v roce 1908 se přemístila do nové budovy pod hřištěm, zde se učí dodnes.

Zdejším významným rodákem je Vladimír Přikryl (1895–1968), velitel 2. československé paradesantní brigády v SSSR, na domě č.p. 80 má pamětní desku.

Další zdejší rodák František Rabenseifner (1921–1991) byl novinářem, jeho doposud nevydané prózy se vážou k Horním Studénkám (např. trilogie Pevnost Velká Morava, odehrávající se v letech 1938–1945). Je též autorem dvoudílné monografie o Horních Studénkách (1983), její strojopis je uložen v knihovně Státního okresního archivu v Šumperku.

Zdejší přírodní zvláštností jsou nálezy zkamenělých lastur, plžů a ježovek v okolí Království, svědčící o přítomnosti dna křídového moře. Na Sychrově roste přeslička bahenní, u Trojičky vachta trojlistá, pod Homolí a na dolní Pustině množství bledulí.

Firma pana Rýznara chová v oboře s vodní nádrží nedaleko hasičské dráhy velké stádo daňků, také jeleny. Maso dováží i do Prahy.

Chaloupka jako z pohádky, a není ve vesnici jediná.

Z Horních Studének ke kapli sv. Martina na Olšanských horách vede asi 2 kilometry dlouhá Poutní cesta z roku 2013 se 14 zastaveními Křížové cesty.

Podzim je zde nejkrásnější, Jeseníky tady plně potvrzují svůj název.

Jarní slunce se odráží v hladině potoka a osvětluje trsy chráněných bledulí, pozor, nepošlapat.

Jaro u Horních Studének patří chráněným kobercům bledulí na svazích okolo potoka.
Zdroje:
Informace o závodu
https://www.sportli.cz/magazin/chcete-zazit-adrenalin-a-soutezivost-vyzkousejte-hasicsky-sport-a-budete-uchvaceni/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Horn%C3%AD_Stud%C3%A9nky