Článek
Vznášíme se během jízdy vzhůru nejmodernější lanovkou v České republice na horu Štvanice do výšky 866 metrů nad mořem. Lanovka jezdí o prázdninách každý den od 9:00 do 18:00 hodin.
Z výšky pozorujeme a fotíme závodnice a závodníky řítící se dolů příkrým svahem. Závodníci mají k dispozici několik tras podle svého výběru.
Lanovka má vždy šest ergonomicky tvarovaných sedadel, v zimě jsou vyhřívaná, a přepraví bez problémů také kola a kočárky.
Lanovka sveze každého také dolů. Zahájení provozu lanovky D-line proběhlo v létě 2021 během akce Kolo pro život. Lanovka tehdy již během prvního dne provozu svezla stovky cyklistů, kteří se akce účastnili. Úplně prvním pasažérem byl dětský závodník.
V areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města pod Sněžníkem byla v listopadu 2018 otevřená nová rozhledna, Stříbrná Twiggy. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Kralického Sněžníku.
Rozhledna stojí v pomyslném středu areálu na kopci mezi sjezdovkami. Je z ní výhled na jesenickou krajinu, Staré Město pod Sněžníkem, na druhé straně se rozkládá hustě zalesněné úbočí Králického Sněžníku, zde pramení řeka Morava.
Rozhledna je vysoká 35 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 28,6 metru. Konstrukce rozhledny je provedená z modřínového dřeva, skla a ocelových lan. Stavba pochází z dílny Davida Kubíka z Hutě architektury Martina Rajniše.
Středem věže je zavěšené kulaté dřevěné schodiště o 152 schodech, jako kyvadlo vyrovnává nápory větru. Nad návštěvníky na plošině se už nachází jen signální červená světla a větrná korouhev.
V nedalekém okrouhlém proskleném pavilonu s lehkou dřevěnou konstrukcí je instalován tzv. Samočep piva. Stavba slouží v nepříznivém počasí jako útulna až pro 30 osob.
Tento tým si přivezl vlastního zapáleného fotografa, takové je radost fotit.
Rozhledna na vrcholu kopce Štvanice je otevřená celoročně a vstup je zdarma.
S údivem i obdivem sledujeme cyklisty na kolech stoupající rychlostí hlemýždě do prudkého kopce, tahle skupina stoupá o něco rychleji.
Mraky v barvách od bílé přes modrou po černou se prohání na obloze a vytváří až kouzelné světlo pro focení vysokohorské přírody. Lidé na kolech jsou zde nedílnou součástí této přírody.
Příroda v kombinaci s dílem lidských rukou a strojů plus závodník usilovně stoupající na vrchol vytváří jedinečnou atmosféru na fotografii.
V areálu Kraličák na straně Hynčic pod Sušinou stojí 3 řopíky, jak se říká objektům lehkého opevnění vz. 37, kterými je pohraničí bohatě protkáno. V době předválečné se zde jednalo o československo-pruské pohraničí.
Členové spolku Staroměstští patrioti se sídlem ve Starém Městě pod Sněžníkem přetvářejí řopíky, dva z nich jsou již přístupné veřejnosti. Otevřené pro návštěvníky jsou od června vždy o víkendech, o prázdninách každý den. Znamením, že jsou řopíky otevřeny, je vztyčená česká vlajka v jejich blízkosti.
Obnovené řopíky leží na trase stezky v areálu Kraličák, ta návštěvníky provází bývalým vojenským opevněním.
„Jeee, tady sedí pán na lavičce hned u řopíku,“ sedí pod rozložitým stromem vrhajícím příjemný stín v parném dni. Pán je členem spolku Staroměstští patrioti a zve nás na prohlídku se znalostí a láskou udržovaného a vybaveného řopíku.
Objekt A-180 Z, jehož Z v názvu znamená zesílený, síla stěn je až 120 cm, nás zavede do poválečného období, kdy opevnění začala využívat Československá lidová armáda v rámci tzv. reaktivace. Osádku tvořilo sedm mužů. Ve dvou střílnách jsou instalované dva nepůvodní kulomety, ovšem perfektně vyčištěné a naleštěné. Vedle jednoho z kulometů je umístěn periskop.
Další dva řopíky, název pochází ze zkratky ŘOP, tedy Ředitelství opevňovacích prací, nebyly v době naší návštěvy přístupné. Řopíky byly součástí lehkého opevnění u předválečných hranic s Německem a Rakouskem. Celkem jich bylo v letech 1936 až 1938 vybudováno v Československu na 10 tisíc.
Vstupné do řopíků v Hynčicích pod Sušinou je dobrovolné, během letních prázdnin je můžete navštívit denně od 9 h do 18 h. Jinak pouze za pěkného počasí o víkendech od 9 h do 17 h.
Pro milovníky vody je připravená plavba na paddleboardech na Rybníku Úžas.
Jeden nadšený návštěvník areálu takto rybník nazval. Sám tajně vyrobil a vyvěsil v místě tabulku se stejnojmenným názvem, ten rybníku už zůstal.
Paddleboardy si lze zapůjčit přímo u rybníka Úžas, tedy pokud zde vládne příznivé počasí. K dispozici je ohniště s posezením a také občerstvení.
Blížíme se k odpočinkovému místu U ještěrky v nadmořské výšce 745 m, okolo nás se plouží do prudkého kopce zarputilí závodníci. Mají náš velký obdiv. „Děkuji,“ někdy reagují na to, že si je zaníceně fotím.
Usedáme na lavičky a zkoušíme odolnost jednoduché houpačky, jen dřevěné prkýnko zavěšené na lanech. Užíváme si ojedinělé chvíle připomínající nám dětství.
Cestou dolů do Stříbrnic jsme kromě prohlídky řopíku zažili příjemné chvíle na několika zastaveních s lavičkami a inspirativními vzkazy pro psavce: „Připravujeme pro vás příběh tohoto místa. zapojte se také a v případě zájmu pošlete Váš příběh tohoto místa na email: kralicak@mujkralicak.cz. Nejzajímavější příspěvky zde zveřejníme. Rosteme s vámi a děkujeme!,“ dostávají možnost se realizovat návštěvníci areálu.
Svahy protkané traily a ideální počasí pro fotografování, různorodé hrozivě vypadající mraky na obloze pro nás přinesly jen několik osvěžujících kapek deště.
Všimli jste si, že na horských loukách roste intenzivněji vybarvené luční kvítí? Okolo nás to hrálo všemi barvami. Zde žlutá léčivka třezalka barevně ladí s fialovými kvítky.
Toto zastavení již obohatil návštěvník svým příběhem. Nazval jej Pohádka o lesníkovi a je to první víra, tedy podle informační tabule: Víra je podstata toho, v co doufáme, přesvědčení o věcech, které nevidíme. Takovéto houpačky jsou umístěny na několika zastaveních v areálu.
Kromě lavičky s nedalekou dřevěnou sochou lze usednout také do trávy vonící lučním kvítím, popřípadě si zdřímnout před dalším putováním.
Další zajímavost na naší cestě, na lavičku v podobném stylu můžete usednout během čekání na vlak či autobus u nádraží v nedalekém Starém Městě pod Sněžníkem.
Horská kola jsou připravená k zapůjčení pro všechny generace.
U dolní stanice lanovky se tvořila dlouhá fronta kolařů, my tentokrát bez kol jsme měli přednostní vstup.
Zřejmě nejmladší sobotní účastník závodů pro všechny příchozí s názvem Kolo pro život. I tento závodník měl přidělené startovní číslo, pořádek musí být.
Ještě několik doplňujících informací: na fotografiích je většina cyklistů trénujících na nedělní mistrovství ČR Enduro. Pracovníci areálu zvládli během jednoho víkendu perfektně zorganizovat tyto dvojí významné závody, tedy v sobotu Kolo pro život ( 700 účastníků ) a v neděli Mistrovství ČR ( 550 závodníků , včetně všech borců v aktuální národní špičce ).
Závodníci nedělního mistrovství měli v pátek a v sobotu tréninky, v sobotu se tedy promíchali závodníci s trénujícími, o to bylo focení v areálu pro mě zajímavější.