Hlavní obsah
Názory a úvahy

Opravdu jsou problémy 50+ pouhá fikce?

Foto: Pexels.com

Bára opět ukazuje, že jí chybí jak elementární slušnost, tak empatie.

Článek

Zaujal mě už samotný začátek článku. „Staří lidé si stěžují, že mají problém sehnat práci“. Ne, Barčo, staří lidé jsou rádi, že jsou v důchodu a práci obvykle neshání. Ono se dost špatně doplňuje zboží a běhá po obchodě, když má člověk hůlku, nebo chodítko a když už nemůže pořádně na nohy. Problém je, že mnozí personalisté uvažují stejně hloupě. Lidé 50+ mají ještě léta do důchodu a opravdu nejsou staří. A mnozí by ty „ještě mladé“, strčili do kapsy.

Ten příběh si Divá Bára vycucala z prstu dobře, ale tomu, že je skutečný, věřím asi tak moc, jako těm důchodcům, co jí neustále předbíhají ve frontě. V původním článku totiž vyzněl úplně jinak a podle vlastních zkušeností věřím jeho autorce víc, než namyšlené a neempatické Báře. To, že se pubertě sotva odrostlým prodavačkám nelíbil kabát a vlasy (o účesu nepadlo slovo, mohlo klidně jít o šediny) neznamená, že byla paní oblečená nemoderně. To je jen Bářina dost hloupá dedukce. Šedesátnice nejspíš nepůjde v odrbaných džínách a džísce jen proto, že je to pro mladé cool.

Největší problém hledání práce není v nemoderně oblečených stařenách, ale v samotném přístupu. Pokud nikdo neodpoví už na samotný životopis, nebude to nejspíš tím, že žadatelka o práci při jeho odesílání měla na sobě tepláky a tričko. Spíš to bude tím, že personalisté, stejně jako Divá Bára, považují lidi 50+ za staré. A starce a stařeny přece zaměstnávat nebudou! Takže zatímco vláda posunuje odchod do důchodu, tak jí podobní odsuzují pomalu celou generaci k žebrání na úřadu práce.

Samozřejmě, že je důležité, jak se člověk na pohovor obleče a jak působí. Jenže to ho na ten pohovor nejprve musí někdo pozvat. A možná to autorce nedochází, ale ten prvotní kontakt neprobíhá osobně, ale čistě online. A i když jí to přijde neuvěřitelné, tak my starci s počítačem pracovat umíme a také už zhruba čtvrt století pracujeme. A věřte, že mám bohaté zkušenosti i s hledáním práce a tudíž i s tím absolutním nezájmem v momentě, kdy uvedu datum narození. Když jsem ho neuvedla, tak mě sice pozvali, ale v podstatě jen proto, aby mě seřvali, že podvádím, když jsem neuvedla, že jsem stará. No to jsem si dovolila dost!

Ale zpět k článku. Ta zmiňovaná paní cvičí jógu, tak se Bára pozastavuje nad tím, proč si neudělá živnostenský list a nepředcvičuje profesionálně. Napadlo jí třeba, že nechce? Že chce třeba zrovna dělat tu prodavačku a předcvičování jógy by jí profesionálně nebavilo? To, že má někdo něco jako koníček neznamená, že by to chtěl dělat profesionálně. A už vůbec, že by měl na to, podnikat. Ono nestačí si jen udělat živnosťák. Ono je také potřeba sehnat dostatek práce, aby se člověk uživil. (O schopnosti podnikat jsem psala nedávno v samostatném článku). Předcvičovat důchodkyním v obýváku asi nebude to pravé ořechové, což? Kolik cvičitelů jógy se může uživit, co myslíte? A co třeba účetnictví? Další podstatný výdaj, na který je třeba si vydělat. A sorry, postarší cvičitelka jógy mimo hlavní město nemá šanci. A i tam už bude pravděpodobně převis. Ono je dost jiné, když někde předcvičuje jako dobrovolnice, tedy pravděpodobně zdarma, a když by chtěla předcvičovat za peníze. A to nemalé peníze při tom, na co všechno by si jako OSVČ musela vydělat. Navíc, kdyby autorka četla původní článek, zjistila by, že se paní stará o nemocnou maminku a chtěla pouze krátkodobou brigádu. Udělat si živnosťák s tím, že budu měsíc před Vánoci předcvičovat a pak s tím seknu, protože dlouhodobě čas nemám, je dost hloupé. Barunko, co takhle chvíli přemýšlet a pak až udílet knížecí rady?

Jestli má někdo problém porozumět současnému světu, není to autorka původního článku, ale právě Bára. Na očích má klapky a co nevidí, to nejspíš neexistuje. Problémy skupiny 50+ se sháněním práce shazuje už dlouhodobě v různých článcích. Přitom je na první pohled patrné, že o problému nic neví, nic si nezjišťovala, jen píše svoje vlastní dojmy. A protože všemi staršími hluboce opovrhuje, i její články podle toho vypadají. Důchodci jsou vyžírkové, co by měli mazat do práce a lidé nad padesát jsou zase totálně neschopní tupci, kteří by bez jejích opovržlivých rad neměli raději vylézat z bytu, protože za všechny ty imaginární problémy si mohou sami. No, aspoň člověk vidí, jak mladí uvažují. A protože většina personalistů je věkově blíž k Báře, než mně, situace je taková, jaká je. S tím všudypřítomným ageismem měla autorka původního článku - Michaela Kočička - naprostou pravdu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám