Článek
Jaro je obdobím, kdy se příroda probouzí ze zimního spánku a krajina se začíná halit do svěžích barev. Jedním z prvních poslíčků tohoto krásného období je orsej jarní (Ficaria verna), drobná, ale nepřehlédnutelná květina se zářivě žlutými květy.
Orsej patří do čeledi pryskyřníkovitých a vyskytuje se téměř po celé Evropě. Najdeme ho především na vlhkých loukách, v listnatých lesích, na březích potoků nebo ve stinných zahradách. Typickým znakem je jeho sytě žlutý květ, který připomíná malé slunce, a lesklé srdčité listy, často tvořící husté koberce.
Kvete obvykle od března do května, tedy v době, kdy ostatní rostliny teprve sbírají síly. Jeho květy se za slunečného počasí široce rozevírají a lákají první včely a další opylovače, pro které představují důležitý zdroj nektaru v časném jaru.
Zajímavostí je, že orsej využívá dva způsoby rozmnožování: kromě semen vytváří v půdě drobné hlízky, ze kterých na jaře vyrůstají nové rostliny. Po odkvětu se nadzemní části rychle zatahují zpět do země a orsej na své místo čeká až do příštího jara.
Ačkoliv je orsej na pohled krásný, je třeba mít na paměti, že stejně jako mnoho jiných pryskyřníkovitých rostlin obsahuje látky, které mohou být při požití toxické.
Orsej jarní je symbolem síly a naděje, připomínkou, že i po nejchladnější zimě přichází nový začátek. Možná i proto připomíná jeho květ právě slunce, které s jarem probouzí přírodu.
Podle staré pověsti byl orsej květinou, kterou si oblíbila bohyně jara a plodnosti – ve slovanských zemích jí říkali Vesna. Když po dlouhé zimě opustila podsvětí, aby zemi vrátila život, kráčela lesy a loukami a tam, kde se dotkla země, vyrašily první žluté květy – právě orseje. Lidé věřili, že květiny nesou její požehnání a že jejich záře přináší teplo a úrodnost pro celý rok.
V minulosti lidé věřili, že orsej má léčivou moc, zejména při problémech s hemoroidy a kožními chorobami. Odvar z listů se používal na obklady a masti. Nicméně – čerstvá rostlina obsahuje toxické látky (například protoanemonin), které mohou dráždit pokožku a sliznice. Až sušením nebo vařením se její účinky zmírňují. Proto dnes orsej v oficiální medicíně téměř nenajdeme a jeho použití doma se bez potřebných znalostí rozhodně nedoporučuje.
Zdroj informací:
https://botany.cz/cs/ficaria-bulbifera/
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Orsej_jarn%C3%AD
Herbář léčivých rostlin (Zentrich, Janča)
Květena České republiky (Kaplan)