Článek
Celkem pravidelně se tu objevují články o tom, proč mají starší lidé problém sehnat práci. Obvykle se dozvídáme, že jsou nevzdělaní, neschopní a nepřizpůsobiví. Když se někdo nechce přizpůsobit mladým a učit se nové věci, nemůže chtít práci. Zaměstnavatel přece není charita. Je to ale skutečně tak? Nevylučuji, že se najdou takoví lidé, ale moc jich nebude. Je to spíš nesmyslné klišé, které někteří mladší lidé používají, aby mohli shodit a zesměšnit problémy starších. Protože oni jejich problémy neuznávají a mnozí staršími pracovníky i zcela otevřeně pohrdají.
Proč ale problémy se zaměstnáváním lidí 55+ existují? A že skutečně existují! Zeptala jsem se známé personalistky, protože kdo by měl mít relevantnější informace, než právě ona. Takže, samozřejmě jsou i personalisté, kteří si myslí přesně to, co bylo uvedeno výše. Že se starší nechtějí učit nové věci, neumí s technologiemi a jsou celkově nepřizpůsobiví. Až si říkám, jestli podle nich žijeme posledních cca 30 let někde v jeskyni, odtrženi od všeho a všech. Protože už od devadesátých let pracujeme s počítači, posledních cca dvacet let používáme mobily a celkově se přizpůsobujeme technologickému pokroku úplně stejně, jako kdokoliv jiný. Nevím, proč bychom měli v pětapadesáti najednou přepnout a všechno zapomenout a přestat akceptovat. Tento pohled mi přijde přinejmenším strašně hloupý.
A co jsou tedy hlavní důvody nezájmu firem o lidi 55+?
- Mají už krátce do důchodu a přece nebude zaměstnavatel zaučovat někoho, kdo mu za chvíli odejde. Je to neekonomické a hlavně nepohodlné.
- Starší lidé jsou pomalejší. Prostě to tak je a žádný šedesátník nebude stejně rychlý, jako třicátník. A firmy chtějí především udělat co nejvíce práce v co nejmenším počtu lidí. To ale nikdo z nás starších změnit nedokáže, to je fyziologický fakt.
- Starší lidé bývají více nemocní. Píšu bývají, protože to určitě není pravidlo, ale statisticky to tak je. Starší člověk hůře snáší běžné nemoci a prostě není schopen vzít si paralen a jít makat a navíc se přidávají nemoci stáří. Dá se to částečně ovlivnit v mládí, ale jen minimálně. Můžete se pokusit oklamat geny a věk, velkou šanci ale nemáte.
- Mladí lidé často nechtějí pracovat se staršími, protože mají jiné zájmy a nemají si co říct. Ve spoustě kolektivů se řeší i soukromé věci v rámci stmelování a málokterý šedesátník s vámi vyrazí do parku na kolečkové brusle (například). A protože mladí mají v tomto ohledu většinou hlavní slovo, starší se do mladých kolektivů prostě neberou.
Jenže co s tím? Existuje nějaké řešení? Pokud se nezmění celkový přístup a dokud bude dost štváčů, kteří budou starší lidi odmítat, asi ne. Možná pomůže až nedostatek mladých, kdy už firmám nic jiného, než začít zaměstnávat i starší, nezbyde. Do tohoto bodu jsme ale zatím nedošli.