Článek
Pan Král se často pokouší o články o předrevoluční době. Je v podstatě jedno, že ji jednou nazve komunismem, podruhé socíkem (ano správně je ten socík), ale stále to je jen propagandistická masáž, kterou by mu i komunisti záviděli.
Tak my si prý špatně pamatujeme co jsme prožili. A k tomu, abychom zjistili, jak jsme na tom byli špatně a jací z nás vyrostli primitivové, samozřejmě potřebujeme, aby nám to někdo mladý a pokrokový vysvětlil. Že ten mladý ví evidentně úplné kulové, je sice z článku patrné na první pohled, ale bez něj bychom prostě nepřežili. Opět se potvrzuje známá pravda - dějiny píší vítězové. Komunisté zkreslovali dějiny podle svého a pan Král se v tom evidentně zhlédl a dělá totéž. Maluje si dějiny tak, aby se líbily jemu a jemu vyhovovaly.
Protože jsem sice stará, ale zatím nejsem ani dementní, a dokonce ani zapomnětlivá, vezměme to postupně.
Kriminalita samozřejmě existovala, ale jiného charakteru, než dnes. Navíc nejezdilo zdaleka tolik aut a lítání venku bylo pro děti přirozené a vcelku bezpečné. Tedy do doby, než rodiče zjistili, co vyvádíme a kam lezeme. To pak bylo občas rodeo. Ale přežili jsme ve zdraví a máme hezké vzpomínky (ano, představte si to. MÁME VZPOMÍNKY). Do školy děti chodily samy, hlavně ty vesnické. Mobily neexistovaly, byla ale daleko větší důvěra rodičů v naši samostatnost. Navíc málokdo chodil sám, většinou chodily celé party děcek. A ta samostatnost se mám v budoucnu jen hodila.
Pokud jde o školní předmět, který nás měl naučit správnému socialistickému smýšlení, nebyla to branná výchova, ale občanská nauka. Branná výchova nás spíš učila druhy poplachů, běhali jsme v plynových maskách a dělali různé pohybově orientační hry. Šlo o předmět, který nás měl vzdělávat především v zajištění vlastní bezpečnosti a fyzické průpravy. Mnohé z toho by se šiklo i dnes, protože politická a bezpečnostní situace ve světě vůbec není dobrá.
Pokud jde o jednu učebnici pro všechny školy, tak z toho by si dnes měli spíš vzít příklad! Nikdy se nemohlo stát, že by někdo měl v přijímačkách učivo, které ještě neprobíral, zatímco dnes se to stává běžně. Hlavně u páťáků. Osnovy byly jednotné a všichni měli znalosti na stejné úrovni. Dneska je to akorát velký bordel a nejvíc na to doplácí právě děti. A opravdu za to nemůže Cermat a jeho zkoušky. Ono nebylo všechno apriori špatně jen proto, že to vymysleli komunisti. On dokonce i komunista může vymyslet něco užitečného, hodného následování. Jenže po revoluci nastala taková ta „hurá“ doba, kdy se ničilo všechno, na co by se komunista byť jen podíval a všechno se dělalo přesně naopak. Tak nějak „komunistům navzdory“. Obě cesty jsou ale pořádně hloupé. Jak komunisty obdivovat (a že ty obdivovatele mají dodnes), tak likvidovat bez přemýšlení všechno, co vytvořili.
Kroužky a volnočasové aktivity samozřejmě byly a stejně tak, jako teď, hlavně ve městech. Byly tzv. domy pionýrů a mládeže, kde se pořádaly různé aktivity pro děti a byly za hubičku. Také existovala různá cvičení a pohybové aktivity, které by dnešní děti potřebovaly, jak koza drbání. Sama jsem chodila do zoo kroužku, do lidušky na klavír, do jazykovky na němčinu a i na to cvičení. Takže nemám opravdu pocit, že bych se jako dítě nudila. A světe div se, ve městě to tak bylo běžné. Na vesnicích děti víc lítaly venku, ale byly tam i fotbalové kluby a další aktivity na místních hřištích. Hlavně toho pohybu bylo hodně. Žádné sezení u mobilu a chatování s kámošem z vedlejšího domu. Pěkně si s tím kámošem jít ven začutat.
Tak co tam máte dál? Potraty… Tak tady jsem se musela smát. I když si nejsem jistá, jestli to nebyl smích z nejvyššího zoufalství. Prý se téměř každé nechtěné těhotenství řešilo potratem. Panenko Podsrpenská ty to vidíš! Slyšel jste někdy o interrupční komisi? No, viditelně ne! Potrat nebyl volně dostupný. Oba museli před komisi, kde je potupně vyslýchali, jak nějaké zločince. Pokud byla aspoň malá šance, že bude o mimčo postaráno, žádný potrat povolen nebyl a žádný se nekonal. Navíc byl na tehdejší poměry strašně drahý a spousta lidí si ho nemohla dovolit finančně. To už bylo snazší holku zplnoletnit. Antikoncepce byla bohužel také špatně dostupná, takže těch neplánovaných dětí se rodilo docela dost. A víte co? Mladí si poradili a rodiče pomohli. Mladí kolikrát neměli vlastní bydlení, žádné úspory a přesto se z toho nehroutili. Dneska si vy mladí představujete, že musíte mít vlastní byt, nebo ještě lépe dům, miliony na účtě a pak možná začnete uvažovat, jestli nějaké to dítě ano, nebo radši psa či kočku… Jo, miláčkové, takto vám na ty důchody opravdu nebude mít kdo vydělávat.
To, že se s každou generací mění přístup k rodičovství a výchově je fakt, který funguje už od počátku lidstva. To nebyl žádný komunistický vynález (proboha, chlape, to je tak těžké si zjistit pořádné informace?). V dřívějších dobách se třeba doporučoval odvar z makovic, aby dítě lépe spalo. A to byli komunisti tak maximálně v hlavách Marxe a Engelse. Také se děti šněrovaly do povijanu tak, že se nemohly ani hnout. Prostě přístup se mění stále a ne úplně vždy k lepšímu. Mezigenerační spory byly, jsou a budou a komunisti je fakt na svědomí neměli.
Pane Králi, doporučila bych vám číst méně propagandy a neposlouchat jenom disidenty. Ti opravdu mají špatné vzpomínky, nedivím se jim, ale stavět jen na nich, tak získáte jen malou část celkového obrazu a vaše představa je notně zkreslená. Většina lidí se komunistům na odpor nestavěla. Nezajímali se o komunisty a ti se na oplátku nezajímali o ně. Dokonce ani bůh není schopen vidět a vést každého, natož komunisti. To by bylo logisticky nemožné a to dokonce i s propracovanou sítí donašečů. Vaše články pak jsou plné mýtů i vyložených hloupostí. Byli jsme chudí, na všechno se stály fronty, spousta věcí byla nedostupných. Získat vlastní bydlení bylo pro mnohé sci-fi. Přesto jsme žili normální životy v rámci možností. A paměť nám zatím slouží, nemusíte se o nás strachovat.