Hlavní obsah
Názory a úvahy

Bezohlednost jako životní styl? V našem státě zřejmě ano, a ještě k tomu téměř bez postihu

Foto: Andrew Pons / unsplash free

Mnoho z vás již jistě potkalo bezohledného řidiče, ať už se jednalo o překročení rychlosti, agresivní jízdu nebo nevhodné parkování. Je to takto v pořádku?

Článek

Co vlastně znamená být bezohledný řidič? To je definice, která by se dala použít, pokud někdo jezdí např. agresivně, překračuje maximální rychlost, nebo parkuje tak, že blokuje ostatní.

Rychlá nebo pomalá jízda

Každý řidič, který dělal autoškolu, ví, že existují nějaká rychlostní omezení. Ve většině případů se jedná jen o maximální povolené rychlosti, a u jízdy po dálnici je stanovena i minimální rychlost. V zákoně č. 361/2000 sb. jsou definovány veškerá pravidla pro řidiče a další účastníky silničního provozu. U rychlé jízdy vás dnes v mnoha místech „pohlídají“ radary. Některé z nich vám jen ukážou vaši rychlost, případně i vaši SPZ, a v některých případech vás i vyfotí a dorazí vám pokutka. Někdy měření provádějí i příslušníci policie, kteří vám pokuitu udělí ihned na místě včetně srážky bodů.

Jak je to ale s pomalou jízdou? Nejdříve je třeba si uvědomit, že maximálka se nerovná minimálce. Jednoduše řečeno, pokud ve městě někdo jede 30kou, zákon neporušuje. Jediné, co s tím zmůžete, je být trpěliví, nebo dotyčného v mezích zákona předjet. Tak samo i mimo obec, může jet auto výrazně pomaleji, a vy s tím nic nezmůžete. Párkrát jsem zažil, kdy mimo obec jelo auto v krásném, rovném a přehledném úseku, rychlostí 50km, ale nezbylo nic, než být trpělivý a na vhodném místě předjet. Nelze soudit, proč dotyčný jel pomalu. Může to mít mnoho příčin, zejména pak třeba nezkušenost ridiče, porucha na autě, nebo špatný zdravotní stav. Každopádně, troubením tuto situaci nevyřešíte.

Agresivní jízda a vybržďování

Jistě to už někdo zažil také. Jedete si plynulou jízdou, když tu náhle před vámi jede auto, které poměrně často brzdí, a nutí vás zpomalit. Když zpomalíte, najednou zrychlí, vy zrychlíte také a auto před vámi zase brzí. Tomuto se říká vybržďování, a rozhodně nemá v zákoně oporu. Co můžete dělat? Zkusit jej předjet, za předpokladu, že vás nechá. Může se totiž stát, že se nedrží u kraje, a naopak, při pokusu o předjetí vám tam ještě vjede. Pokud jste v autě sám, asi s tím nic nezmůžete. Jednou možností, jak zkusit potrestat tohoto řidiče je, že spolujezdec jízdu natočí např. mobilem, případně dané chování natočí autokamera. Pak máte v ruce podklad se kterým můžete na policii.

Dopravní nehody

Malinko teď odbočím od hlavního tématu, abych vyjádřil jednu takovou myšlenku. Jen za první dva měsíce letošního roku policie šetřila celkem 12 548 dopravních nehod, kdy bylo 55 lidí usmrceno, 177 těžce zraněno a 2706 lehce zraněno. Celkové škody činily celkem 1 127,3 miliónů Kč. Jedná se o celkem nelichotivá čísla a ukazují, jak bezohlední lidé mnohdy jsme. Proč to říkám? Protože za drtivnou většinu dopravních nehod, může porušení zákona. Pokud vám do cesty nevběhne zvěř, nebo se nestane náhlá závada na vozidle, vždy je to vina nedodržením zákona. Stát by tedy měl zakročit, a ty, co porušují zákony trestat mnohem tvrději, než tak činí dnes. Jakékoliv motorové vozidlo se totiž chová jako zbraň. Dokud se nezačnou auta zabavovat za vážnější prohřešky, zřejmě se nic nezmění a jednou to může být někdo z našeeho okolí, kdo se může stát obětí dopravní nehody.

Nevhodné parkování

Další věc, kterou jistě zažil každý, kdo parkuje na větších parkovištích. Znáte to, parkoviště je plné, vy hledáte místo, a když už konečně v dálce vidíte volno, po příjezdu zjístíte, že se tam jednoduče nevlezete, protože někdo zaparkoval přes čáru. Možná o tom nevíte, ale i v tomto případě se může jednat o přestupek podle zákona č. 361/200sb. Mnoho lidí to neřeší, protože stejně „dotyčný“ většinou stihne odjet dříve, než by policie dorazila na místo.

Co je ale závažnější přestupek, je neopravněné stání na vyhrazeném pro invalidy, nebo hůř na vyhrazeném místě pro invalidy se specifickou SPZ. Obecné vyhrazené místo totiž slouží k usnadnění přesunu z auta na místo lidem s těžkým handicapem, kteří jsou držitelé karty ZTP nebo ZTP/P. Někdy můžete narazit na vyhrazené místo pro invalidy na konkrétní SPZ, to znamená, že v tomto případě není oprávěn parkovat nikdo jiný, než majitel konkrétního auta. Takové značení musí schválit město, ve kterém dotyčný člověk žije, podle svých podmínek, a to na základě lékařského doporučení.

Pokud tedy máte vyhrazené místo pro invalidu a někdo vám tam vjede, nezbývá nic, než volat městskou policii, a pokud není k dispozici, pak státní. Za takovéto pakrování hrozí pokuta okolo tisícikoruny, pokud je tam jen značka. Dále pokud je to možné a město disponuje odtahovou službou, může policie přistoupit i k tomuto. Aby hrozil trest přísnější, musí tato značka být doplněna i o bílé značení na zemní ploše. Když toto bílé značení chybí, požádejte město o doplnění. Pokud se vám naopak stává často, že vám na vašem místě parkují cizí auta, můžete rovněž podat oficiální stížnost na městském úřadě a požádat o spřísnění trestů, ukládaných městskou policií. Sám toto bohužel zažívám, kdy na mém vyhrazeném místě pro invalidy parkují cizí lidé, a bohužel, lísteček s výzvou nezajistí uvolnění místa.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz