Článek
Stát si konečně vzpomněl, že je třeba zvýšit příspěvky na péči i lidem s prvním stupněm závislosti, a při té příležitosti přilepší i lidem s druhým stupněm. Plánovaná výše bude nově činit 1300Kč v prvním stupni pro dospělou osobu, což činí zvýšení o 420Kč. U dětí to bude ještě víc, tam, se částka zvedne o 1600 Kč, tzn. výše bude nově činit 4900Kč. U druhého stupně pak dojde ke zvýšení částek o 500Kč u dospělých a 800Kč u dětí, čili celkové částky pak budou 5400Kč a 8200Kč. Se zvýšením souhlasím, jen bych měl výhrady vůči výši příspěvku v prvním stupni u dospělé osoby. Přeci jen, 1300Kč versus 4900Kč je poměrně velký nepoměr, protože dospělý potřebuje také nějak fungovat. Na druhou stranu, péče o handicapované dítě je zase náročnější, ve srovnání s dospělým, který něco třeba zvládne sám. Co si člověk na vozíčku, který má první stupeň příspěvku na péči z této částky pořídí? O tom by se dalo krásně polemizovat.
Blíží se volby
Nemůžu si pomoci, ale kdyby se neblížily volby, ke zvýšení by jistě nedošlo. Výše uvedené zvýšení totiž bude státní kasu stát cca 1.42 miliard. Nelze se zbavit dojmu, že načasování změny může souviset s blížícími se volbami. Jen v prvním stupni totiž v současné době pobírá příspěvek cca 90 000 dospělých a přes 12 000 dětí, ve druhém stupni pak máme cca 105 000 dospělých a cca 10 000 dětí. To jsou hlasy, které evidentně vláda chce získat. Kde na to vláda najednou vzala peníze? Ještě v loni v únoru totiž vláda pro tyto lidi, speciálně v prvním stupni, peníze neměla.
Co dělat, když je částka nízká
Pokusím se trošku nastínit, co lze udělat, pokud výše příspěvku není dostačující. Vše se totiž odvíjí od charakteru zdravotního problému. Když se zdá, že člověk opravdu není dostatečně samostatný, a nezvládá mnoho životních potřeb, zatímco stát uznal jen pár, požádejte o lékařské vyšetření vašeho ošetřujícího specialistu, a trvejte na tom, aby výslovně do zprávy uvedl, že pacient nezvládá konkrétní životní potřeby s ohledem na danou diagnózu. Poté, co budete mít tyto zprávy, požádejte si na úřadě práce o zvýšení příspěvku, a pokud to nevyjde v první instanci, odvolejte se.
Může se stát, že příspěvek je adekvátní, ale i přes to finance nejsou dostatečné, pak zkuste požádat o příspěvek na bydlení. Tato dávka může pomoci s vysokými náklady na bydlení, pokud např. rodič nemůže z důvodu péče o osobu nastoupit do práce, příjem chybí. Dále může třeba manžel/ka pečovat o druhou polovičku, a mít třeba kratší úvazek. Příspěvek na péči se totiž nepočítá do rozhodných příjmů. Pokud ale i tak pracujete, zkuste požádat zaměstnavatele o úpravu pracovní doby, na kterou máte ze zákona nárok. Pokud vám to zamítne, musíte dostat písemné vyjádření a odůvodnění.
Poslední možností je pak se obrátit na některé z neziskových organizací, které mohou v závislosti na charakteru zdravotního handicapu pomoci.
Ne vždy se stát postará
Bohužel, počty lidí, pobírajících příspěvky rostou, stárne populace, rodí se více dětí s handicapem, a je třeba se na toto připravit. U dětí v drtivé většině případů nelze takovým situacím předejít. I proto jsou poměrně vysoké rozdíly dnes u jednotlivé výše příspěvků v různých stupních, vyjma čtvrtého. Stát si je totiž vědom, že i když vám vyplatí maximální výši, která dnes činí 27 000Kč, dále za vás platí odvody, tak je to pořád mnohem levnější, než kdyby o takové lidi musel pečovat stát, např. formou ústavní péče. Navíc, nikde není řečeno, že příspěvky vždy adekvátně porostou. Může se klidně stát, že ve světle zvyšujících se výdajů s ohledem na demografický vývoj, jednoduče přestanou zbývat peníze na handicapované.
Co tedy můžete udělat, pokud jste zdraví, a máte obavu do budoucna? Dnes se naštěstí dá u komerčních pojišťoven pojistit i snížená soběstačnost. Pojišťovny, jako je např. Kooperativa, Allianz, Uniqa, a další, dnes nabízí toto pojištění, a navíc jej většinou doplňují i o poradenskou službu. Vy se tak můžete pojistit, míz možnost úlevy na daní, a pokud se něco stane, jednoduše zavoláte na pojišťovnu. Ti k vám mohou vyslat člověka, který s vámi vše projde a zhodnotí situaci. Dále vás pak navede, co a jak máte udělat, na co máte nárok a pomůže vám s i veškerými žádostmi. Poté, co vás stát uzná nesoběstačným, pak vám pojišťovna bude vyplácet sjednanou částku. Zatím je pojištění dobrovolné, ale v budoucnu se může stát, že toto pojištění může být „dobrovolně povinné“. Navíc, jak to bývá u každého pojištění, pokud si jej sjedná 40 letý člověk, bude určitě levnější, než když si jej sjedná 65 letý člověk.
Nepodceňujte situaci už dnes, a zkuste se zamyslet, co v případě krize stát škrtne jako první v případě krize. Přeci jen, blíží se nám doba, kdy začnou platit i pravidla spojená s green dealem, které zdraží životy běžným lidem. I díky demografii pak začne stát vybírat méně a méně peněz, přičemž bude nucen vyplácet více a více na jiných výdajích.