Hlavní obsah
Internet, technologie a elektronika

Nebezpečné emaily: Jak rozpoznat hrozbu a nenaletět

Foto: Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk / unsplash free

Ostražitosti je v dnešní době třeba čím dál víc, pokusů dostat z vás peníze totiž přibývá.

Článek

Kdysi šlo pokusy o podvod odhalit velice snadno. Stačilo, aby se neohrabanou češtinou někdo pokoušel ve vás vzbudit dojem, že jste vyhráli, že jste zdědili nějaký majetek, a podobně. Tyto pokusy tehdy také jistě byly úspěšné, ale určitě ne tolik, jako je tomu dnes.

Podvodná láska

Mnoho z vás jistě mohlo obdržet email, kde se píše, že je do vás někdo zamilován. Ať už se jedná o vysloužilého vojáka ze zámoří, nebo dokonce slavnou osobností, jakou je Sandra Bullock. Může to být opravdu zrovna kdokoliv, jedno ale mají společné, a tím je vylákání peněz. Může se jednat např. o historky, že má smrtelnou nemoc, a chce vám odkázat majetek. Vy ale nejdříve musíte zaplatit tzv. „administrativní poplatky“, či jiné náklady na dědické řízení, mnohdy ve výši drobných v porovnání s tím, co je slíbeno. Někdy naopak, chce osoba přijet za vámi, ale má nějaké finanční problémy.

Nedávno se přihodil podvod, kdy 70letý senior naletěl, že se do něj zamilovala slavná hollywoodská herečka Sandra Bullock. V uvedeném článku je dokonce ukázka konverzace, která by měla na první pohled dokonce bít do očí, neboť obsahuje gramatické chyby. Dotyčný bohužel přišel o více než 6 miliónů, neboť prodal veškerý svůj majetek, včetně domu.

Pokud vám přijde něco takového, zkuste nejdříve zapřemýšlet logicky. Setkal jsem se s tou osobou? Mám v rodině někoho takového? Odkud na mě dotyčný přišel? Pokud na první 2 otázky odpovíte „ne“, pak je to v drtivé většině jasný podvod. Mezi další časté pokusy o podvod v tomto případě patří i různé pozvánky k chatu, prohlídce profilu přes zvláštní odkaz, a podobně.

Výhry

Poměrně častým pokusem o podvod je i výhra, nebo tzv. připravená dárková sada, či mystery box. V emailu se můžete dozvědět, že máte nárok na dárkovou sadu, ať už z Alzy, Baumaxu, a podobně. Pravost tohoto sdělení si můžete ověřit několika způsoby. Prvním je přímo odesílatelova emailová adresa, druhá je přímo telefonicky s konkrétní společností. Ve většině těchto emailů je následně odkaz, kde budete muset něco vyplnit, případně snad i dokonce něco zaplatit. Rozkliknutím odkazu už ale otevíráte potenciálním škůdcům dvířka do svého PC, takže pozor. Navíc, pokud se náhodou stane, že z vašeho PC následně začne odcházet škodlivý kód dalším lidem, zodpovědní jste za to vy.

Zablokované účty

Další poměrně častou skupinou podvodných emailů je oznámení o blokaci účtu. Může se jednat o opravdu různé služby, a člověk v zápalu spěchu může nabýt dojmu, že se opravdu něco děje, klikne na odkaz, a je téměř hotovo. Pokud vám něco takového přijde, opět se dá snadno ověřit pravost. V prve řadě se ujistěte: „mám takový účet“? Pokud si odpovíte ne, jste v bezpečí. Pokud ale opravdu na dané službě účet máte, zkuste se přihlásit skrze standardní přístupy, nikoliv přes přiložené odkazy, tím dáte své údaje útočníkovi, případně můžete opět do PC dostat škodlivý software.

Refundace

S tímto pokusem o podvod jsem se zatím nesetkal, až do teď. Tento typ podvodu se totiž může vydávat za vaši zdravotní pojišťovnu, a informovat vás o „nároku“ na vrácení peněz. Jak takové znění vypadá, si můžete prohlédnout na obrázku níže.

Foto: Libor Konvičný / podvodný email

Ukázka pokusu o podvod

Může se totiž klidně stát, že příští email vám dorazí také, ale s logem či názvem vaší zdravotní pojišťovny. V každém případě, určitě neklikejte na žádný odkaz, tlačítko, či neznámou přílohu, jinak se můžete vystavit nebezpečí.

Email ale není jedinou možností, jak podvodem připravit lidi o jejich peníze. Další poměrně častou doménou jsou telefonické hovory, které se nesou v podobném duchu, případě se vám útočník představí jako pracovník banky.

Jak se bránit?

Vždy přemýšlejte, ověřujte pravost ověřením z oficiálních webových stránek či kontaktů. Pokud si nejste jistí, poproste člena rodiny o pomoc s ověřením. Dále, udržujte váš počítač zabezpečený, ať už se jedná o pravidelné aktualizace, nejen systému, ale i webového prohlížeče. Mějte funkční antivirový program, dnes umí některé podezřelé odkazy včas blokovat, a tím vám zachránit vaše peníze. Pokud máte v rodině někoho, u koho máte obavy, že by mohl naletět, promluvte s ním, poučte jej o bezpečnosti. Podvodů, kde lidi přijdou o statisíce, se neděje málo, ale na můj vkus až moc. Bohužel tyto peníze už zpět nedostanete.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz