Hlavní obsah
Právo a státní správa

Příspěvek na automobil - průvodce pro žadatele

Foto: Seznam.cz

Mnoho lidí, včetně mě, si mohlo myslet, že kvůli handicapu mají nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku - automobil. Zákon však hovoří jasně, ale i zmatečně.

Článek

Nejdříve si rozeberme, co to je příspěvek na zvláštní pomůcku - automobil a jaké jsou přesné podmínky.

Příspěvek na automobil slouží těm zvlášť závažně handicapovaným k tomu, aby si pořídili adekvátní automobil, případně aby mohli upravit stávající. Požádat lze zatím stále skrze pobočku úřadu práce, to se ale možná do budoucna změní. Jeho výše je limitována. Maximální výše příspěvku na automobil činí aktuálně 285 000Kč, a může být vyplacena domácnosti, jejíž příjem je nižší než 16násobek životního minima, které se určí skladbou domácnosti. Pro běžnou domácnost (2 dospělí, 1 dítě do 6 let a 1 dítě ve věku 6-15 let) je životní minimum vypočteno na hodnotu 14040Kč, což znamená že max. příjem domácnosti pro přiznání max. výše příspěvku nesmí činit více než 224 640Kč. To ale neplatí, pokud je příspěvek poukazován nezletilé osobě. Nejnižší částka je pak 185 000Kč, pokud je příjem vyšší než 20násobek životního minima, tzn. 280 800Kč. Přiznávání tohoto příspěvku se řídí zákonem č. 329/2011 sb.

Na co si dát pozor po schválení

Na pořízení automobilu máte zpravidla 90 dní od vyplacení daného příspěvku. Je třeba si ale uvědomit, že žadatel této dávky se musí stát vlastníkem daného automobilu. To platí, i když je osoba nezletilá. Další fakt, možná méně známý, a při dnešních cenách se na nej nehledí, je ten, že pokud auto pořídíte levněji, než je celá dávka, musíte zbytek vrátit. Vy totiž do 90 dní musíte doložit kupní smlouvu, či jiný doklad, prokazující koupi, a zároveň doklad, kde se píše, kdo je vlastníkem daného automobilu. Pokud by se ale stalo, že by došlo k totální škodě na vozidle, máte smůlu, neboť o tento příspěvek lze žádat jednou za 7 let. V tomto ohledu je možná dobré zvážit, zda neuzavřít i havarijní pojištění než riskovat ztrátu mobility handicapovaného člena rodiny.

Další skutečností je i to, že musíte vrátit poměrnou část, pokud žádající osoba přestala využívat dopravy, nebo pozbyla vlastnické právo. Pokud také včas nedoložíte potřebné dokumenty, může úřad tuto dávku odejmout. Pokud dále v žádosti uvedete nepravdivé nebo zkreslené informace, můžete se taky tomuto riziku vystavit. Kdy naopak nemusíte nic vracet? Pokud žadatel z důvodu zhoršení zdravotního stavu pozbyl způsobilost k přepravě, pokud zemřel, nebo pokud by poměrná část byla nižší než 100Kč.

A jak se tedy nárok posuzuje

Toto je kapitola sama o sobě. Vyznat se v pravidlech není vůbec jednoduché a člověk si na základě výčtu různých diagnóz může myslet, že podmínky splňuje, ane není tomu tak. Přesná definice je v příloze zákona č. 329/2011 sb. Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržního systému, za které se považují:

a) zdravotní postižení uvedená v bodě 1 písm. a), b), d) až i), l) a m),

b) těžká nebo hluboká mentální retardace a stavy na rozhraní těžké mentální retardace,

c) autistické poruchy s těžkým funkčním postižením, s opakovanými závažnými a objektivně prokázanými projevy autoagrese nebo heteroagrese přetrvávajícími i přes zavedenou léčbu.

Rozebereme jednotlivé body. V bodě A) se uvádí výčet postižení, kde se zmiňují především anatomické ztráty dolních končetin. V bodě B) pak musí být jasně diagnostikován daný stupeň mentální retardace. Nejdůležitější je ale bod C) který si teď podrobněji rozebereme, aby jste neudělali stejnou chybu jako já. V tomto bodě se hovoří, že musí být diagnostikován autismus s těžkým funkčním postižením, a zároveň musí být prokázány projevy autoagrese nebo heteroagrese, které přetrvávají i přes zavedenou léčbu. V tomto bodě tedy nelze mít jen jedno, nebo druhé, musí se splnit obě podmínky najednou.

Toto je rámec, který jasně vymezuje podmínky nároku. Určitě mnoho rodičů malých autistů zkoušelo požádat, a třeba mají jen středně těžkou mentální retardaci, nebo nemají diagnostikován výslovně autismus. věřím, že je i dost rodičů, jejichž děti nejsou autisti, ale mají jiné diagnózy, a zároveň mají projevy agresí. Tak tito určitě pohořeli. Zvláště zkreslující to může být, pokud je žadatel zároveň držitelem karty ZTP/P. Jak mi ale bylo vysvětleno, karta OZP má trochu jiná pravidla, a nemá takové škatulky, jako příspěvek na automobil. Dokud se tyto pravidla neaktualizují, mohou mít smůlu i žadatelé, kteří mají závažné vzácné onemocnění.

Ne vždy je ze zákona a vyhlášek úplně jasné, co a jak funguje. Toto by ale měl dostatečně vysvětlit posudkový lékař, úřad práce, případně odvolací orgán, to se ale vždy neděje, a člověk tak může nabýt dojmu, jakéhosi neoprávněného zamítavého stanoviska. Doufám, že vám tyto informace pomohou ujasnit si, zda opravdu máte nárok na příspěvek na auto, či nikoliv. Máte-li dotaz nebo zkušenost, podělte se v diskuzi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz