Hlavní obsah
Názory a úvahy

Volby se blíží, ale o důležitých tématech se mlčí

Foto: Libor Konvičný / vygenerováno přes chatgpt

Blíží se volby do poslanecké sněmovny, které budou již 3. a 4. října. Pokud někdo z vás ještě neví, může si zkusit předvolební kalkulačku, až na to, že mnoho otázek chybí.

Článek

Jak je již zvykem před každými volbami, na internetu se objeví volební kalkulačka, která vám, po zodpovězení nějakých dotazů, pomůže se rozhodnout, koho byste mohli volit. Kalkulačka je poměrně dobře zpracovaná, nabízí i vysvětlení otázky a na konec určíte 5 pro vás prioritních témat. Sám jsem jí zkoušel, důkladně jsem si prošel otázky, odpovědi i vysvětlení mnoha z nich. Musím konstatovat, že nadšen nejsem. Kalkulačka zcela postrádá některá důležitá témata.

Zvyšování daní

První taková kategorie, která tam téměř chybí, je zvyšování daní. Jediné, o čem je zmínka, je zdanění prázdných a investičních bytů, vyšší progresivní zdanění a větší zdanění nadnárodních korporací. Je jasné, že se všemi těmi cíli, se kterými naše vláda souhlasila, bude potřeba, aby nějaké daně rostly. Pojďme se podívat na některé předvolební otázky.

Vyšší zdanění volných a investičních bytů - tímhle chce vláda trestat ty, kteří mají více nemovitostí, třeba jednou pro děti, a v současné době je pronajímají. Samozřejmě chápu, že prázdné byty jsou problém, jenže při současné formě zákonů se možná ani nelze divit. Jenže, jak by tohle dopadlo? Akorát by to odnesli daní nájemníci, protože těm by se nájem proporčně zvýšil. Je pravdou, že do rozpočtu by to přineslo nějaké korunky navíc, otázkou ale je, jestli by následně nemusely být vyplaceny v superdávce. Další věc, tyto nemovitosti jsou pořízeny už za zdaněné peníze, případně na úvěr. Majetkové daně jsou běžnou součástí daňových systémů i v zahraničí. Otázkou ale je jejich míra a struktura. Při současné příjmové stránce obyvatel si lze jen těžko představit, že by lidé zvládli platit daň například ve výši 1 % z tržní hodnoty nemovitosti, což by u běžného bytu mohlo znamenat i desetitisíce ročně.

Progresivní zdanění - tady jsou návrhy na ještě vyšší zdanění horní pětiny nejvíce příjmových zaměstnanců. Jak tohle chápat? Někdo je v životě úspěšnější, má mnohem vyšší příjmy než ten, co snahu nemá. Takže tomu šikovnějšímu sebereme na daních ještě víc, aby to ten, co se nesnaží, to dostal ve formě superdávky. Je tohle ještě solidarita, nebo už trestání úspěchu? Je systém dávek dostatečně spravedlivý, nebo je určen pro vypočítavce?

Vyšší zdanění nadnárodních korporací - v současnosti je korporátní daň stanovena na 21 %. Je třeba si uvědomit, že pokud by bylo zdanění neúměrně vysoké, pak by zahraniční firmy mohly utéct. Rozhodně si nemyslím, že je správnou cestou ještě více danit společnosti, protože průměr v EU je 21-22 %

Proč se nemluví o tom, že by se mohly zvýšit i jiné daně, např. DPH, z příjmu, či z nemovitostí? Nebuďme naivní, pokud opravdu naše vláda bude chtít plnit (nereálné) závazky na obranu, zachovávat solidní úroveň důchodů s ohledem na demografii, i úroveň sociálních dávek, pokud bude chtít i rozumné platy pro státní zaměstnance, z něčeho se to bude muset vzít. Ale chápu, že říct před volbami, zvedneme DPH např. o,3 %, nebo daň z nemovitosti zvýšíme třeba na 0,5 % hodnoty nemovitosti, či zvýšení daně z příjmu se bude rovnat automatické nevolení daných politických stran. Proto by se vláda v prve řadě měla snažit o reformování celé státní struktury. Co zkusit sloučení obcí, státních institucí, snížení příjmu politikům, zrušení některých náhrad? Pokud totiž vláda řekne, že se musí šetřit, sníží někde výdaje, ale sobě platy zvýší, je to podle mě pro běžného člověka mírně řečeno provokativní.

Důchody

Další poměrně velké téma, kterým se před volbami nikdo nechce raději zaobírat? Proč některá ze stran nepřijde, že má na stole komplexní reformu důchodového systému tak, aby byl smysluplný, udržitelný a důstojný pro všechny? Protože to není jednoduché vymyslet, i když některé opoziční strany tvrdí, že mají recept. Současná koalice taky předvedla vskutku komplexní důchodovou reformu, skládající se jen z parametrických změn. A proto si myslím, že v tomto tématu bude také ticho, jak se říká, klid před bouří. Až pak jednoho krásného dne bude muset přijít někdo, kdo zase udělá „komplexní“ reformu, a zvýší důchodový věk.

Ale co třeba zkusit zvýšit odvody na důchodové o 1 %, tu částku by stát pak investoval, a lidem na důchod by se postupně peníze zhodnocovaly? Postupně by se mohlo třeba investovat vyšší procento. Znamenalo by to taky i nutnost efektivního spravování financí střadatelů, nutnost oddělení od státního rozpočtu, a také i úpravu zákona, aby tyto finance byly chráněny. Jinak by se mohlo stát, že to nějaká vláda použije na bůh ví co. Současný systém je totiž opravdu neudržitelný, a rozhodně nejde do budoucna stále posouvat důchodový věk, a zároveň snižovat jeho valorizace. Může pak nastat situace, kdy budou odvody vysoké, důchody minimální – a lidé z nich prostě nevyžijí.

Prorodinná politika

Na toto téma taky absolutně žádná otázka. Už jste někde viděli slogan, rodina je základ státu? Právě s ohledem na demografický vývoj, který mimo jiné trápí mnoho zemí na světě, ale přes to nikdo nemá ten správný recept, jak opět zvýšit porodnost. Důvodů, proč klesá porodnost je celá řada, a zabývalo se jimi mnoho různých odborníků, a i na internetu je mnoho článků na toto téma. Různé metody zkoušelo třeba Polsko, Maďarsko, a další země, ale žádná s nějakým větším úspěchem. Co třeba se zkusit prostě těch lidí zeptat, co by je motivovalo mít děti? S čím by jim stát mohl pomoci?

Místo důležitých věcí to vypadá, že se vláda bude opět zaobírat nesmyslnými tématy, která navíc nebudou reálně proveditelná. Jedním z příkladů je např. vystoupení z EU či NATO.

Co našemu národu chybí

Co si myslím, že by národu prospělo? Kdyby měli mnohem víc možností, jak na politiky vyvíjet tlak, aby se řešily problémy, které skutečně trápí lid. V současné době lze max demonstrovat, případě sepisovat petice, ale je to dnes dostačující? Volební kalkulačky mají smysl, ale jen pokud odrážejí realitu, ne iluzi. Ptejme se politiků nahlas, co skutečně plánují s daněmi, důchody i rodinami. A nečekejme, až nás překvapí po volbách.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz