Hlavní obsah
Bydlení

Těžko uvěřitelné chyby, které dělá 80 % z nás při vytápění

Foto: Topení (pixabay)

Během zimy se dá hodně prodělat! Nikdo z nás to vědomě nedělá, ale je potřeba si uvědomit, že některé kroky jsou do očí bijící, jen je potřeba si to uvědomit, kde děláme největší chyby.

Článek

Špatným vytápěním sami vyhazujeme tisíce korun do vzduchu!

Možná vás to překvapí, ale několika kroky můžete v domácnosti ušetřit za vytápění i tisíce korun. Nevěříte? V našem článku vám ukážeme osvědčené tipy, jak ušetřit v domácnosti za vytápění. Po přečtení článku si budete říkat, proč jsem si to neuvědomil dříve? Buďte ale v klidu, máme to tak všichni.

Stačí udělat několik malých kroků a úspora je na světě. Nebo spíše ve vaší peněžence. Kde hledat největší chyby? Často stačí vyřešit drobnosti, které nic nestojí. Výhodou je, že s řadou kroků můžete začít okamžitě po přečtení našeho článku a začít šetřit. Kdo by nechtěl přes zimu něco ušetřit?

Netopte pánu bohu do oken!

Bohužel je to tak. Neefektivním a dlouhým větráním se připravujeme o veškeré teplo, které je v místnosti. Nejlepší je větrat jen krátce, ale intenzivně. Díky tomuto postupu totiž nedojde k ochlazení stěn, které se pak musí dlouho nahřívat a ven neodejde všechno teplo. I přesto se ale podaří vyměnit vzduch v místnosti bez zbytečných ztrát. Obvykle stačí větrat jen 10 minut! S okny souvisí i jejich utěsnění. Pokud okna dobře netěsní, dochází k unikání tepla ven a má to podobný efekt jako byste celý den větrali. Je potřeba ucpat všechny skulinky. K tomu se dá využít nalepovací a gumová těsnění na okna. Jak to máte vy, větráte dlouho nebo dodržujete intervaly?

Proč nezakrývat topení? To už můžete rovnou přestat topit!

Topení je klíčové v distribuci tepla do okolního vzduchu v místnosti, ale když ho zakryjete, výrazně zpomalíte jeho účinnost. Před radiátory musí být volný prostor, a to minimálně jeden metr, nesmí být za pohovkou nebo sedací soupravou, za skříněmi nebo za jakýmkoliv kusem nábytku. Stejnou chybu děláte, pokud máte dlouhé závěsy až na zem, které zakrývají topení. Všechno teplo se kumuluje za závěsem a do místnosti se opět dostává velmi těžko. Lehká záclony nevadí, ale těžké neprodyšné závěsy ano. Na radiátory nedávejte ani žádné prádlo. Budete ho sice mít suché, ale budete bránit teplu v šíření do místnosti. Pokud budete na radiátorech sušit velké kusy prádla, například deky, je to jako byste radiátor v místnosti prakticky ani neměli. Prádlo sušte ideálně na sušáku nebo využijte sušičku na prádlo. Topení musí být volné a taky čisté. Máte na něm hromadu prachu? Má to opět efekt zpomalení vytápění, které tak není efektivní. Nečekejte a topení, co nejdříve vyčistěte! Pro zvýšení efektivity vám poradíme jeden skvělý tip. Za radiátor nainstalujte hliníkovou fólii, která bude odrážet teplo do místnosti a sníží se tak tepelná ztráta radiátoru. Také na radiátorech necháváte sušit prádlo nebo je u vás radiátor vždy volný?

Existují radiátory, kterým zakrytí nevadí, jedná se o tak zvané infra radiátory. Podrobný popis a vysvětlení najdete zde.

Proč chcete doma vytvořit saunu? Saunování se věnujte jinde

S trochou nadsázky můžeme říct, že většina domácností má přetopeno. Ve snaze vytopit místnost, aby nám nebyla zima, si ani neuvědomíme, že je tepla až příliš. Doma nemá být sauna, ale příjemné prostředí, kde vám nebude ani zima, ale ani horko. Věděli jste, že snížením teploty o jeden stupeň Celsia uspoříte na vytápění zhruba 5 – 10 % energie? Jeden stupeň je maličkost, ale úspora téměř 10 % rozhodně není k zahození. Zároveň se zaměřte na odlišné vytápění místností. Proč byste topili celý den v ložnici, když jste v ní až večer, když jdete spát? Proč přetápět kuchyni, když v ní vaříte a teplo se generuje i z vaření? A proč mít v obývacím pokoji saunu, když je optimální teplota okolo 21 stupňů Celsia? Mnoho otázek, které pojí jedna odpověď, a to je úspora energie za vytápění. V obývacím pokoji a v kuchyni stačí teplota okolo 21 stupňů Celsia, jsou to přeci jen místnosti, kde jsme během dne častěji. Ložnice může být chladnější, optimální teplota pro zdravý spánek je 18 % Celsia. Jedinou místností, kde si můžete přitopit, je koupelna. Ale opět, proč ji přetápět celý den? Udržujte teplotu tak, aby vám proschly ručníky a netvořila se plíseň. Pokud se zrovna koupete nebo si dopřáváte sprchu, můžete vytápět trochu více. Když neste doma, můžete topení ve všech místnostech ztlumit. Ztlumit ale neznamená úplně vypnout! Úplné vypnutí radiátoru není vhodné, místo rychle vychladne a bude trvat dlouho, než ji opět vytopíte. Lepší je udržovat nižší teplotu, například okolo 16 stupňů, a to když nejste doma. Teplota se dá velmi dobře regulovat pomocí termostatu. V mnoha chytrých domácnostech si můžete nastavit teplotu místností i přes mobil. Lze vytápění také zvýšit chvíli před příchodem domů na dálku. Kdo z vás má odlišnou teplotu v bytě nebo domě podle pokojů? Myslíte na ztlumení radiátoru, když odcházíte pryč?

Dveře hrají důležitou roli. Neutíkají vám dveřmi peníze na ulici?

Dveře jsou klíčové pro efektivní vytápění, podobně jako okna. I okolo dveří totiž může teplo unikat, pokud nejsou dobře utěsněné. Unikání teplého vzduchu poznáte, kolem dveří nebo pod dveřmi bude cítit průvan. V takových případech se dá koupit těsnění na dveře a místa zabezpečit. Pokud se vám do hobby marketu nechce, můžete pod dveře dát nějakou bariéru, lze použít polštář nebo hadry. Díky nim nebude teplo tak snadno pronikat ven. A nejde jen o vstupní dveře. Pokud máte v bytě místnosti, kde topíte méně, je důležité dveře zavřít a nenechat teplo pronikat pryč. Vždy důsledně zavírejte dveře do ložnice během dne, kdy se v ložnici nevytápí tolik. Opět je důležité, jak dobře vám dveře mezi místnosti těsní. A podobně to je i u jiných místností. Drahocenné teplo musí zůstat, kde má. V opačném případě se vám peníze budou kutálet po malých mincích na ulici a nepůjde jejich pronikání zastavit. Máte dobře utěsněné dveře? Zavíráte do chladnějších místností během dne?

A zase ty radiátory! Nemáte v nich mnoho vzduchu?

Jedním z klíčových prvků vytápění je radiátor, není divu, že se k němu ještě vracíme. Než začne topná sezona je potřeba radiátory ve všech místnostech dobře odvzdušnit. Poznat, že e radiátor zavzdušněný není nic složitého. Poznáte to podle toho, že na horní části například neudržíte ruku, jak hřeje, ale ve spodní části je ledový, jako by byl zcela vypnutý. Děje se to, protože se uvnitř radiátoru vytvořila vzduchová bublina, kvůli které se náklady na vytápění zvyšují. Radiátor, který je zavzdušněný netopí na plný výkon, čímž se projeví do nákladů i vyšší spotřeba energie. V zavzdušněných radiátorech je často slyšet i všelijaké zvuky. Jejich odvzdušnění není nijak složité, ale pokud si na tuto práci nevěříte, můžete ji nechat manželovi nebo příteli. V řadě případů si poradí i sama žena. Patří odvzdušnění k vaší pravidelné činnosti před topnou sezonou? Kontrolujete radiátory, jestli topí ve všech místech stejně?

Vlhkost vzduchu ovlivňuje pocitovou teplotu v místnostech, dá se i v chladnějším prostředí cítit v teple?

Jak se cítit teple v chladném bytě? To je otázka, na kterou se dá najít odpověď. Velkou roli totiž hraje, jaká vlhkost je v dané místnosti. Vlhkost v bytě by v zimních měsících neměla klesnout pod 45 stupňů. Pokud máte doma suchý vzduch, mohou se začít objevovat i zdravotní potíže a nadměrně se vám vysušovat sliznice. Bude vás více škrábat v krku, budete mít kašel nebo ucpaný nos. Může se vám dokonce oslabit i imunita. Vlhkost vzduchu můžete regulovat pomocí správného větrání, ale i použitím zvlhčovačů. Myslete na to, že i vlhkost, kterou doma nikdo prakticky nesleduje, má velký vliv na to, jak se budete v bytě cítit. Dostatečně vlhký vzduch, který je chladnější, nezpůsobuje takový pocit chladu na těle. Řešíte doma vlhkost v místnostech nebo je vám to jedno?

Věděli jste, že můžete tolik ovlivnit náklady za vytápění? Naše redakce to sama vyzkoušela a dostavily se úspory

V tomto článku jsme vám ukázali několik praktických tipů, jak ušetřit za vytápění. Nedá se očekávat, že každý z nás dodržuje všechny tyto zásady, ale jejich kombinací se dá ušetřit nemalé peníze. A proč je dobrovolně nechat utíkat z peněženky nebo z účtu pryč? Řada kroků je jednoduchých a nepotřebujete k tomu nic kupovat. Když se rozhodnete, že chcete šetřit, můžete to udělat okamžitě. Věříme, že jsme vám poradili, co se dá zlepšit a ušetřili vám tak peníze. Děkujme, že jste si článek dočetli až do konce a pamatujte, netopte pánu bohu do oken!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz