Hlavní obsah
Aktuální dění

Letectví: V nouzi poznáš dobrého souseda

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Ilustrační foto: Victoria, hlavní město Seychelské republiky.

30. 8. 12:38

Za normálních okolností by to byla spíše banální komplikace, které se v letectví čas od času stávají. Stroj má technickou závadu a musí neplánovaně přistát na nejbližším vhodném letišti.

Článek

Jenomže v našem příběhu, který se odehrál v pondělí a pokračoval v úterý (28. a 29. srpna), tak docela o normální okolnosti nešlo.

V pondělí odpoledne seychelského času (UTC + 4 hodiny) odstartoval z tamního mezinárodního letiště v hlavním městě Victorii stroj Airbus A320neo společnosti Air Seychelles. Cílovým letištěm spoje HM022 byl Ben Gurion International Airport u izraelského Tel Avivu, na palubě bylo 128 izraelských turistů.

Ve druhé třetině dráhy letu se stalo něco, co je potenciální noční můrou každého cestovatele: objevily se technické problémy. Na palubě zhasla polovina světel a byl cítit zápach spáleniny. Airbus měl závadu v oblasti elektrických obvodů. Byla jasné, že do Tel Avivu pokračovat nemůže a musí neplánovaně přistát. V té době se nacházel nad Eritreou a když začal klesat, bylo pasažérům oznámeno, že neplánovaně přistanou v saúdskoarabské Džiddě.

Mezi cestujícími nastalo zděšení. V nepřátelské arabské zemi, která Izrael neuznává a neudržuje s ním žádné vztahy? Lidí se zmocnil stres a obavy. Co s námi bude? Jak s námi budou Saúdové zacházet? Žádný precedens v tomto smyslu neexistoval, něco takového se stalo vůbec poprvé. Zprávy říkají, že na palubě byli také blíže neurčení pracovníci izraelského bezpečnostního aparátu vracející se z dovolené a také bratr Almoga Cohena, poslance Knesetu za ultrapravicovou stranu Židovská síla.

Foto: Pixabay

Ilustrační foto: Airbus A320neo.

Po přistání v Džiddě to zprvu nevypadalo růžově. Přestože bylo před desátou večer místního času, venkovní teplota byla stále nad 30°C; v letadle byla vypnutá elektřina a ne zcela optimálně fungovaly toalety.

Když ale byli izraelští cestující puštěni do budovy terminálu, jejich obavy se rázem rozplynuly. Saúdové je přivítali nad očekávání mile (uber-nice). Zde je několik svědectví.

Emanuelle Arbelová: „Přijetí, kterého se nám od Saúdů dostalo, bylo velmi překvapivé. Řekli nám, že jsme srdečně vítáni a usmívali se. Po pravdě, tohle jsme nečekali.“

Chen Giladiová uvedla, že po přistání začaly tři hodiny stresu; báli se z letadla vystoupit. Jakmile ale letadlo opustili, zacházení ze strany Saúdů bylo výjimečné. „Vzali nás autobusy do krásného hotelu v terminálu, chovali se k nám velmi dobře. Od chvíle, kdy jsme vystoupili, nás zdravili hebrejsky ŠALOM; cítili jsme se dobře. Byli moc milí.“ Její slova potvrdila i Racheli Millerová: „Byli úžasně milí, byli jsme příjemně překvapeni.“ Také ona uvedla, že byli ubytováni v luxusním hotelu.

Další cestující popsali, jak místní na letišti pomohli Izraelcům připojit se k wi-fi, aby mohli kontaktovat ustarané příbuzné doma. „Byli super velkorysí,“ řekl jeden z nich.

Takové zprávy čte člověk s neskrývanou radostí. Nikoli projevy protiizraelské nenávisti, ale přátelství a příkladná pomoc v nouzi. Snad je to dobrý příslib pro budoucí politickou normalizaci mezi Rijádem a Jeruzalémem. Nevím jak Saúdové, ale izraelské politické elity o to upřímně usilují.

Foto: Wikipedia-volné dílo

Ilustrační foto: Terminál „Hajj“ na mezinárodním letišti v saúdské Džiddě sloužící účastníkům každoroční muslimské poutě do Mekky.

Mezitím se na příslušných místech horečně jednalo. V úterý časně ráno (29. 8.) vyslala společnost Air Seychelles z Dubaje do Džiddy náhradní stroj, který pak odvezl izraelské turisty do Tel Avivu, kde přistáli kolem druhé hodiny odpolední místního času.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přístup Saúdů hodnotil nanejvýš pozitivně. Ve videoklipu na platformě X 29. srpna uvedl: „Velice oceňuji laskavý přístup saúdských úřadů k izraelským cestujícím, jejichž let byl v nebezpečí a byli nuceni nouzově přistát v Džiddě. Jsem rád, že se všichni vracejí domů. Velice si vážím dobrého sousedství.“

A stejně tak byl spokojen i generální manažer Air Seychelles Sandy Benoiton, který si ve vyjádření pro izraelskou televizi Channell 12 pochvaloval, že spolupráce se Saúdy byla skvělá. Tvrdil, že Saúdové „velice vítali izraelské cestující a Air Seychelles“ a nadto byl potěšen tím, jak všechny strany situaci zvládly. „Spolupráce s nimi byla bezproblémová.“

A tak to má být.

.

Zpracováno podle článku „Emergency precedent: Israelis in 1st passenger flight from Saudi after forced landing“ publikovaném v The Times of Israel (29. 8. 2023).

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz