Hlavní obsah
Sport

Žalobníček žaluje, na smlouvu si stěžuje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Podpořit zájem o basketbal i u nejmenších, i takový je cíl smlouvy popsané v tomto článku.

16. 9. 16:33

Špičkový izraelský basketbalový klub Maccabi Tel Aviv, který hraje Euroligu, nejvyšší kontinentální klubovou soutěž, podepsal 11. září 2023 smlouvu o sportovní spolupráci s týmem Elitzur Šomron.

Článek

Ten se před dvěma lety kvalifikoval do druhé národní ligy. Působí jako klub Samařské regionální rady, to je na Západním břehu Jordánu, nicméně halu má a domácí zápasyhraje ve „vnitřním“ Izraeli, ve městě Ganej Tikva.

Dohoda o partnerství a vzájemné kooperaci se týká především péče o mladé talenty. Z pohledu normálně uvažujících lidí – normální a vítaná věc. Konkrétně v Samařské regionální radě mají, co se basketbalu týká, na tři desítky klubů nejrůznějších úrovní a prioritou je podpořit jednak ženy, jednak děti. Cílem je zvýšit počet mladých hráčů z dosavadních půl tisícovky na sedm set.

Jde tedy o záležitost navýsost sportovní, která nemá s politikou pranic společného.

Zpolitizovat toto pozitivní úsilí se ovšem snaží jeden ze zástupců arabské komunity v izraelském parlamentu – poslanec Ahmed Tibi. Lídr levicové nacionalistické arabské strany Taal.

Patří k těm politikům, kteří vytvářejí víc než dojem, řečeno eufemisticky, že je víc loajální vůči Palestinské autonomii než ke státu, jehož je občanem a zákonodárcem, tedy k Izraeli. Jako fanatický obhájce tzv. dvoustátního řešení a odchodu Židů z Judeje a Samaří za hranice z června 1967 zcela přehlédl pozitiva zmíněné sportovní smlouvy, ale pojal ji politicky z úzkého proarabského a protiizraelského pohledu.

Web listu The Jerusalem Post informoval 16. září o dopisu, který poslanec Tibi zaslal vedení Euroligy („Ahmad Tibi wants to disqualify Maccabi Tel Aviv over cooperation with West Bank team“). V dopise se svěřil se svým „znepokojením a zklamáním: ze smlouvy mezi Maccabi Tel Aviv a Elitzurem Šomron. A co mu způsobuje těžké spaní? Skutečnost, že Židé žijící v Samaří tam hrají basketbal a ti, kteří je k tomu vedou se nsaží v zájmu jejich dalšího vývoje spolupracovat s nejlepším klubem v Izraelské historii. Jinými slovy poslanec Tibi upírá mladým židovským basketbalistům právo na sportovní rozvoj, a to jenom proto, že žijí a hrají v té části Země izraelské, kterou si arabští nacionalističtí maximalisté nárokují celou pro sebe. Div ne jako zločin charakterizuje zmíněnou smlouvu, protože klub ze Samaří se stane přidruženou společností telavivského Maccabi a tím se vlastně Maccabi zločinného jednání. Neboť: „Jak známo, mezinárodní právo považuje osady včetně samařských za okupované území, tedy nelegální. Tyto osady jsou překážkou mírového procesu a mezinárodní společenství je ostrakizuje. Uzavřením takové dohody Maccabi Tel Aviv podporuje subjekt, který působí v rozporu s mezinárodním právem.“

A co tedy Tibi navrhuje? Netřeba chodit kolem horké kaše: i když to výslovně nepíše, jeho cílem je vyloučení klubu Maccabi Tel Aviv z Euroligy. Jeho slova:„Tento vývoj vyvolává etickou a politickou otázku a měl by mít dopad na postavení Maccabi Tel Aviv v Eurolize. Spojení mezi Maccabi Tel Aviv a Elitzur Shomron znamená, že Maccabi Tel Aviv funguje za zelenou čárou, která určuje izraelské hranice z doby před rokem 1967.“

Zde je nutné dodat to, co poslanci Tibimu uniká. Tzv. zelená linie nepředstavuje definitivní hranioce Izraele a jeho příslušného souseda, ale je pozůstatkem linie příměří dohodnutou mezi Izraelem a pozdějším Jordánskem (v té době ještě Transjordánskem) v roce 1949. Jenomže Jordánsko mezitím (1994) uzavřelo s Izraelem mír, předtím se Západního břehu ((Judeje a Samaří) vzdalo a má dnes úplně jinou hranic. Zelená linie týkající se Judeje a Samaří tedy není ničím jiným než hraničním provizoriem, které bude ukončeno až poté, co Izrael a palestinští Arabové uzavřou konečnou mírovou dohodu (což je v nedohlednu). Než se tak stane, a s přihlénutím k tomu, že mezinárodní právo uznává jako národní domovinu židovského lidu celé území bývalého britského mandátu Palestina (bez Zajordánska), neexistuje sebemenší důvod, proč by kluby v Izraeli západně od zelené linie nemohly spolupracovat s kluby východně od ní.

Poslanec Tibi se ovšem drží svého jednostranného a maximalistického výkladu této otázky (v podstatě jde o režim Judenfrei v Judeji a Samaří), a proto dále uvádí: „Vyzývám Euroligu, aby jednala proti dohodě. Taková dohoda je v rozporu s hodnotami férovosti, etiky a pravidel, která by měla Euroliga prosazovat, a poškozuje její pověst a hodnoty. Žádám Euroligu, aby věc prošetřila a zvážila kroky včetně pozice týmu Maccabi Tel Aviv ve světle spolupráce s Elitzurem Šomron.“

V závěru Tibi vyslovil předpoklad: „Pakliže Euroliga respektuje mezinárodní normy a hodnoty, tak věřím, že bude jednat správně.“

Co dodat? Vnucuje se myšlenka, bude-li kdokoli potřebovat cokoli zpolitizovat, i sebelepší rozumnou a ryze praktickou a užitečnou myšlenku, ať se obrátí na palestinské Araby. Ti jsou v tom mistři.

Nový ročník Euroligy startuje 5. října 2023. Maccabi Tel Aviv začíná doma s Partizanem Bělehrad. Pak uvidíme, jestli Ahmed Tibi, naplněný nenávistí vůči státu, jehož je poslancem, dosáhne svého pošetilého cíle.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz