Článek
Legenda
Tomáš Rosický patřil mezi generační talenty českého fotbalu. Předpovídala se mu velká hráčská kariéra. Měl předpoklady, stát se oporou jednoho z nejlepších klubů v Evropě. Nestalo se.
Tomáš Rosický se sice v Borusii Dortmund vypracoval mezi opory, ale v Arsenalu už tomu ani zdaleka tak nebylo. Chvíli sice byl součástí základní sestavy, možná si ještě vzpomenete na záložní řadu Hleb, Fabregas, Rosický, ale ta se brzy rozpadla. Potom přišlo dlouhodobé zranění podkolenní šlachy a už se nikdy do ní nevrátil. Stal se hráčem číslo 16-18 a členem základní sestavy byl pouze v méně významných zápasech.
Funkcionář
Z Arsenalu se vrátil zpět do Sparty Praha, kde krátce působil jako hráč. Kvůli vleklým zraněním, ale příliš nenastupoval, proto se rozhodl ukončit svou hráčskou kariéru a od prosince 2018 se stal sportovním ředitelem Sparty Praha.
Jak vypadalo řízení sportovního úseku Sparty Praha před ním? Bylo velice formální. Vystřídalo se v něm velké množství lidí, kteří chod mužstva ovlivňovali málo a nebo ještě méně. Sportovní úsek de facto vždy řídil majitel Daniel Křetínský. Kdo si dnes vzpomene na to, že v době, kdy koupil Spartu, byl sportovním ředitelem Miroslav Pelta, který jako člověk zvyklý rozhodovat, krátce nato ze Sparty odešel. A co teprve ostatní jména např. Jaroslav Hřebík, Jakub Otava, Zdeněk Ščasný nebo Tomáš Požár, trochu významnější stopu na této pozici zanechal Josef Chovanec, ale i ten byl po vyřazení z poháru v roce 2011 odvolán.
Tomáš Rosický měl tu výhodu, že v době, kdy nastoupil do funkce, impérium pana Křetínského se už tak rozrostlo, že neměl mnoho času se věnovat aktivnímu řízení Sparty a tak někomu tyto pravomoci předat musel. Pozitivní roli zde sehrálo i jmenování Františka Čupra generálním manažerem.
Daniel Křetínský mu tak dal šanci dělat chyby, aby se mohl svoji novou funkci naučit vykonávat. Zde je třeba zopakovat, že Tomáš Rosický je ve funkci od prosince 2018 a úspěchu dosáhl až v loňské sezoně.
Např. ve svém prvním přestupovém období přivedl do Sparty Matěje Hanouska a Martina Haška ml. a nechal odejít Davida Hovorku, který se později stal členem reprezentace. Ani Filip Souček, Matěj Polidar nebo později Ladislav Krejčí st. nepatří mezi nejpovedenější přestupy.
Mezi jeho největší chyby, ale patří jmenování a následné ukončení smlouvy s trenéry Jílkem, Kotalem a Vrbou. Minimálně dva prvně jmenovaní se ve Spartě vůbec neměli objevit. Také rozprášení B-mužstva po úspěšné sezóně 2021/22 se nedá zařadit mezi jeho funkcionářské úspěchy.
Uspěl by v jiném klubu?
Tomáš Rosický je svým založením fotbalový romantik, svojí prací sleduje vyšší cíle a osobní prospěch není jeho prioritou. Takoví lidé buď mění svět k lepšímu, nebo je to katastrofa. Tomáš Rosický dostal ve Spartě šanci se naučit funkcionářské řemeslo a jeho poslední kroky už jsou fakt dobré. Našel skvělého trenéra, a i poslední přestupy, snad až na jeden, jsou vynikající. Když se to srovná se zmatečnou přestupovou politikou Slavie, tak není až tak velké překvapení, že Sparta získala poslední titul a vede ligu.
Jak by dopadl v jiném klubu, těžko říci. Pokud by přišel za podobných okolností jako ve Spartě, tak by asi uspěl, pokud by ale klub nebyl natolik konsolidovaný, tak by pravděpodobně dopadl jako jiný fotbalový romantik, Jan Podroužek v Českých Budějovicích.