Článek
Zkoumáním indické IT kultury strávila za posledních 14 dní tolik večerů, že mám sto chutí si objednat butter chicken a namalovat si červenou tečku na čelo. Chatovala jsem s indickým programátorem Pankajem a indickou náborářkou Shrutikou, prošla jsem asi bambilion příspěvků na fórech s indickými diskutujícími. A viděla jsem tolik fotek z indického MHD, že mám doteď nutkání mýt si každých deset minut ruce.
Proč je v IT tolik Indů?
„A co malej? Kdy máte termín? A bude to právník, doktor, inženýr nebo potrat? V Česku ošklivý vtip, v Indii jen lehké přehánění. Indickým rodičům totiž záleží na kariéře vlastních dětí velmi, velmi nezdravým způsobem. Indická populace se navíc rozšiřuje stejnou rychlostí jako dezinformace a drby – tedy exponenciální. To vede k obrovskému množství ambiciózních žen a mužů, kteří své potomky ještě ambiciózněji nutí do lukrativních oborů, ke kterým IT globálně patří.
Zkuste v indické společnosti říct rodičům, že chcete být něčím jiným, než inženýrem, doktorem, nebo právníkem. Sesype se na vás peklo! K tomu si přidejte fakt, že nás Indů je 1,5 miliardy. To je odpověď.
Nelze se jim ale vůbec divit. Narodit se v zemi, kde průměrný Evropan umře na choleru deset minut po první svačině z automatu na letišti v Bangalore, není zrovna výhra v loterii. Vědí to i Indové a proto se věnují oborům, které jim to utrpení alespoň trochu finančně ulehčí, a často i umožní se z Indie odstěhovat. Třeba do USA se člověk dostane snáz, pokud je doktor nebo programátor, protože migrační zákony jsou v rámci těchto specializací vstřícnější. V Indii je mnoho kontrastů - některé firmy, většinou ve velkých městech, jsou hezké čisté open-space kanceláře. Jinde programátor pracuje ve špinavé místnosti při 37 stupních Celsia s notebookem na kolenou a švábem zakousnutým v zadku. Oficiální pracovní doba je sice daná zákonem (9 hodin denně), ale spousta zaměstnavatelů to naprosto ignoruje.
Jeden indický IT inženýr mi prodal za směšnou cenu kód, který už dříve napsal pro někoho jiného. Později jsem zjistil, že identický kód prodal i dalšímu klientovi. Ignoroval zákon i morálku, aby rychle vydělal co nejvíc peněz. Měl jsem z toho obrovský právní problém. Noční můra.
V Indii je IT vstupenka k lepšímu životu a proto ji každý chce (méně či více dobrovolně) využít. Konkurence je vysoká. To tlačí dolů odměny za práci, takže Indie se v minulém desetiletí stala oblíbeným levným zdrojem pracovní síly. Pokud zaměstnanec nemá vhodné podmínky (domácí či smluvní), aby pracoval z domova, zabere mu čtyři hodiny denně jen cesta smradlavým přeplněným MHD. V kanceláři je čeká stres a práce do pozdních nočních hodin. Klidně do dvou do rána. Zaměstnavatelé rádi vykořisťují, protože v přelidněné zemi jsou k tomu ideální podmínky.
Absence volného času, vyhoření, deprese a nadměrný tlak na výkon. To všechno vede k alarmujícímu počtu sebevražd nejen zaměstnanců, ale i studentů IT. Indické úřady dokonce zřídily nonstop linku, která má zvyšující se suicidalitu potlačit. Pro představu - každý rok zhruba 1,4 milionu studentů skládá přijímací zkoušky na prestižní škole Indický institut technologie (IIT). Přijatých je méně než 10 000. Česká medicína je oproti tomu brnkačka, že?
Často dostáváme panické telefonáty od studentů, kteří jsou u řeky Chambal a chtějí skočit. Někteří studenti také volají ze svých pokojů a říkají, že se chystají spáchat sebevraždu.
U nás jsou zkušení techničtí pracovníci stále ještě z většiny nadšenci a srdcaři, které firmy rozmazlují. Stát na rekvalifikační kurzy dokonce poskytuje desítky tisíc, aby do oboru přilákal víc lidí. Jaký kontrast oproti Indii, která je plná klávesnicových dělníků, kteří tráví nekonečné hodiny v práci, která je vůbec nebaví - a pro kterou si ve škole tolik vytrpěli. Proč? Protože je k tomu donutila buď rodina nebo bídný pracovní trh, který nenabízí žádnou důstojnou alternativu.
Zdroje:
- Webové stránky zivotDEVky.cz
- Článek v The Times
- Článek v BBC
- Rozhovor s programátorem Pankajem Kumarem M., Uttarpradéš, Indie
- Rozhovor s náborářkou Shrutikou B., Maháráštra, Indie