Hlavní obsah
Cestování

Fotoreportáž: Prozkoumali jsme nacistickou podzemní továrnu v Litoměřicích

Foto: Lucie Bažantová / Midjourney

Ilustrační foto / Midjourney

Jedinečný komplex 30 km chodeb z období Třetí říše je opuštěný dlouhá desetiletí. Stále však fascinuje historiky, badatele i nadšence do paranormálních jevů. Pojďte se mnou na výpravu do podzemí.

Článek

Jako litoměřická rodačka jsem ve svém milovaném městě prošmejdila každý kout. Zajímaly mě především stavby spjaté s historií. Nejzajímavějším objektem široko daleko je podle mě opuštěná podzemní továrna Richard I. z období 2. světové války. Dnes je hermeticky uzavřená a střežená kamerami, nicméně před několika lety byl vchod čas od času volně průchozí. S trochou snahy a štěstí jste jej dokonce mohli legálně navštívit.

Foto: Lucie Bažantová

Vchod do továrny, 2014. V současné době již nepřístupný.

Továrna se nachází zhruba 20 minut chůze od historického centra. Leží v útrobách vrchu Bídnice. V 19. století se zde těžil vápenec. Roku 1944 si důl vytipovala Třetí říše, neboť se kvůli ochraně před nálety na průmyslové objekty snažila přesunout klíčovou výrobu pod zem. Richard byl určen zejména k výrobě součástek do tanků. Zajímavost: Jeho chodby jsou tak široké, že jimi pohodlně projede tatrovka i celý tank!

Foto: Lucie Bažantová

Částečný zával chodby, osobní archiv, 2014

Orientace uvnitř je reálná pouze s výkonnou baterkou. Koridory jsou v některých úsecích zaplaveny a na mnoha místech blokovány vysokými závaly, takže nejde o žádnou pohodlnou procházku. K vidění je zde spíše stavba jako taková, neboť inventáře z 20. století zůstalo jen poskrovnu. Objevili jsme fragmenty kovových konstrukcí, zbytky kolejí, lavičky, značení, trámy a sem tam zrezivělé pozůstatky rozvodů. Obrovská hmota kopce navíc silně působí na pilíře, které se tlaku postupem času podvolují, takže architektonické dílo bude brzy definitivně pohřbeno pod sutí a zeminou.

Foto: Lucie Bažantová

Zprohýbaná ocelová armatura a sloup vtlačený do země

Za nejzajímavější část podzemí považuji sloupové sály. Jedná se o obrovské místnosti, které podpírá systém kleneb a železobetonových pásů. V komplexu se prý sálů nachází více, osobně jsem však našla pouze jeden. Patrně proto, že chodby vedoucí k ostatním jsou už nevratně odstřihnuty závaly.

Foto: Lucie Bažantová

Sloupový sál, osobní archiv, rok 2014

Při přesunu hlouběji do podzemí pomalu ustupuje masivní betonová zástavba a nahrazuje ji skromnější podpůrný systém s převažujícími dřevěnými prvky. Evidentně se dostáváme do nedokončeného úseku, kde probíhala těžba. Cestou potkáváme koleje, které v celkovém kontextu působí silně atmosfericky a trochu děsivě. Kousek od nich jsem objevila drobný kalcit. Jelikož jsem chronický hledač pokladů, udělal mi skoro dětinskou radost (což se projevilo i na fotce, kde kamínek držím v levé ruce).

Foto: Lucie Bažantová

Podzemní koleje a kopce vytěžené horniny, osobní archiv, 2014

Pár desítek metrů od kolejiště úsek bohužel končí, což znamená i závěr prohlídky. Při návratu ještě v boční chodbě objevujeme modré jezírko a hned naproti pozůstatky kabinek s toaletami. Díkybohu nepoužité, jen plné prázdných formulářů ze současnosti. Kdo proboha nosí formuláře do podzemního záchodu? Proč?

Foto: Lucie Bažantová

Jeden z nejhlouběji položených záchodů v Česku, osobní archiv, 2014

Továrna je poznamenaná nejen působením přírody. Své si tu odbyli i sprejeři a jiní neuctiví návštěvníci. Památka si ale i navzdory vandalům zachovala své ponuré kouzlo. Jsem mimořádně vděčná, že jsem měla možnost prozkoumat ji v době, kdy byla dostupná a relativně bezpečná. Nyní po 10 letech se obávám, že je Richard už z většiny zavalený.

Zaujala jsem vás? V tom případě nesmíte minout rozsáhlý web Romana Gasziho, ze kterého jsem čerpala informace o historických souvislostech. Jeho výzkum je od 6. 1. 2007 zařazen do fondu České národní bibliografie a spravován Národní knihovnou České republiky. Další variantou je návštěva expozice Důl Richard v proměnách času.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz