Článek
Ajťáci vydělávají statisíce
Platy jsou podle statistik vysoko nad celorepublikovým průměrem, což dělá z programátorů jednu z nejlépe placených profesí. Jeden realitní makléř dokonce prozradil, že půlka jeho klientů jsou ajťáci. Neplatí to ale pro všechny specializace v IT.
Nejlepší peníze (mimo manažerské pozice) mívají lidé z vývojových týmů. Kdo jsou? Zjednodušeně řečeno, tito lidé vymýšlejí a tvoří počítačové programy, mobilní a webové aplikace. Díky nim můžete zaplatit kávu mobilem, poslat email nebo si zahrát novou počítačovou hru. Tady není mzda s šestimístnou cifrou nijak neobvyklá. Zkušený seniorní vývojář s IČO si přijde klidně na částku 12 tisíc za osmihodinovou směnu. Osobně ověřeno.
Mezi hůře placenou pozici v IT patří např. uživatelská podpora. To jsou jediní ajťáci, se kterými se běžný zaměstnanec obvykle setká. Pomáhají se zapomenutým heslem, odpovídají na různé dotazy nebo zařídí novou klávesnici, když se stará rozbije. Pokud mají alespoň trochu cílevědomosti, časem vystoupají na technicky zajímavější pozice do vývojových týmu. Ačkoliv je jejich práce někdy psychicky vyčerpávající, v porovnání s vývojáři jsou jejich platy jen lehce nad celorepublikovým průměrem (pokud vůbec).
Běžné platy mají také nováčci v oboru, typicky absolventi kurzů nebo absolventi VŠ.
Ajťáci jsou asociálové bez partnerky
IT je vhodný obor pro kohokoliv, ovšem introvertům vyhovuje nadmíru výtečně. Vysoký důraz na samostatnost, možnosti pracovat z domova a uvolněný dresscode je pro svobodu preferující programátory jedinečnou kombinací. Ale že bychom se týden nemytí schovávali ve sklepě a jedli jen pizzu? To patří do filmů z minulého století.
V současném IT je nezbytná výborná schopnost komunikace s týmem - bez ohledu na to, zda jste introvert, nebo ne. Jedno špatně pochopené zadání může způsobit měsíční skluz. Platit deseti lidem jednu výplatu navíc znamená při vysokých mzdách v oboru klidně milion korun nad plánovaný rozpočet. A to zabolí.
Ani v milostných vztazích se ajťáci nevymykají zbytku populace. Kolegů a kolegyň bez vztahu mám zhruba stejně, jako single přátel mimo IT. Jedinou komplikací pro programátory jsou zlatokopky. Ty poměrně rychle odhalily nový zdroj dobře zajištěných jedinců, a tak se občas stane, že romanticky nezkušený programátor je polapen vypočítavou svůdnicí, která ho v lepším případě připraví o iluze a v horším o pravidelné alimenty.
Kamarád si na seznamce našel holku, o které se později dozvěděl, že chce jenom vývojáře. Protože jsou prý skromní a bohatí. Nechtěla ani stálou práci. Přemlouvala ho ke společnému bydlení po měsíci vztahu a pořád z něj tahala kolik bere. Rozešli se asi za tři měsíce. Nikdy za sebe nezaplatila. Od té doby nikde nepíše, že je vývojář.
Ajťáci jsou nepraktičtí a nešikovní
Tenhle předpoklad stvořila média. Vychází z přesvědčení, že když je jedinec dobrý v duševní práci, musí mít obě ruce levé. Být chytrý i šikovný je totiž nefér a lidé vám to neradi odpouští. Ačkoliv se osobně přikláním k myšlence, že IT zahrnuje zvýšené procento manuálně marných jedinců, setkávám se běžně s lidmi, kteří do této škatulky vůbec nezapadají. Znám kolegy, kteří si…
- s přehledem opravili většinu závad na autě
- zrekonstruovali celý byt (kromě rozvodů elektřiny)
- úspěšně vypěstovali vlastní ovoce a zeleninu
- postavili na zahradě dřevěný altán a udírnu
- opravili rozbitý plynový kotel
- dva dny dřeli s lopatami a kalovým čerpadlem u lidí zasažených povodněmi
Šikovnost obecně nesouvisí s počítačem. Souvisí s překonáním lenosti a občas (hlavně u žen) i s vytrvalostí překonat staromódní výchovu, která nás směrovala spíš do kuchyně než do dílny.
Pracuju jako programátorka. Odmalička mě považovali za nepraktickou intošku. Jakmile jsem vypadla z toxického prostředí a bydlela sama, naučila jsem se smontovat nábytek, navrtat garnýže, opravit splachovadlo, rozebrat a složit ucpanou myčku, vymalovat… a to díky tutoriálům z Youtube. Ve finále jsem zjistila, že 90 % problémů u mě doma tvoří zpuchřelé těsnění nebo zanesení libovolné součástky bordelem. Ušetřilo mi to za opraváře už desetitisíce.
Abych nekřivdila druhé straně, musím uvést, že mýtus nešikovnosti často udržují naživu i sami ajťáci. Pokud se totiž vnukovi programátorovi nechce babičce pomoci se smontováním skříně, tak výmluvu „Já jsem ajťák, nezvládnu to, ještě si něco udělám!“ mu rodina zbaští bez mrknutí oka. Ačkoliv by si ten prevít zasloužil spíš jednu za uši.