Hlavní obsah
Internet a technologie

Kvůli hanbaté doméně jsem prozradila heslo podvodníkům. Fejeton o kyberhrozbách

Foto: Lucie Bažantová / Midjourney

Obvykle jsem proti podvodům rezistentní jak bakterie stafylokoka vůči antibiotikům. Jsem přece programátorka! Nigerijské prince posílám do spamu nebo na imigrační. Jak se to tedy stalo?

Článek

Od září píšu blog pro ajťáky s názvem zivotdevky.cz. A je mi úplně jasné, že jste to přečetli špatně, vy čuňáci. Správně přepsáno, jde o život DEVky. Jsem totiž vývojářka a vývoj se anglicky řekne DEVELOPMENT. Zkráceně DEV. DEV je zároveň v některých firmách označení pro vývojáře (programátora). Toto oslovení se obvykle přestane používat v den, kdy do týmu nastoupí první programátorka, neboť legenda praví, že oslovíte-li jedinkrát ženu veřejně „DEVko“, personální ředitelka vás umlátí rozšířeným vydáním Lexikonu feminismu.

Dvojsmyslný název domény je ale z marketingového hlediska jackpot. Všichni si ho dobře zapamatují a jakákoliv reklama má díky vrozené lidské zvědavosti mimořádnou proklikovost. Ale byla to právě reklama, která mi málem přivodila infarkt. Konkrétně šlo o facebookovou reklamu. Mou první přímo pro blog. Po desítkách minut precizního štelování cílovky jsem ji s velkou slávou vypustila do světa a čekala na čtenáře.

Pak přišla zpráva z podpory: Vaše reklama má explicitní obsah a stránku zrušíme. Pokud se chcete odvolat, vyplňte tento formulář. Vzteky jsem dělala kotrmelce a zuřivě milému Facebooku vypsala, co si o jeho jazykové neschopnosti myslím. A že s tou devkou to není tak, jak to vypadá! Pro odeslání odvolání byla nutná autorizace. To mě rozčílilo ještě víc, takže jsem natřískala do kolonky svoje heslo a praštila do enteru.

Jaká jsem krůta blbá mi došlo o pikosekundu později. Začal závod s podvodníky. Když nebudu dost rychlá, ukradnou mi profil a na stránku milovaného blogu mi nasekají odkazy na OnlyFans profily moderních podnikavých dívek. Bleskurychle jsem se odhlásila ze všech zařízení a změnila heslo. Naštěstí včas.

Teď už je bezpečno. Pro prolomení mé nové ultra bezpečnostní formulky je podle tabulek nutná miliarda let (nebo jedna blbá krůta). Pro jistotu používám i dvoufaktorové ověření všude, kam jde nacpat, protože tohle kyberbezpečnostní faux-pas mi fatálně narušilo důvěru ve vlastní neprůstřelnost.

Víte, co je paradox? V práci jsem příšerně paranoidní. Nekliknu ani na upozornění v emailu, že mi expirovalo bezpečnostní školení. Bezprizorní USB hážu rovnou do koše a pečlivě zamykám PC jakmile se potřebuji vzdálit dál než metr od monitoru. A doma vyvedu takovou pitomost!

Původně jsem si celý trapas chtěla nechat pro sebe, protože je to ostuda. Informovanost je ale prevence, takže… nemáte zač!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz