Článek
Můj praděda Karel z otcovy strany byl respektovaný válečný veterán, který se stal pro režim nepohodlným a označen jako kulak. Prastrýc Jan z matčiny strany zas vynálezce slavné stavebnice Merkur, taktéž persona non grata, takže téma minulého režimu mě zajímá už od středoškolských let. Tím víc jakákoliv parodie na něj.
Cílem hry Stavíme Stalinův pomník je - zcela nepřekvapivě - postavit z herních kamenů kompletní obrázek původního pomníku. Hra funguje na podobném principu jako Dostihy a sázky. Místo trenérů si kupujete funkce (např. okresní tajemník) a přijímáte role, například pracovníka STB, kdy má hráč za úkol pronásledovat figurku před sebou. Nejvyšší privilegia má Generální tajemník, který se stará o bank a je volen na začátku hry. Hraje jej příznačně nejhloupější hráč (= ten s nejnižším skóre na kostce, nebojte se).
Stáje jsou zde zastoupeny tematickými celky a kameny pomníku funguji jako dostihové žetony. Pokud si například koupíte Rudé právo, Televizi i Rozhlas, máte nárok začít stavět i pomník.
Nejčastější transakcí ve hře je úplatek. Buď státnímu aparátu reprezentovanému kartičkami NUTNOST, NÁHODA a VĚZENÍ nebo hráči kšeftují navzájem. Oproti bohaté ilustraci reálií minulému režimu však chybí bohatost herních pravidel. Narazili jsme na mnoho nejednoznačných formulací nebo hluchých míst, o kterých manuál nic neříká. Nepopsané situace jsme obvykle řešili inspirací z Dostihů a sázek nebo individuální domluvou. Ke hře existuje i polská verze. Odborné porovnání si můžete přečíst ve článku K. A. Kurowske.
Stavíme Stalinův pomník parodickou formou přibližuje minulý režim poutavěji než školní učebnice dějepisu. Až budu mít děti ve vhodném věku, rozhodně si s nimi pár zábavně-vzdělávacích partií dáme.
Další informace naleznete na webu Zatrolené hry.