Hlavní obsah
Psychologie

Syndrom podvodníka: „Nic neumíš, máš jenom štěstí!“

Foto: Lucie Bažantová/Midjourney

Když vás nikdo nepochválí, cítíte se neschopní. Když vás pochválí, cítíte se jako podvodník. Možná trpíte Imposter syndromem. Co dělat?

Článek

Syndrom podvodníka (anglicky Imposter Syndrome) označuje psychologický stav, kdy jedinec pochybuje o svých schopnostech a přisuzuje své úspěchy vnějším faktorům, jako je štěstí a náhoda - nikoliv vlastnímu úsilí či dovednostem.

Často ho provází strach z „odhalení“, tedy obava, že okolí zjistí, že člověk „podvádí“, byť to není pravda.

Tento stav není oficiálně klasifikován jako duševní porucha, ale jeho vliv na sebehodnocení a psychickou pohodu může být významný. Nejčastější výskyt syndromu nalézáme u manažerů, programátorů, akademiků, kreativních pracovníků a všeobecně na pozicích s velkým tlakem na výkon.

Pro impostory není jejich úspěch nikdy naplňující. Věří, že úspěch, kterého dosáhli, je nezasloužený, a že nejsou tak chytří nebo talentovaní jako ostatní lidé. Jsou přesvědčeni o tom, že dosáhli svého úspěchu díky čemukoliv jinému, než své inteligenci a schopnostem.
Kristýna Vrabcová

Symptomy, při kterých je nutné zpozornět:

  • Megalomanství: Nastavujete si nerealisticky vysoké cíle, a pokud je nesplníte, ztrácíte důvěru ve své schopnosti.
  • Workoholismus: Snažíte se neustále dokazovat svou hodnotu intenzivní prací, často na úkor zdraví, přátel a rodiny.
  • Neschopnost přijmout pomoc: Úspěch vidíte pouze v tom, čeho dosáhne zcela sami.
  • Perfekcionismus: Máte pocit, že musíte ovládat vše do detailu, než se můžete považovat za kompetentního.
  • Představa dokonalosti: Očekáváte, že všechny úkoly zvládnete snadno a přirozeně; každé zaváhání proto vnímáte jako selhání.

Jak bojovat se syndromem podvodníka?

Boj proti syndromu začíná uvědoměním, že vás postihl. Podle výzkumů trpí tímto stavem až 20 % lidí, a to napříč věkem, pohlavím či zkušenostmi. Zde je několik tipů, jak se s ním vypořádat:

  1. Pište své úspěchy: Vytvořte si deník úspěchů, do kterého budete pravidelně zaznamenávat dosažené výsledky a pozitivní zpětnou vazbu.
  2. Sdílejte své pocity: Promluvte si o svých pochybnostech s blízkými nebo kolegy. Možná zjistíte, že v tom nejste sami!
  3. Nastavte realistická očekávání: Perfekcionismus není zdravý. Učte se přijímat, že chyby jsou přirozenou součástí života.
  4. Hledejte podporu: Psycholog nebo mentor vám může ukázat cestu k objektivnímu chápání reality.
  5. Zpochybňujte negativní myšlenky: Když se přistihnete, že svůj úspěch přisuzujete náhodě, zamyslete se nad fakty – opravdu by náhoda byla konzistentní po dlouhá léta?

Syndrom se týká také slavných osobností jako Tom Hanks, Michelle Pfeiffer, Neil Gaiman a mnoho dalších. Michelle Obama se na jeho téma vyjádřila:

Byla jsem u téměř každého významného stolu, na který si vzpomenete. Pracovala jsem v neziskovkách, působila v nadacích, byla jsem součástí korporací, zasedala v jejich správních radách, účastnila se summitů G, a dokonce jsem seděla na jednáních OSN. Ti lidé nejsou tak chytří, jak si možná myslíte.
Michelle Obama

Syndrom podvodníka není známkou neschopnosti, ale přirozenou reakcí na pochybnosti, perfekcionismus a touhu se zlepšovat. Každý má své silné stránky i slabiny. Úspěch není jen otázkou talentu, ale především vytrvalosti a odhodlání.

Ať už o sobě pochybujete jakkoliv, nepropadejte svým démonům. Myslete objektivně. Pokud syndrom vážně ohrožuje váš pracovní život nebo vztahy, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc. Uleví se vám!

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz