Článek
Josef Pehr se narodil dne 14. srpna 1919 v Praze. V roce 1942 absolvoval dramatické oddělení Státní konzervatoře. Již během studií hrál v Nezávislém divadle. V roce 1943 vstoupil do souboru Vinohradského divadla a po osvobození se stal členem Studia Národního divadla a zároveň i činohry Národního divadla. První scéně zůstal věrný až do důchodu. Za zmínku stojí i to, že v Národním divadle pracoval nejen jako herec, ale i jako režisér a asistent režie. Dalo by se o něm říci, že byl mužem mnoha talentů.
Byl především loutkohercem
Nejvíce se ale Josef Pehr proslavil jako loutkoherec. Po uzavření divadel v roce 1944 stvořil společně se svojí tehdejší manželkou Lubou Skořepovou a Milošem Nesvadbou maňáskovou scénu, s níž jezdili po venkově. V pozdějších letech se loutkoherectví stalo Pehrovou hlavní profesí a normální herectví ustoupilo na vedlejší kolej. Jako břichomluvec vystupoval s maňásky Pepíčkem, Kuťáskem, Kutilkou, psíkem Mopslíkem a dalšími na zájezdech, estrádách,vv televizi i krátkém filmu. Jeho práce s loutkami zaujala nejen domácí publikum, ale přispěla i k rozvoji loutkářského umění, které se stalo uznávanou částí české kultury.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/kObgaqJNMnDx7wrfBCQvSdL/749f/josef-pehr.jpeg?fl=cro,0,0,800,1141%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Josef Pehr
S filmem spolupracoval dvacet let, ovšem s velkými přestávkami. Poprvé si zahrál taxikáře v krimi komedii Paklíč, která vznikla ještě za války, a sice v roce 1944. Těsně po osvobození ztvárnil tovaryše v historickém dramatu Rozina Sebranec. Převtělil se také v čerta v historické komedii Alena. Nejvíce se ale do paměti diváků zapsal trojicí výrazných rolí. Tou první byla úloha loutkoherce Josefa Novotného v komedii Nevíte o bytě? z roku 1947. Pak již následoval údržbář Václav Mašek v dodnes velmi často reprízované komedii Dovolené s Andělem. Do třetice všeho dobrého se jedná o roli usměvavého dudáka v nesmrtelné pohádce Byl jednou jeden král. Pak již nabídek ubývalo. Spíše dostával práci v televizi. Objevil se kupříkladu v pohádkách jak se ševcem čerti šili či O líném Honzovi.
Se Skořepovou se dítěte nedočkal
Jako pedagog působil na katedře loutkářství pražské DAMU, od roku 1953 jako externí pedagog, od roku 1965 jako docent a od roku 1978 již jako profesor. Byl též autorem několika maňáskových divadelních her. Spolupracoval rovněž s rozhlasem, kde pracoval na různých projektech, od dramat až po vzdělávací programy. Za svoji práci získal řadu čestných titulů a vyznamenání.
Jak již bylo řečeno, jeho první manželkou byla známá herečka Luba Skořepová. Jako každý pár toužili po dítěti. Při jedné cestě na vystoupení však zasáhl osud. Měli ošklivou autonehodu, vyletěli z vozu na dlažbu a utrpěli četná zranění. Luba následkem toho přišla o možnost mít děti. A právě tato skutečnost vedla nakonec k rozvodu. Josef Pehr se podruhé oženil. Vzal si herečku Jiřinu Genzerovou. V tomto svazku se již vytouženého potomka dočkal. Narodila se mu dcera, pozdější herečka Jana Pehrová – Krausová. Jeho zetěm tak byl Jan Kraus a vnukem hudebník David Kraus.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiUs1XfICQvWOC/aef2/josef-pehr.jpeg?fl=cro,0,0,800,1067%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Více informací Hrob herce Josefa Pehra, Hřbitov Modřany
Život skvělého herce a loutkoherce Josefa Pehra bohužel skončil tragicky, sebevraždou v roce 1986. Pouhé tři dny po svých šedesátých sedmých narozeninách se oběsil se na klice od dveří. Místo svého posledního odpočinku nalezl na hřbitově u kostela v pražských Modřanech.
Zdroje: