Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ladislav Lakomý: Vynikající herec zůstal věrný Brnu a vyloučili jej ze strany. Film jej proto míjel

Foto: Kirk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Ladislav Lakomý byl brněnský herec

Ladislav Lakomý byl významnou osobností brněnského divadelnictví. Spolupracoval rovněž s filmem, televizí a rozhlasem. Byl uznávaným recitátorem a dabérem. Jeho hlasem mluvil Alain Delon.

Článek

Budoucí herecký bard se narodil dne 14. listopadu 1931 v Náměšti na Hané do rodiny řezníka a hostinského. Ke kumštu jej to táhlo od dětství. Zajímal se o hudbu a o divadlo. Za války začal vystupovat s ochotníky v loutkovém divadle. Přesto jeho kroky v roce 1948 zamířily na brněnskou Vyšší průmyslovou školu chemickou. Rodiče totiž pro divadlo pochopení neměli. Chemikem se ale nakonec přece jenom nestal. Po dokončení školy nastoupil na Divadelní fakultu Janáčkovy akademie múzických umění.

Brno se stalo jeho osudem

Studium herectví úspěšně dokončil v roce 1956 a první angažmá získal v Divadle bratří Mrštíků v Brně. Krátkou dobu působil i ve Státním zájezdovém divadle v Praze. Brnu ale nakonec zůstal věrný a v roce 1965 přešel z Divadla bratří Mrštíků na scénu Státního divadla, dnešního Národního divadla v Brně, kde pak strávil více než třicet let. V jednom momentě se jednalo o jeho možném angažmá v Národním divadle v Praze, jednání nakonec ustrnula na půli cesty a herec tak zůstal trvale spjat s moravskou metropolí. Na scéně největšího brněnského jeviště ztvárnil více než stovku významných rolí a patřil k nejvýraznějším hereckým osobnostem moravské metropole. Do penze odešel v roce 1991 a nadále vystupoval na scéně pohostinsky.

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Ladislav Lakomý

Zahrál si v Četnických humoreskách

Skutečnost, že Lakomý spojil svůj profesní život s Brnem a také fakt, že byl po roce 1968 vyloučen z Komunistické strany, způsobily, že mu film a televize neposkytovaly takový prostor, jako by si herec jeho formátu zasloužil. Na svém kontě má sice desítky titulů, vesměs se ale jednalo o menší roličky. Poprvé se filmovému divákovi představil v roce 1962 coby řidič novinářského vozu v dramatu ze sportovního prostředí Poslední etapa. O pět let později hrál prokurátora ve významném filmu Stud. Navzdory svému politickému škraloupu se v sedmdesátých letech objevoval v tendenčních historických snímcích, mezi něž patří například Dny zrady, Sokolovo nebo Vítězný lid. V pozdějších letech již dostával zajímavější úlohy. Ve válečném dramatu Oznamuje se láskám vašim ztvárnil otce hlavní hrdinky, jako Vladislav Vančura se objevil ve filmu Člověk proti zkáze. Objevil se ale také v propagandistickém seriálu Gottwald, kde na něj připadla úloha prezidenta Beneše. Následně točil ponejvíce s brněnskou televizí. Diváci jej tak mohli spatřit v seriálu Detektiv Martin Tomsa nebo v populárních Četnických humoreskách, kde si zahrál pokladníka Komiše. Co se filmové tvorby po roce 1989 týče, objevil se kupříkladu v roli hofmistra v pohádce Kouzelný měšec. Naposledy se před filmovou kameru postavil v roce 2001 v řecko-českém filmu Podzimní návrat.

Jeho hlasem mluvila řada známých herců

Lakomý byl ale také pedagogem a od roku 1968 přednášel hereckou výchovu na JAMU, odkud ale v roce 1975 musel odejít. V osmdesátých letech učil na brněnské konzervatoři a teprve na konci této dekády se opětovně vrátil na JAMU, kde byl v roce 1990 jmenován docentem. Významná byla i Lakomého práce pro rozhlas. Velice rád se věnoval uměleckému přednesu a recitaci. Byl rovněž skvělým dabérem. Svůj hlas propůjčil takovým hvězdám, jako byli Jean Marais, Alain Delon nebo německý herec Horst Buchholz. V roce 1998 bylo toto jeho celoživotní mistrovství po právu oceněno Cenou Františka Filipovského.

Ladislav Lakomý byl ženatý a měl jednu dceru. Zemřel po těžké nemoci dne 11. dubna 2011 ve svém milovaném Brně ve věku nedožitých osmdesáti let. Před smrtí mu lékaři nepovolili vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu nadále vystupovat na divadle. Jeho poslední rolí byl Walt v konverzační komedii Dobře rozehraná partie.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz