Hlavní obsah
Lidé a společnost

Marcella Sedláčková: Utajené sestře Nataši Gollové komunisté zničili život, nakonec jej ukončila

Foto: Lynx1211/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Marcella Sedláčková na konci života působila v pomocném souboru Národního divadla

Dnes již pozapomenutá herečka Marcella Sedláčková byla dcerou slavné heroiny Národního divadla Anduly Sedláčkové. Matka ji nadevše milovala, založila kvůli ní divadlo, umetala jí cestičku, pak se ale vše zvrtlo.

Článek

Andula Sedláčková patřila v dobách první republiky mezi první dámy divadelní scény. Byla obdivovaná, neměla nouzi o role, brala pohádkové honoráře. Měla i bohatého a oddaného manžela, Josefa Kašpara, doktora práv a ředitele právního oddělení Pražské železářské společnosti. Ke štěstí jí už chybělo jen dítě. Kdysi již o jedno přišla a znovu se jí počít nedařilo. Kvapem se jí blížila čtyřicítka a čáp ne a ne přiletět.

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Marcella Sedláčková

V roce 1925 potkala na jednom večírku politika Františka Xavera Hodáče. Hodáč byl stejně jako Andula ženatý. Jeho manželkou byla dcera historika Jaroslava Golla, s níž měl dceru, budoucí herečku, Natašu Gollovou a syna automobilového závodníka Ivana Hodáče. To ani jednomu z nich nezabránilo, aby si spolu nezačali vztah. Utajovaný, samozřejmě. Krátký žhavý románek nezůstal bez následků. Andula dne 6. března 1926 porodila dceru Marcellu. Holčička dostala příjmení Kašparová po Andulině legálním manželovi a dlouhá léta téměř nikdo netušil, že otec je někdo úplně jiný.

Foto: Jan Langhans/Wikimedia Commons/Public Domain

František Xaver Hodáč

Vše pro dceru

Andula svou vymodlenou dcerušku zahrnovala luxusem a také jí řádně umetala cestičku. Dívenka se spolu s maminkou objevovala na obálkách prestižních společenských časopisů, pohybovala se ve vybrané společnosti. Herečka vše podřídila tomu, aby dcerka v budoucnu uspěla stejně tak, jako uspěla ona. Marcelle bylo třináct, když debutovala v Divadle na Slupi. Žádný velký úspěch to ale nebyl. Byla sice docela hezká, matčina talentu ale nedosahovala. Andula nelenila a kvůli své dceři otevřela v roce 1939 své vlastní divadlo. „Andula Sedláčková se vůbec netajila tím, že divadlo založila především kvůli své dceři Marcellce a pro ni. Ty dvě se až nezdravě milovaly, jedna bez druhé nemohla žít. Však taky brzo po matčině smrti odešla i dcera…Mamince se však vychovat ze své Marcellky herečku své úrovně nepodařilo. Kromě citlivé povahy po ní nezdědila skoro nic. Ani krásu, ani talent, ani šarm… ,“ vzpomínal později na obě ženy Raul Schránil.

Divadlo vzniklo v nejhorší možnou dobu

Marcella na prknech matčina divadla začala vystupovat pod jménem Sedláčková. Hned první rok se údajně objevila v rovných patnácti hrách. Kritici ji úplně nezatracovali, ve srovnání s matkou ale prohrávala, kromě toho měla pověst protekčního dítěte. Doba navíc umění nepřála. Již v roce 1941 Andula čelila kampani některých fašisticky orientovaných novin, neboť v repertoáru měla hry Karla Čapka. Následně kvůli tomu byla i vyšetřována. Hry stáhla, v roce 1942 byla ale po atentátu na Heydricha všechna divadla až do 3. července uzavřena. Divadlo Anduly Sedláčkové zůstalo z rozhodnutí úřadů uzavřeno i po tomto datu a byla mu odebrána podnikatelská koncese. Po řadě měsíců jednání, úpravě repertoáru, personálních změnách v souboru a omluvném dopise Marcelly redaktoru kulturní rubriky Pražského listu Vilému Nejedlému, který kampaň proti divadlu zahájil, byla činnost k 1. listopadu 1943 znovu obnovena. Marcella se nakrátko stala hlavní osobností tohoto divadla. Již 1. září 1944 byla ale opětovně všechna divadla v Protektorátu znovu uzavřena.

Foto: Jan Langhans/Wikimedia Commons/Public Domain

Andula Sedláčková

Po válce bylo ale ještě hůř. Divadlo již otevřeno nebylo, obě ženy dokonce čelily nařčení ze styků s kolaboranty a členy Vlajky. Vyšetřování bylo ale nakonec zrušeno. I tak Marcella jen těžko hledala uplatnění. Vystupovala na různých bezvýznamných scénách a v estrádách. Občas získávala malé roličky ve filmu.

Debutovala jako host na večírku v komedii Řeka čaruje, který byl roztočen již za protektorátu, ale dokončen až po osvobození. V krimifilmu 13. revír si zahrála prostitutku, v Lavině servírku a v komedii Hostinec U Kamenného stolu barmanku. V roce 1949 se ještě stačila objevit v agitce pan Novák.

Osudná pomoc

Léto onoho roku 1949 trávila na rodinné chatě v Kynžvartu. Navštívili ji tam známí z Prahy, kteří se jí svěřili, že chtějí emigrovat. Marcella jim naivně doporučila jednoho lesníka. Jenže tato pomoc se jí nevyplatila. Lesník byl konfident státní bezpečnosti. Známé chytli na hranicích a Marcellu i s matkou zatkli. Zatímco Andulu terorizovali jen při výslechu a nakonec jí propustili, Marcellu odsoudili rovnou na dvanáct let. Vězněna byla v Mladé Boleslavi, Lnářích a Pardubicích. Andula to nesla snad ještě hůře než ona. Marně se snažila protestovat. Život obdivované hvězdy se rázem omezil na krátké návštěvy vězněné dcery. Když v roce 1953 zemřel prezident Gottwald, Antonín Zápotocký nešťastnou Marcellu propustil na amnestii. Intervenovala za ni tehdy nejen Andula, ale i další herci, mimo jiné Zdeněk Štěpánek a František Kreuzmann.

Tři roky věznění se ale podepsaly na Marcellině zdraví. Opět se snaží prorazit jako herečka, hraje v oblastních divadlech, konferuje estrády, v drobných roličkách se vrací k filmu. Mihne se kupříkladu v životopisném snímku o Janu Janském Tajemství krve nebo se objeví v roli dvorní dámy v pohádce Byl jednou jeden král. Všechno jsou to ale štěky. Na nic trvalého a slušně placeného není schopná narazit. Tři roky po propuštění je donucena podepsat spolupráci se Státní bezpečností. Dostává krycí jméno Marcella.

Z emigrace se vrátila

Nakonec je již tak zoufalá, že bere práci metařky ve firmě Sady, lesy, zahradnictví. Později si malinko polepší a na Smíchově prodává květiny. Je stále svobodná a nedokáže se odpoutat od své matky. Ta již na tom není příliš dobře a tak se o ni stará společně s někdejší účetní jejich rodinného divadla Ellou Bozděchovou.

V uvolněné atmosféře šedesátých let dostává Andula Sedláčková těsně před svými osmdesátinami titul zasloužilé umělkyně. Krátce poté, v říjnu 1967, ji při procházce se psem srazí nedaleko Tylova divadla motocyklista. Andula utrpí četná poranění a umírá dlouhých dvacet pět dní v ukrutných bolestech. 24. listopad 1967 je jejím dnem posledním. Pro Marcellu je to strašlivá rána.

Foto: David Sedlecký/Wikimedia Commons/Public Domain

Rodinný hrob na Vyšehradě

Po matčině smrti se nicméně odváží požádat o místo v Národním divadle. Je přijata do pomocného uměleckého souboru a obsazena do dvou her. Najde si konečně přítele, herce Soběslava Sejka. Spolu s ním po srpnových událostech roku 1968 odchází do Švýcarska. Nakonec se ale oba z nikdy nevysvětlitelných důvodů vrátí. Dne 12. dubna 1969 je Marcella Sedláčková nalezena ve svém pražském bytě mrtvá. Příčinou smrti je otrava svítiplynem. Smrt je uzavřena jako sebevražda. Dodnes nad ní visí otazníky. Byly důvodem zdravotní nebo psychické problémy? Ztráta matky? Nešťastný život? Nebo něco úplně jiného?

Herečka, s níž se život rozhodně nemazlil, byla pohřbena po boku své matky na pražském Vyšehradě.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz