Článek
V roce 1988 vznikl v sovětsko-československé koprodukci válečný snímek Letci, který patří k několika málo domácím titulům věnovaným působení československých letců v zahraničí.
V příběhu je krátce zobrazena i Anglie a Francie
Na počátku příběhu odchází hlavní protagonista Jan Trejbal po mnichovské zradě do emigrace. Ve Francii se stává vojenským letcem a po působení v Anglii přichází v dubnu roku 1944 do Sovětského svazu. Tehdy skutečně řada našich stíhačů v čele s Františkem Fajtlem přešla z RAF k novým stíhacím perutím do SSSR. Trejbal je již zkušeným matadorem, který má za sebou dvanáct sestřelů, také ale velké trauma. Ve Francii padla jeho přítelkyně. Pod Trejbalovým velením slouží i mladičký podporučík Tomek Jandák, který prožívá první bojové zkušenosti i lásku k četařce Aleně. Nechybí mu nadšení, ale rozvaha, která v boji hraje hlavní roli. Hned na počátku propadne u zkoušky ze střelby. Další neúspěch zažije při cvičném letu, kdy je ruským důstojníkem sice pochválen, od Trejbala ale dostává důtku. Na ubikaci bydlí s poručíkem Karolem Halajem, který nenechá na pokoji žádnou sukni. Tomek mu musí vysvětlit, kde vzal cvičnou pistoli. Půjčil mu ji instruktor Aljoša Ležněv, který je záhy sestřelen a zbraň tak zůstává mladému letci na památku. Alena jej zprvu odmítá. Tomek ji však později zachrání i s posádkou, když je doprovází při jejich letu. Alena mu následně podlehne.

Maketa sovětského stíhacího letounu Lavočkin La-5
Během dalšího leteckého souboje umírá Karol. Tomek, který prahne po pomstě, dostává dva dny dovolené. Po jeho návratu letce posílí nováček Voloďa Maťuchin, který testem ihned projde a celkově se mu velmi daří. V rádiu hlásí osvobození Štiavnice, z čehož má radost kuchař Martin, neboť si myslí, že se brzy dostane domů. Film končí ostravsko-opavskou operací a nakonec osvobozením, ne každý se jej ale dožije. Bojoví piloti tak na východní frontě prožívají podobné příběhy jako jejich západní kolegové, mají stejné cíle a plány a stejně mizivé vyhlídky ne přežití. Společným nepřítelem je německý letoun

Německý letoun Messerschmitt
.
Na film se dávno zapomnělo
Piloti jsou posledním režijním počinem Otakara Fuky. Tento režisér byl jinak podepsán pod takovými snímky jako je Černá punčocha, Pumpaři od Zlaté podkovy či Akce Bororo. Na režii se spolu s ním podílel sovětský tvůrce Igor Biťukov, který byl i autorem scénáře. Hudbu k filmu složil Karel Svoboda. V mezinárodním hereckém obsazení se objevili čeští herci Petr Štěpánek v roli Trejbala, Karel Greif coby Tomek Jandák a Ilona Svobodová, která ztvárnila jeho milou Alenu. Michal Gučík, pozdější vlivný člověk slovenských médií, podnikatel a lobista, hraje kuchaře, podporučíka Martina Gabriela. Peter Rúfus ztvárnil poručíka Karola Halaje. Sergej Žigunov, dnes slavný ruský herec, byl pro změnu všeumělem podporučíkem Voloďou Maťuchinem. Instruktora, nadporučíka Aljošu Ležněva, si zahrál další významný ruský umělec, a sice Boris Sčerbakov.

Sergej Žigunov
Film byl natáčen na několika leteckých základnách v Československu a realisticky zobrazil bojový výcvik. Není v něm ale mnoho bojových scén, nejsou navíc ani příliš kvalitní. Ubírá mu také to, že se v něm hojně mluví rusky, aniž by byl opatřen titulky. Jeho největší slabinou ale byla doba výroby. Do kin šel pár měsíců před pádem režimu, televize jej již nevysílala a mnoho lidí jej tak nemělo možnost spatřit. Dnes je proto zapomenutým raritním kouskem, který je především důkazem toho, že o československých pilotech za druhé světové války nebyly natočeny pouze ony dva notoricky známé filmy.
Zdroje: