Článek
„Modrý kvítek u potoka steskem vadne, žalem chřadne. To Pomněnka modrooká nemá potěšení žádné …,“ zpívá hlavní hrdinka hlasem Jany Preissové. Je to malilinkatá bytůstka, personifikovaný kvítek pomněnky, představovaná krásnou, propracovanou loutkou. Pohádka je studiovou inscenací, přesto se řadí k těm nezapomenutelným. Natočila ji v roce 1971 známá autorka televizních pohádek Vlasta Janečková, která se nejvíce proslavila černobílou Popelkou a barevnou Zlatovláskou. Její pohádky bývaly plné písniček a jinak tomu není ani v případě příběhu o Pomněnce. Písničky jsou lyrické a z většiny smutné.
Motivy podobné Popelce
Pohádka vznikla na základě scénáře Jarmily Turnovské a pracuje jak s originálními motivy, tak s motivy známými z klasických pohádek, především z pohádky o Popelce. V chaloupce staré a osamělé ženy se náhle objevuje malilinká holčička, se kterou přichází radost a štěstí. Přesto, že je menší než dítě, své mamince pomáhá, kde jen může. Je také velmi moudrá a disponuje celou řadou zvláštních schopností. Jednoho dne k chaloupce zabloudí namyšlený princ. Rozhodne se vzít Pomněnku s sebou na zámek. Ta souhlasí a rozmazleného prince se snaží napravit. Princ se ale má stát králem a oženit se. Tak jak tomu v pohádkách bývá, za účelem výběru nevěsty se pořádají bály. Pomněnka je nešťastná, zničehonic se ale objeví panáček z leknínu, který se jí rozhodne pomoci. Dále se již příběh ubírá ve šlépějích Popelky. Tři noci, tři plesy a šťastný konec. Pomněnka se za pomoci panáčka proměňuje v nádhernou dívku, která se ale ani slovem nesmí zmínit, kdo ve skutečnosti je. Podmínkou je, že princ ji o ruku musí požádat jako Pomněnku.
Jak již bylo řečeno, hlavní postavou je loutka, která zpívá a mluví hlasem Jany Preissové. Teprve ve chvíli, kdy přijde na řadu první bál, dostává i její podobu. Prince pak nehraje nikdo jiný, než její skutečný životní partner Viktor Preiss. A zatímco Jana Preissová patřila v této době k častým představitelkám princezen a byla beze sporu i tou nejkrásnější, Viktor Preiss prince nehrál a role v této pohádce je v jeho filmografii ojedinělá.
Kostýmy už si jednou zahrály
Malého panáčka z leknínu namluvil Antonín Navrátil, který propůjčil svůj hlas i holubovi v Popelce. Matku Pomněnky si zahrála v té době již šestašedesátiletá Vlasta Jelínková, princova rádce ztvárnil Lubomír Lipský. Ve vedlejší roli služebné se objevila Dana Hlaváčová, známá jako Dora z obou zpracování pohádky o Popelce.
Kromě herečky a režisérky má pohádka O Pomněnce s černobílou Popelkou společnou ještě jednu věc. Znovu v ní byly použity kostýmy právě z této pohádky s Evou Hruškovou a Jiřím Štědroněm v hlavních rolích, která vznikla o dva roky dříve.
Dnes je pozapomenutá pohádková inscenace O Pomněnce dostupná v iVysílání České televize.
Zdroj: