Hlavní obsah
Jídlo a pití

Polévka z ptačích hnízd: Kaviár východu mají na svědomí rorýsi. Sběrači často zaplatí životem

Foto: Robert Staudhammer/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Polévka z ptačích hnízd

Bílá, rosolovitá, drahá a prý i zázračná. Taková je polévka z ptačích hnízd. Za výrobou stojí rorýsi – salangy, kteří svá hnízda doslova naplivou na stěny jeskyní. Dnes již probíhají pokusy i s farmami.

Článek

Čínská kuchyně je světoznámá, velice pestrá a občas také nesmírně bizarní. Jednou z proslulých delikates je i polévka z ptačích hnízd. V obecném povědomí je, že se jedná o hnízda vlaštovek. Není to pravda. Hnízda ze svých slin staví rorýsi – salangy, žijící v v jihovýchodní Asii a Indonésii.

Foto: Dr. Raju Kasambe/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Rorýsi v hnízdech

Vlaštovkám jsou tito zástupci ptačí říše sice podobní, podobně jako ony se živí drobným hmyzem, ve skutečnosti s nimi ale nejsou ani příbuzní. Blíže mají ke kolibříkům.

Naplivaná hnízda se používají již čtyři sta let

Salanga hnízdí v jeskyních a dorůstá velikosti dvanácti centimetrů. Má černohnědý hřbet a světle šedé břicho. Svá hnízda staví velice neobvyklým způsobem – pliváním. Sliny rorýsů se lepí na stěny jeskyně a poté ztvrdnou do pevných, šedobílých kalíšků a průsvitných kalíškovitých útvarů, do nichž se nakladou vajíčka. Hnízda se skládají z proteinů, polysacharidů, minerálů, lipidů a široké škály bioaktivních sloučenin, jako je kyselina sialová, aminokyseliny a antioxidanty. Kvůli údajným zdravotním přínosům a výjimečné chuti jsou hnízda často označována jako kaviár východu. Sklízejí se a používají v kuchyni již více než čtyři sta let.

Foto: ASEAN5/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Jedlá hnízda na stěně jeskyně

Poté, co ptáci migrují, odvážní lovci šplhají po vratkých bambusových žebřících a hnízda odlupují. Z nich se pak připravuje velmi unikátní a drahá polévka, v čínské kuchyni pokládaná za lahůdku.

Kvůli polévce bez chuti se střílí

Kilogram, který obsahuje okolo sta hnízd, se prodává až za pět tisíc dolarů. Odborníci na tradiční čínskou medicínu věří, že polévka zmírňuje zažívací potíže, projasňuje pleť a zvyšuje libido. Kritici však poukazují na skutečnost, že polévka postrádá dostatečnou nutriční hodnotu. Studie z roku 1998 kupříkladu ukázala, že jedno vejce obsahovalo stejné množství bílkovin jako dvacet šest lahví drahocenné polévky.

Foto: Rainer Zenz/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Sušená hnízda připravená k vaření

Navzdory vysoké ceně má polévka z ptačích hnízd sama o sobě nevýraznou chuť. Kuchaři ji dochucují kuřecím vývarem, zázvorem a šunkou. Kromě použití v polévce lze jedlá ptačí hnízda využít jako přísadu do jiných pokrmů. Mohou se vařit s rýží a připravit z nich tak kaši, nebo se mohou přidat do vaječných koláčů a dalších dezertů. Želé z ptačího hnízda lze připravit tak, že se ptačí hnízdo umístí do keramické nádoby s minimálním množstvím vody a cukru nebo soli a poté se dvakrát napaří.

Foto: Maisnam/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Prodej ptačích hnízd

Ochránci přírody varují, že nadměrný sběr hnízd narušuje rozmnožování a snižuje populace rorýsů. Rostoucí poptávka způsobuje nekontrolovaný a nelegální sběr hnízd. Pytláci často kradou hnízda z chráněných oblastí nebo je sbírají před migrační sezónou ptáků, dokud jsou vejce ještě uvnitř. Ohroženi jsou ale i samotní sběrači. Často dochází k úmrtí způsobenému pádem. Konkurenční prostředí navíc vyvolává násilí. V roce 2000 se například ukázalo, že licencovaní sběrači najímají soukromé armády k ochraně jeskyní a střílejí jak na pytláky, tak na „neoprávněné“ kolemjdoucí, jako jsou rybáři a turisté.

Farmy mohou být řešením

Pro bezpečnější a udržitelnější metodu sběru hnízd se země jako Malajsie, Myanmar, Thajsko a Indonésie obrátily k rorýsím farmám. Farmy mají mnoho výhod, hnízda se zde snáze sklízí a také se snadněji čistí, protože majitelé chovají pouze ten druh rorýsů, který si staví bílá hnízda, nikoliv ta prošpikovaná peřím. Jakmile je farma uvedena do provozu, vyžaduje velmi malou údržbu. Není ale úplně jednoduché nalákat potřebné ptáky. Farmy se je snaží přivábit na speciální zvuky.

Foto: Alexander S. Heitkamp/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Rorýsí farma

Ochránci přírody zatím netuší, zda mají farmy pozitivní vliv na populace rorýsů. Tyto umělé chovy jsou ale rozhodně etičtější než pytláctví z chráněné jeskyně v národním parku.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz