Článek
Za úspěch vděčil Roy Marsden především skvělé spisovatelce detektivních románů P. D. James, mnohými považované za nástupkyni Agathy Christie. V osmdesátých letech byl u nás díky této dámě stejně populární jako později David Suchet coby Hercule Poirot. Anglickému publiku byl ovšem známý i z dalších skvělých seriálů.
Špionážní seriál z dob studené války český divák vidět nemohl
Roy Marsden se narodil 25. června 1941 jako Roy Anthony Mold, ale od počátku své kariéry používal jméno Roy Marsden. Své jméno si však úředně změnil až v roce 2005. Po čtyři semestry studoval herectví na Královské akademii dramatických umění, kde se marně pokoušel založit odbory. Od počátku šedesátých let spolupracoval s Royal Shakespeare Company, objevil se v dílech Čechova, Ibsena i Vampilova. Záhy začal preferovat spíše experimentální divadla a hrál v Glasgow, Edinburghu, Cambridge či Birminghamu.
Televize mu první příležitost poskytla v roce 1966 ve filmu Carmilla. O rok později již získal roli George Osborneho v kostýmním seriálu Vanity Fair, který byl v Británii velmi populární. Netrvalo dlouho a vysokého, štíhlého a elegantního herce si všimli i filmaři. V roce 1970 byl obsazen do sci-fi muzikálu Toomorrow, dnes již téměř zapomenutého snímku s Olivií Newton-John v hlavní roli. Více možností mu však nadále poskytovala především televizní produkce. Ve špionážním seriálu z období studené války The Sandbaggers z let 1978 až 1980 hrál zarputilého ředitele tajné zpravodajské služby Neila Burnsidea, který stráví stejně mnoho času bojem se svými nadřízenými a jeho vlastním oddělením jako bojem s KGB. Kritiky vyzdvihovaný seriál u nás samozřejmě neběžel a dodnes se dá shlédnout pouze v angličtině.
V roce 1982 se Roy Marsden stal součástí seriálu z leteckého prostředí Airline, kde hrál hlavní roli Jacka Ruskina, pilota, který se vrátil z druhé světové války a snažil se založit svoji vlastní leteckou společnost. V jedné z vedlejších rolí se objevila i jeho tehdejší druhá manželka Polly Hemingway, která byla po většinu natáčení těhotná s jejich prvním dítětem. Marsden na toto natáčení velice rád vzpomínal: „Byl to jeden z nejpříjemnějších seriálů, jaké jsem kdy vytvořil. Naučit se létat na těch starých DC-3 bylo úžasné. A hraní Ruskina mě nesmírně bavilo, protože měl naději.“
Tváří známého detektiva
Rok 1983 byl pro britského herce rokem přelomovým. Získal svoji životní roli vyšetřovatele z New Scotland Yardu Adama Dalglishe, se kterou byl spjat následujících patnáct let. Adam Dalglish je fiktivní postavou čtrnácti detektivních románů z pera P. D. James. První román Zahalte jí tvář vyšel již v roce 1962. Příjmení detektiva pochází od spisovatelčiny středoškolské učitelky angličtiny a jméno Adam pro změnu od otce této angličtinářky. V prvním románu je Dalgliesh vrchním inspektorem, nakonec dosáhne hodnosti velitele v Metropolitní policii v New Scotland Yardu v Londýně. Píše poezii a žije v bytě nad Temží v Queenhithe v City of London. Je vysoký, tmavý a hezký. Je vdovec, žena mu zemřela po porodu. Trvalým závazkům se od té doby vyhýbá. Skončí kvůli tomu jeho vztah s Deborah Riscoe. V posledním románu Soukromá pacientka z roku 2008 se ale přece jenom nakonec ožení s lektorkou Cambridge Emmou Lavenham.
Po dlouhá léta byla jeho nejbližší příbuznou teta Jane Dalglish, které si velmi vážil a z jejíhož odkazu nakonec získal přestavěný větrný mlýn na pobřeží Norfolku.
Poprvé se Roy Marsden převtělil do Adama Dalglishe v seriálu Smrt soudního znalce, který byl zfilmován v pořadí jako první, byť se jednalo až o šestý spisovatelčin román s tímto hrdinou. O rok později následovaly Záhady slavičího domu. V roce 1985 vznikly dokonce dvě série - Zahalte jí tvář a Černá věž. Po krátké pauze přišla na řadu Pachuť smrti. Když se v roce 1991 natáčela řada Plány a touhy, zemřel původní producent John Rosenberg. Formát dalších adaptací se následkem toho změnil. Zpočátku byl následován trend, který se stal populárním díky sérii Inspektor Morse. Dvě následující adaptace Přirozená smrt a Případ vražedné mánie byly zhuštěny do dvouhodinových televizních filmů. Poslední dvě adaptace Prvotní hřích a Jistá spravedlnost byly natočeny ve třech jednohodinových epizodách. Tímto se zároveň v roce 1998 Roy Marsden s rolí Adama Dalglishe rozloučil. Práva na autorčiny romány v té době převzala BBC, která produkovala vlastní sérii s Martinem Shawem v hlavní roli. V roce 2021 se slavné detektivky dočkaly nového zpracování, tentokráte s Bertie Carvelem coby Dalglishem. Byť si své diváky našly, Roy Marsden s dabingem Pavla Soukupa je pro české diváky nezapomenutelný.
Stal se stejně osamělým jako jeho hrdina
Postava osamělého detektiva Adama Dalglishe se Royi Marsdenovi prolnula do reálného života. Zatímco Dalgliesh byl posedlý prací a cítil se neschopný navázat trvalý vztah, herec, který ho hrál, vypadal jako reklama na rodinné štěstí. Tomu byl však v roce 1992 konec. Marsden se neočekávaně rozvedl se svou druhou manželkou, herečkou Polly Hemingway, a opustil dům v jižním Londýně, kde žili se syny Billym a Joem. Později vyšlo najevo, že Roy měl poměr. Nový vztah mu patrně nevyšel, zůstal sám a své dny vyplňoval prací. S manželkou ale zůstali přáteli a i kvůli dětem spolu nadále trávili hodně času. „Dalgliesh se celý život soustředí na svou práci a pak jsem tu já, žiju sám, zavalený prací,“ vtipkoval na svůj účet v roce 1998.
O práci na seriálu na druhou stranu říkal, že nebyla příliš namáhavá. Stačil se tak paralelně objevit i v řadě dalších rolí. V roce 1993 coby John St. Claire Stockton hrál v celovečerní epizodě televizního seriálu Archiv Sherlocka Holmese s názvem Poslední upír. Od počátku nového tisíciletí začalo Marsdenovi rolí pomalu a jistě ubývat. Z této doby lze jmenovat například epizodu Zlá krev ze seriálu Foylova válka, kde ztvárnil veterináře Teda Cartwrighta, nebo sérii The Palace, v němž svoji tvář propůjčil soukromému sekretáři krále Richarda Siru Ratalickovi. Úplně naposledy se před televizní kameru postavil v roce 2016 v seriálové adaptaci románů Agathy Christie Tommy a Pentlička, kde si ve třech dílech nesoucích název N or M? zahrál velitele Haydocka.
V létě letošního roku oslavil někdejší představitel Adama Dalglishe již své osmdesáté třetí narozeniny. Užívá si zaslouženého odpočinku a v televizi jej zřejmě uvidíme již maximálně v repríze některého z jeho dřívějších hereckých počinů.
Zdroje: