Článek
Římský císař Claudius žil mezi roky 10 před naším letopočtem a 41 našeho letopočtu. V důsledku onemocnění prodělaného v dětství trpěl rozličnými fyzickými vadami, které ho v očích jeho příbuzných vylučovaly z účasti na veřejném životě. Nepokládali jej za hrozbu a neukládali mu o život. On zatím v klidu studoval dějiny. Po smrti synovce Caliguly jej Pretoriánská garda prohlásila za císaře, neboť žádný jiný mužský příslušník vládnoucího rodu předchozí období nepřežil.
Intriky trvaly třináct dílů, málokdo to přežil
Nejznámější dílo o tomto císaři pochází z pera Roberta Gravese. Jeho romány Já, Claudius a Claudius Bůh a jeho žena Messalina předkládají fiktivní zpracování jeho života. Gravesovo dílo se pokusil v roce 1937 zfilmovat režisér Josef von Sternberg, film nebyl nikdy dokončen. Rukavice byla znovu zvednuta až v sedmdesátých letech minulého století, kdy byl natočen třináctidílný britský seriál. Do televize přišel v roce 1976 a ihned sklidil pozitivní recenze a obdržel četná ocenění. Série začíná Augustem, prvním římským císařem, který se pokouší najít dědice, v čemž mu zdatně sekunduje manželka Livia, která všechny potenciální kandidáty tráví, aby nezbyla jiná možnost, než ustanovit císařem jejího syna z předchozího manželství Tiberia. Což se také nakonec stane. Vražedné intriky tím ovšem nekončí a sledujeme je až do smrti titulního hrdiny.
Úlohy malého Claudia se zhostil dětský herec Ashley Knight. Dospělou podobu mu pak propůjčil Sir Derek Jacobi. Tento v první řadě divadelní herec se narodil 22. října 1938 do obyčejné dělnické rodiny. Profesionální hereckou dráhu zahájil u Laurence Oliviera, jenž jej považoval za velice talentovaného. Za zásluhy o divadlo dostal od královny Alžběty svůj šlechtický titul. Kromě toho je držitelem celé řady ocenění, včetně ceny BAFTA. Více příležitostí než před filmovou kamerou dostal před tou televizní. Nemalou popularitu mu přinesla titulní postava středověkého mnicha v seriálu kriminálních příběhů Případy bratra Cadfeala. Největší úspěch ovšem slavil coby koktavý, kulhavý Claudius. Z nedávné doby lze zmínit Jacobiho účinkování v seriálu Koruna, kde ztvárnil Edwarda VIII.
V březnu roku 2006, čtyři měsíce poté, co bylo ve Spojeném království zavedeno registrované partnerství, Jacobi legalizoval svůj vztah s divadelním režisérem Richardem Cliffordem, se kterým žil již od sedmdesátých let. Společně bydlí v severozápadním Londýně, ve čtvrti West Hampstead.
Babička Livia klofla Petera O'Toola
Babičku Livii, jejímuž jedu jen tak nikdo neunikl, si zahrála Siân Phillips. Ta ale ve skutečnosti byla o pouhých pět let starší než její seriálový vnuk. Na tento svět přišla 14. května 1933 jako Jane Elizabeth Ailwên Phillips ve Walesu. Po většinu svého dětství mluvila pouze velštinou a angličtinu se teprve učila z rádia. Velština také stojí za jejím neobvyklým jménem. Začal jí tak říkat učitel, Siân je totiž velšskou podobou jména Jane. Její dlouhá herecká kariéra zahrnuje kromě divadelních rolí také celou řadu těch filmových a televizních. Všemi mastmi mazaná travičku a intrikánka Livia ji však proslavila ze všeho nejvíce. Zajímavý je i její osobní život, po krátkém manželství se studentem Donaldem Royem, vstoupila v prosinci 1959 již těhotná do svazku se slavným hercem Peterem O'Toolem. Měli spolu dvě dcery. Manželství to ale bylo poměrně bouřlivé a skončilo v roce 1979 rozvodem. Třetím manželem babičky Livie byl o sedmnáct let mladší herec Robin Sachs, se kterým navázala vztah ještě jako vdaná v roce 1975 a vzala si ho těsně po rozvodu, na Štědrý den roku 1979. I tento vztah je ale dávno minulostí, rozpadl se v roce 1991. Herecky je Siân Phillips aktivní dodnes.
Císař Augustus je horolezec
Marně jejím vražedným choutkám unikal seriálový manžel Augustus, kterému mazala fíky jedem, neubránil se. Svoji tvář mu propůjčil Brian Blessed. Na první pohled se herec narozený 9. října 1936 pro tuto roli přitom vůbec nehodil. Působí totiž velmi hromotlucky, je charakteristický výraznými huňatými fousy a hlučným způsobem vystupování. Ostatně jeho otec i dědeček fárali do dolů. Ve skutečnosti ale vysoký a hřmotný není, a tak stačilo se oholit, nasadit patřičný účes, a uhlazený Augustus byl na světě. Role je asi tou nejvýraznější v hercově kariéře.
Brian Blessed je kromě herectví vášnivým horolezcem a milovníkem dobrodružství. Třikrát se pokusil vylézt na Mount Everest bez kyslíku, přičemž v roce 1993 dosáhl výšky 8 600 metrů a v roce 1996 vystoupal až na 7 700 metrů. Podnikl rovněž expedici do venezuelské džungle, během níž přežil havárii letadla. Je také nejstarším mužem, který dosáhl severního magnetického pólu pěšky. Údajně při té příležitosti měl praštit ledního medvěda do čenichu.
Poprvé se oženil s americkou herečkou a egyptoložkou Ann Bomann. Měli spolu dceru Catherine, ale později se rozvedli. Blessed byl poté od roku 1978 až do partnerčiny smrti v roce 2023 ženatý s herečkou Hildegarde Neil. Jejich dcera Rosalind je také herečka. Blesed je velkým milovníkem a ochráncem zvířat a vlastní několik psů. Od roku 2015 má problémy se srdcem a má kardiostimulátor. Stále je ovšem herecky aktivní.
Tiberius byl alkoholik
Tiberia, přes mrtvoly konkurentů dotlačeného svou matkou Livií na trůn, si zahrál George Morris Baker. Byl rodákem z bulharské Varny, kde v době jeho narození pobýval jeho otec, anglický obchodník, jako honorární vicekonzul. Matka, zdravotní sestra irského Červeného kříže, se pro změnu přestěhovala na Balkán, aby pomohla v boji proti choleře. George do rodiny přibyl dne 1. dubna 1931. Po návratu do vlasti začínal Baker na divadle. První filmovou roli získal v roce 1953. Není bez zajímavosti, že Ian Fleming považoval Bakera za ideálního kandidáta na roli Jamese Bonda. On ale bohužel již měl jiné závazky a tak ikonickou roli získal Sean Connery.
Více se Baker uplatnil jako televizní herec. A role Tiberia je tou jeho nejslavnější. Osobní život herce ale nebyl příliš dobrý. Ženatý byl třikrát. Poprvé si vzal Juliu Squire, se kterou měl rovnou čtyři dcery. Ve vztahu však nebyl spokojený a řešil to alkoholem. Přesto s manželkou zůstal až do doby, kdy potkal při natáčení herečku Brigitte Bardot, se kterou měl krátkou milostnou aféru. Přestal pít a rozvedl se. Potkal svou druhou ženu, Sally Home, se kterou si pořídil ještě jednu dceru. V té době se mu dařilo i herecky. V roce 1989 jeho bývalá manželka Julia spadla ze schodů a zlomila si vaz a o tři roky později přišla další, daleko větší rána. Zemřela Sally, kterou zabila rakovina. Baker začal znovu pít a propadl depresím. Dostala ho z nich až herecká kolegyně Louie Ramsay, kterou pojal za manželku v roce 1993. Byl s ní velmi šťastný. Zemřel 7. října 2011 na zápal plic, který se přidružil k prodělané mrtvici. To už byl několik měsíců vdovec, Louie umřela již v březnu. A její smrt tak dost možná byla příčinou i Bakerova konce.
Caligula byl první obětí Vetřelce
Asi tím nejslavnějším hercem v celém seriálu byl Sir John Hurt, kterému připadla úloha nepříčetného Caliguly. Herec narozený 22. ledna 1940 byl považován za jednoho z vůbec nejlepších britských herců. Režisér David Lynch ho popsal dokonce jako „prostě největšího herce na světě“. Obdržel řadu ocenění a v roce 2015 byl královnou povýšen do šlechtického stavu. Dvakrát získal i nominaci na Oscara. Objevil se v celé řadě filmů. Většině diváků se asi vyjeví scéna z Vetřelce Ridleyho Scotta, kde se Hurt stal první obětí titulního tvora.
Roli římského císaře zprvu odmítl. Režisér seriálu Herbert Wise jej přesto pozval na předprodukční párty s nadějí, že změní názor, až se setká se zbytkem herců. A to se také stalo.
Hurtovou první manželkou byla Annette Robertson. Manželství trvalo pouhé dva roky. V roce 1967 navázal vztah s francouzskou modelkou Marie-Lise Volpeliere-Pierrot. Po patnácti letech si ji chtěl vzít. K tomu již nedošlo. Marie-Lise shodil při projížďce kůň, upadla do kómatu a ještě tentýž den zemřela. V září 1984 se Hurt oženil se svou starou přítelkyní americkou herečkou Donnou Peacock. Odstěhovali se spolu do Keni, ale nakonec se v roce 1990 rozvedli. Ještě téhož roku se herec oženil znovu. Tentokráte si vzal americkou asistentku produkce Joan Dalton. S ní měl dva syny. I toto manželství skončilo v roce 1996 a poté následoval sedmiletý vztah s moderátorkou Sarah Owens. V březnu 2005 se Hurt oženil po čtvrté. Jeho vyvolenou tentokrát byla producentka reklamních filmů Anwen Rees-Meyers. Během tohoto svého posledního manželství se vzdal kouření a pití. Nebylo mu to ale již moc platné. V roce 2015 mu diagnostikovali rakovinu slinivky, které podlehl 25. ledna 2017.
Nero obdivuje Thatcherovou
V šílenosti s Caligulou si nezadala další postava, a sice Nero. Tato úloha proslavila Christophera Bigginse, anglického herce a televizního moderátora narozeného 16. prosince 1948. Roli mu přihrála televizní reklama na Heineken. V té totiž poprvé hrál císaře Nerona. Všimla si ho produkce a herecká příležitost byla na světě. Také Biggins má za sebou zajímavý život. Na počátku sedmdesátých let byl krátce ženatý s herečkou Beatrice Norbury. Rozvedl se po třech letech a asi za tím nebylo jen neporozumění. Biggins se později otevřeně přihlásil k homosexualitě a od roku 2006 žije v registrovaném partnerství s Neilem Sinclairem. Nezastírá ani své politické preference, byl velkým obdivovatelem premiérky Margaret Thatcherové a ve své autobiografii se přiznal, že plakal, když odstoupila.
V seriálu se objevila celá řada dalších zajímavých postav. Pro většinu z herců, kteří je hráli, to byla ta nejvýznamnější úloha v jejich kariéře.
Zdroje: