Hlavní obsah
Lidé a společnost

Sestry Blažkovy byly siamská dvojčata, přesto se prosadily jako hudebnice a podnikatelky

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Josefina a Růžena Blažkovy se synem Františkem a svým impresáriem Ikem Rosou

Josefina a Růžena Blažkovy se narodily srostlé v oblasti křížové kosti. Získaly dobré hudební vzdělání a vystupovaly v zahraničí. Když jedna ze sester smrtelně onemocněla, druhá odmítla pokus o oddělení a dobrovolně zemřela.

Článek

Sestry se narodily v jihočeské obci Skrýchov u Opařan do rodiny domkáře Františka Blažka a jeho ženy Rozálie. Měly ještě starší sestru Annu a mladšího bratra Františka.

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Dětská podobenka srostlých sester

Na svět bohužel přišly se vzácným postižením, jako siamská dvojčata. Byly srostlé na úrovni křížové kosti a měly společnou močovou trubici a řitní otvor. Každá však měla svoji vlastní pochvu. Autonomní měly také chutě a nápady. Jedna mohla spát, když druhá bděla, hlad a žízeň měla každá v jinou dobu. Růžena byla silnější a při chůzi dopředu kráčela vždy jako první.

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Sestry v roce 1900

Postaral se o ně Otmar Nádherný

Narození dívek vzbudilo v okolí značnou pozornost. Krátce po porodu rodinu navštívil majitel zdejšího panství Otmar Nádherný z Borutína, který přislíbil finanční pomoc. Slovo dodržel a dívkám se dostalo jak náležité péče, tak i velice kvalitního hudebního vzdělání. Uměly zpívat, hrát na housle a xylofon, a navíc získaly i jazykovou výbavu. Mluvily německy a francouzsky.

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Vypodobnění sester z doby jejich amerického turné

Zájem o osud dívek jevil od počátku i tisk. Jejich anomálie jim v mnohém otevírala dveře. Každý byl na sestry zvědavý. Již okolo dvacátého roku začaly pořádat koncerty. U publika se těšily značné oblibě a rozhodly se proto zkusit štěstí i v zahraničí. Okolo roku 1890 vyrazily nejprve do Anglie, pak to zkusily i ve Francii. Cestovaly v doprovodu svých rodičů nebo sestřenice Anny Truhlářové. Postupně projely řadu evropských zemí, a nakonec se vypravily i za velkou louži. V Americe slavily úspěch především mezi krajany. Po turné se vždy vracely domů a vystupovaly kupříkladu ve Varieté Tichý, tedy pozdějším Karlínském divadla, nezapomínaly ale ani na venkov. Koncertovaly mimo jiné v Milevsku, nedaleko svého rodného Skrýchova.

Úspěšný porod byl zázrakem

Již v roce 1906 se možností jejich chirurgického rozdělení zabýval mimo jiné jeden ze zakladatelů české chirurgie profesor Otakar Kukula. Od pokusu nakonec ustoupil, neboť se zdál být příliš riskantní.

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Sestry Blažkovy

Sestrám ale vzácná vada nevadila ani v práci, ani v životě. Měly velmi rozdílné povahy. Zatímco Josefina byla spíše introvert, Růžena byla veselá a společenská. Našla si partnera a otěhotněla. Jméno otce ale nikdy neprozradila, veřejně se spekulovalo, že jím je impresário obou dívek Italo-Američan Ike Rosa. Ať již to byl kdokoliv, jedno je jisté. Dne 16. dubna 1910 spatřil v Praze světlo světa naprosto zdravý chlapec František Blažek. Ve své době se jednalo o jediný známý případ úspěšného porodu u siamského dvojčete.

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Josefina a Růžena Blažkovy se synem Františkem

Spojené státy již neopustily

Sestry načas zanechaly kočovného života a u Sepekova si v roce 1911 nechaly postavit hostinec Na zastávce, který pronajímaly a trávily zde volný čas. Opětovně začaly více vystupovat až po první světové válce. V roce 1921 znovu odcestovaly na turné do Ameriky. Tato cesta se jim ale stala osudnou. Jedna z nich vážně onemocněla, není známo, zda se jednalo o zápal plic, nebo španělskou chřipku, jedno je však jisté, nemocné nebylo pomoci. Sestry byly hospitalizovány v Chicagu a zdejší lékaři došly k závěru, že druhou ženu by bylo možné zachránit. Chirurgický zákrok měl podle nich naději na úspěch. Byť byl i tak zcela jistě velmi riskantní, jiná šance na záchranu života nenakaženého dvojčete neexistovala. Sestry byly ale nerozlučné, zdravá operaci odmítla a rozhodla se zemřít společně se svým dvojčetem. Tak se také stalo. Po smrti první ze sester, ji druhá následovala na onen svět přibližně za půl hodiny, a sice následkem otravy krve. Sestrám Blažkovým bylo pouhých čtyřicet čtyři let. Jejich mrtvá těla byla ve Spojených státech zpopelněna, popel byl převezen nazpět do vlasti a uložen do rodinného hrobu na hřbitově v Sepekově. Na Českém národním hřbitově v Chicagu byl pak umístěn jejich kenotaf.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz