Hlavní obsah
Lidé a společnost

Skutečný Tano Cariddi z Chobotnice: Bankéř Michele Sindona radil papeži, vraždil a položil banku

Foto: sconosciuto /Wikimedia Commons/Public Domain

Michele Sindona

Italský bankéř a zločinec Michele Sindona se stal předlohou pro mafiána Tana Cariddiho ze seriálu Chobotnice. Měl na svědomí vraždu i pád americké banky. Nakonec raději volil dobrovolnou smrt.

Článek

„Tvé místo je v pekle,“ říká jedna z mnoha filmových obětí Tana Cariddiho. „Jediné peklo, které existuje, je svět, ve kterém žijeme,“ odpoví Tano a stiskne spoušť. Tano Cariddi byl jednou z nejďábelštějších a zároveň nejzajímavějších postav slavného italského seriálu Chobotnice. Objevil se ve třetí sérii a byl nejdéle žijící postavou seriálu. Bankéř mafián a šedá eminence se nakonec v posledním vzpurném gestu vůči své věčné pronásledovatelce, soudkyni Silvii Conti, vrhne do žhavého kráteru Etny, přičemž s sebou bere archiv třicetiletých svědectví o zločinech mocných. Vysmívá se tak státu i chapadlům chobotnice. Jeho konec znamená nejen konec seriálu, ale také konec jedné éry historie mafie. Mafiánovi vdechl život italský herec Remo Girone, pro kterého role znamenala vrchol popularity.

Foto: Giorgia Fiori/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Remo Girone

Odborník na daňové ráje

Tano Cariddi měl skutečnou předlohu, byl jí italský bankéř a zločinec Michele Sindona. Sindona se narodil dne 8. května 1920 v Patti na Sicílii. Oba jeho rodiče pocházeli z jihu. Otec byl neapolský květinář, matka byla Siciliánka. Měl přísně náboženské vzdělání. Studoval u jezuitů a dělal vše možné, aby zaplatil školné. Pracoval jako písař, stal se účetním asistentem a nakonec i úředníkem na daňovém úřadě v Messině. Posléze se zapsal na univerzitu, kde v roce 1942 absolvoval práva. Pracoval v advokátní kanceláři, pak jej ale dostihla válka a americké nálety. Přestěhoval se proto do Milána a tam se začal pomalu a jistě psát jeho neskutečný příběh. V roce 1946 si Sindona otevřel daňovou poradenskou firmu. Již v padesátých letech byl jedním z nejvyhledávanějších účetních v lombardské metropoli. Čile působil na akciových trzích a zajímal se o různé daňové ráje, které doporučoval svým klientům. Brzy nashromáždil nemalý kapitál a patřil k nejbohatším mužům v Itálii. Jako první zavedl na italský akciový trh nástroje, které se do té doby používaly ve Spojených státech, především nabídky převzetí.

V šedesátých letech se začaly objevovat první stíny, které ale na veřejnost pronikly až o deset let později. Michele Sindona se ve skutečnosti stal důvěrným daňovým expertem Joea Adonise, který byl v těchto letech vyhoštěn ze Států a pobýval v Miláně. Adonis byl propojen s mafiánským bossem Luckym Lucianem a americkou zločineckou rodinou Genovese. Šestá dekáda byla však také dobou, kdy Sindona vybudoval své finanční impérium. V roce 1960 získal kontrolu nad většinovým podílem v Banca privata Finanziaria, která v následujících letech fungovala jako most pro většinu jeho operací. Již na konci šedesátých let se začala objevovat první obvinění. V roce 1967 jej americký Interpol obvinil z praní špinavých peněz ze světového obchodu s drogami a upozornil na Sindonovy vazby na americkou Cosa Nostru. Italská strana ale zatím nereagovala, neexistovaly totiž důkazy o nelegální činnosti.

Poradcem Vatikánu a členem tajné lóže

Na počátku sedmdesátých let Sindona převzal kontrolu nad Vatikánskou bankou a stal se poradcem Vatikánu, jelikož papež Pavel VI. po něm chtěl rady týkající se vatikánského investičního portfolia. Ve stejné době se stal členem tajné zednářské lóže nazývané Propaganda Due, založené v roce 1877, kterou v roce 1970 přetvořil sympatizant s fašismem velmistr Licio Gelli v antikomunistickou, radikálně pravicovou zločineckou organizaci. Její členové si říkali frati neri, tedy černí mniši, protože při svých obřadech nosili černé hábity. Členem lóže byl i pozdější italský premiér Silvio Berlusconi.

Foto: Happy Photography /Wikimedia Commons/Public Domain

Pavel VI.

Něco se ale začalo dít a Sindonovi se nepodařilo dosáhnout převzetí Italské společnosti pro jižní dráhy, které již nějakou dobu připravoval. Prezident společnosti Mediobanca Enrico Cuccia převzetí nepovolil. S neúspěchem nabídky na koupi ztratil Sindona možnost nahradit Cucciu a ovládnout rozsáhlé impérium, které zahrnovalo i samotnou Madiobancu. Navzdory tomuto zádrhelu Sindona v roce 1972 získal kontrolní podíl jedné z nejdůležitějších bank ve Spojených státech, Franklin National Bank of Long Island. V té době byl králem. Pro veřejné mínění, pro tisk a samozřejmě pro politiku. Časopis Fortune ho nazval „jedním z nejbrilantnějších podnikatelů na světě“, podle Forbesu byl „nejbrilantnějším italským finančníkem poválečného období“, zatímco předseda vlády Giulio Andreotti ho v roce 1974 nazval „zachráncem liry“.

Za zachránce zlosynem

Ale právě od tohoto roku začaly jeho potíže. Problémy, se nejprve týkaly Franklin National Bank, která zkolabovala v roce 1974, způsobila kolaps akciového trhu a stáhla s sebou i Bancu privata Finanziaria. Italská justice se probrala v roce 1975 a vydala na Sindona dva zatykače. Obviněn byl z podvodného bankrotu. Finančník zareagoval po svém a prohlásil, že se stal obětí spiknutí, které zosnovali jeho rivalové z ekonomického a politického světa. To mu ale nikdo nevěřil. Jeho postava prochází v médiích zvratem. Ten, kdo byl ještě před nedávnem čarodějem světových financí, se náhle mění v bezohledného zločince.

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Giorgio Ambrosoli

Již od roku 1971 jeho činnost přitom prošetřovala Italská centrální banka. V roce 1974 jmenovala komisaře Girogia Ambrosoliho, aby převzal vedení Sindonovy banky a zkoumal nečisté operace a zfalšované účetní záznamy. Jeho práce byla brzděna nátlakem, pokusy o úplatky a hrozbami. Ambrosoli se ale zastrašit nedal. Stálo jej to život. Sindona si v létě roku 1979 najal vraha a ten Ambrosoliho zabil.

Foto: Unknown/Wikimedia Commons/Public Domain

Michele Sindona a Roberto Venetucci, souzeni během procesu za vraždu Giorgia Ambrosoliho

O měsíc později Sindonu začala vyšetřovat v souvislosti s pádem Franklin National Bank i americká FBI. Sindonovi se podařilo uprchnout z New Yorku s falešným pasem do Vídně a odtud se přemístil do Palerma. Zde zorganizoval fingovaný únos, který se ale ukázal jako neúspěšný. O několik měsíců později kapituloval,vrátil se do New Yorku, kde se vzdal úřadům v telefonní budce na Manhattanu. V roce 1980 byl ve Státech odsouzen na základě více než šedesáti obvinění, včetně křivé přísahy, podvodu a zpronevěry bankovních prostředků. Zatímco byl zavřený v amerických federálních věznicích, byl odsouzen rovněž v Itálii. Nejprve k dvaceti pěti letům vězení a posléze na doživotí, za podnícení Ambrosoliho vraždy. Z Ameriky byl nakonec vydán do Itálie a umístěn do supervěznice Voghera. Dne 20. března 1986 spáchal na své cele sebevraždu vypitím šálku kávy s kyanidem draselným. Upadl do kómatu a o dva dny později zemřel v nemocnici. Tak se uzavřel osud jednoho z největších mafiánů, skutečného Tana Cariddiho.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz