Článek
Narodil se jako Zdeněk Loveček dne 4. března 1954 ve Znojmě do rodiny vojenského pilota. On sám se rozhodl vystudovat hereckou konzervatoř v Brně. Měl v té době ale spoustu dalších zájmů. Založil si bigbítovou kapelu, tancoval, zpíval a jezdil závodně na motorkách. Po škole prošel několika divadelními scénami a neunikl ani televizním a filmovým tvůrcům. Objevil se v seriálu Pan Tau, v televizním filmu Skleněná dáma, v psychologickém dramatu Kvočny a král. V roce 1974 jej režisér Juraj Herz obsadil do role frézaře a kytaristy Petra, syna vedoucí skladu porcelánu Světly, v komedii Holky z porcelánu. Jeho nezodpovědný mladík, který přivede do jiného stavu krásnou Helenu v podání Slovenky Marty Rašlové a k otcovským povinnostem se postaví zády, je nezapomenutelný. Při filmování se setkal se svojí spolužačkou z konzervatoře Dagmar Veškrnovou, budoucí Havlovou, jejíž to byl první film. Jak před časem vzpomínal, hodně před ní tehdy machroval, neboť měl už něco za sebou a cítil se již zkušeným hercem.
Poprvé se žralokem bez ochranné klece
Po tomto filmovém úspěchu se mladý herec objevil ještě ve filmech Náš dědek Josef, Od zítřka nečaruji či Lvi salónů. Na konci sedmdesátých let se však rozhodl slibně rozjetou kariéru opustit a opustit i komunistické Československo. Vedla jej k tomu nejen tíživá politická atmosféra, ale také vražda jeho staršího bratra, která s ním hluboce otřásla. V roce 1979 odešel do Spojených států, změnil si jméno ze Zdeňka Lovečka na Steva Lichtaga a začal svůj život budovat znovu od základů. Zkoušel různá povolání, vyučoval herectví na Florida Academy of Dramatic Arts, začal spolupracovat s divadlem Ta Fantastika, nakonec zůstal u potápění a filmu. V roce 1988 natočil v Jihovýchodní Asii svůj první dokument Quo vadis Cambodia. Pokračoval šestidílnou sérií o ruských gulazích Sibiř – země žalu, země naděje. Od té doby natočil desítky dalších dokumentů a posbíral ocenění po celém světě. K těm nejslavnějším patří dokument o žralocích bílých z roku 2001 Carcharias – Velký Bílý. Jednalo se o vůbec první přírodovědný film, v němž se člověk ocitl ve vodě společně se žralokem bez ochranné klece. Jak Lichtag před časem uvedl, strach při natáčení neměl, spíš zvláštní pocit napětí a vzrušení. Pracovat v hlubinách se žraloky a bát se jich, to podle něj dost dobře nejde dohromady. V roce 2004 natočil další úspěšný film Tanec modrých andělů o nesmyslném a brutálním zabíjení velryb japonskými velrybáři. Film se setkal s velkým ohlasem širokého publika nejen u nás, ale i ve světě.

Velký bílý žralok
Během natáčení snímku Tibet, poslední cesta se osobně setkal s dalajlámou, což pro něj byl neskutečný zážitek. Nejvíce vzpomíná na pozitivní energii, kterou vyzařoval.
Do života zasáhla nemoc
Steve Lichtag se poprvé oženil v Americe a narodili se mu dva synové, jeho druhou manželkou se stala Marcela, s níž má dvě dcery. V roce 2007 mu lékaři diagnostikovali mozkový nádor ve velmi pokročilém stádiu. Hrozilo, že přijde o zrak, mozkové funkce a možná i o život. Operace se naštěstí povedla na výbornou, vše tak nakonec dobře dopadlo a on se mohl vrátit ke svým dobrodružným cestám.
V roce 2021 dokončil po třech letech práce celovečerní dokumentární film Stingl – Malý velký Okima, který je věnován životu legendárního českého cestovatele, spisovatele a vědce Miloslava Stingla. V roce 2024 si po letech stoupl znovu před kameru, a to v pohádkové sérii Zrození alchymisty. Získal zde roli velmistra elementů. Obě jeho dcerky se objevily v komparzu. Možná tak roste další herecká generace.
Zdroje: