Článek
Tunel Omega byl čtyřdílný televizní sci-fi seriál, pojmenovaný podle mlhoviny M 17 Omega v souhvězdí Střelce, který se v Československé televizi poprvé vysílal v odpoledním čase v roce 1983. Jednalo se o společný experimentální projekt vzdělávacích redakcí České a Slovenské televize, který měl především u mladých diváků zažehnout zájem o astronomii. Vznikl v prostředí Hlavní redakce vzdělávacích programů Slovenské televize v Bratislavě, vedené tehdejším šéfredaktorem Jánem Slovákem. Stejná redakce odvysílala populárně naučný seriál Okna vesmíru dokořán s Jiřím Grygarem, jehož scénáristou byl pozdější zakladatel televize Nova Vladimír Železný.
Za scénářem stál Milan Bauman
V případě Tunelu Omega se scénáře chopil Milan Bauman, který byl zároveň i autorem námětu. Tento český rozhlasový redaktor, novinář, publicista a popularizátor vědy a techniky se od dětství zajímal o astronomii. Zájem o pozorování hvězdné oblohy jej zavedl jako amatérského astronoma k pravidelným službám na Petřínské hvězdárně a v roce 1960 také k prvnímu kontaktu s novinářskou praxí. Spolupracoval s redakcí časopisu ABC, na podzim roku 1961 nastoupil do Československého rozhlasu. Stál u zrodu proslulého přírodovědeckého magazínu pro mládež Meteor, nechyběl ani při živě vysílané besedě k přistání amerických astronautů z mise Apollo 11 na Měsíci. Odvysílal rovněž pořady o první československé družici Magion.
Vědu a techniku popularizoval také ve svých článcích a populárně vědeckých knihách. Spolupracoval s Československou, později Českou televizí. Dne 4. července 1984 uskutečnil a moderoval na Karlově mostě pro veřejnost první československý přenos obrazu a zvuku po optickém vlákně. Byl rovněž počátečním inspirátorem již výše uvedeného seriálu Okna vesmíru dokořán.
Poslední role Ivana Luťanského
Scénář k Tunelu Omega dokončil a předal k realizaci v Krátkém filmu Praha v září 1981. Seriál vypravuje o čtyřech jeskynních záchranářích, kteří jsou povoláni k zásahu, ale ve skutečnosti jsou vlákáni do pasti mimozemskou civilizací, která je následně osloví a chce je přemístit na jinou planetu. Ústřední čtveřici ztvárnili Milan Kňažko, Jarmila Švehlová, Judita Vargová a Ivan Luťanský, pro kterého to byla jeho poslední role před tragickou smrtí ve Vietnamu. Záchranáře, který akci jistil z povrchu, si zahrál Jiří Bartoška. Bořivoj Navrátil se pro změnu zhostil role tajemného Karola, muže z lomu, který záchrannou akci narychlo svolal, v reálu byl však mimozemšťanem, který se chtěl zmocnit dopředu pečlivě vybraných jedinců, určených k pokusu s vytvořením nové civilizace.
Natáčelo se v jeskyních Českého krasu poblíž Berouna, Koněpruských jeskyních, v Macoše a v lomu Amerika na Berounsku. První tři díly nesly názvy Propast, Past a Kontakt. Čtvrtý závěrečný díl Konfrontace byl besedou seriálových hrdinů s vědci, mezi nimiž nechyběli Jiří Grygar, Rudolf Pešek, Igor Kapišinský, Katerina Maštenová a Vlastimil Liebl. Diskutovalo se o možné existenci mimozemských civilizací a kontaktu s mimozemským životem a o černých dírách.
Na seriál léta sedal prach
Seriál byl jako nový neotřelý nápad dobře přijat televizní kritikou. Vysílal se však bohužel shodou okolností právě v době, kdy na dalším programu televize probíhalo Mistrovství světa ve fotbale a zanedlouho jej navíc zastínili dnes již kultovní Návštěvníci.
Seriál tak rychle upadl do zapomnění, reprízován byl pouze jednou v polovině osmdesátých let. Až v roce 2022 se obnovené premiéry dočkali alespoň diváci na Slovensku. Po čtyřech desetiletích seriál již nepřináší mnoho nového, ale v době svého vzniku se zajisté jednalo o velice zajímavé téma.
Zdroje: