Článek
Koprodukční seriál u nás známý pod názvem Vzdálené vrcholky hor vznikl v roce 1984 podle románové předlohy spisovatelky M. M. Kay. Epický román, jehož originální název zní The Far Pavilions, vyšel v roce 1978, podobá se romantickým eposům z devatenáctého století a částečně vychází z biografických spisů autorčina dědečka a z jejích znalostí a zkušeností z dětství v Indii. Byl ve své době oslavován jako mistrovské vypravěčské dílo, prodalo se jej miliony kusů, přiměl cestovní kanceláře zařadit do nabídek zájezdy do míst, kde se děj odehrává, a stal se rovněž inspirací pro televizní adaptaci.
Ašóka a Andjuli
Režie se chopil Peter Duffell a zajímavostí je, že se jedná o úplně první mini sérii společnosti HBO. Seriál shodně s knihou vypráví příběh malého anglického chlapce Ashe, kterého se po smrti rodičů ujme indická chůva a vydává jej za svého syna Ašóku. Chlapec vyrůstá mezi Indy, seznamuje se s indickým prostředím, především v knížecím paláci v Gulkótu, kde se záhy spřátelí s půvabnou indicko-ruskou princeznou Andjuli. Když jej vražedné spiknutí přinutí k útěku, vstoupí do armády a odjíždí do Anglie, aby se podrobil výcviku. Ve svých devatenácti letech se vrátí zpět do Indie jako poručík britské armády. Mezi jeho první úkoly patří doprovod svatebního průvodu dvou sester, princezny Suschily a Andjuli-baji, které se mají provdat za Ránu z Bithóru.
Vzhledem k tomu, že má doprovod princezen několik tisíc osob a stovky zvířat, není to snadný úkol. Záhy se také ukáže, že jedna z princezen je jeho dávná milovaná kamarádka. Princezně svoji totožnost prozradí a zamiluje se do ní a ona jeho city opětuje. Stojí mezi nimi ale hluboká, nepřeklenutelná propast, která je jednak dána odlišností kultur, jednak skutečností, že se princezna má provdat za jiného. Andjuli odmítne Ashovy prosby, aby s ním utekla, z povinnosti vůči její sestře, kterou má jako spolunevěsta v dohodnutém manželství. Ash je nucen sledovat, jak se Andjuli provdala za chlípného Ránu a následně se vrací ke svým povinnostem v armádě.
Hinduistický obřad Satí ukázal upalování vdov
O dva roky později Ash obdrží znepokojivé zprávy, že Rána z Bithóru umírá a jeho ženy mají být upáleny zaživa v hinduistickém rituálu Satí. S vypětím všech sil se mu podaří Andjuli na poslední chvíli zachránit, přijde ale o milovaného koně a část svých druhů. Obřadu Sati ale nakonec divák přece jenom ušetřen nebyl a slova Ram Ram se mu vryla hluboko do paměti.
V hlavní roli seriálu se představil Ben Cross. Tento britský herec se narodil 16. prosince 1947 v Londýně jako Harry Bernard Cross. Při výběru rolí se věnoval zpočátku spíše kvalitě než kvantitě, na svém kontě má proto opravdu zajímavé tituly. Vedle Vzdálených vrcholků hor jej diváci mohou znát kupříkladu z filmů Příliš vzdálený most a Ohnivé vozy nebo seriálu Temné stíny. Ben Cross nebyl jen herec, ale i režisér, scénárista a hudebník. Kromě Londýna žil i v New Yorku, Los Angeles, v jižním Španělsku, ve Vídni a v Bulharsku. Mimo rodné angličtiny hovořil španělsky, francouzsky, italsky a německy. Zemřel po krátkém onemocnění 18. srpna 2020.
Indy hráli běloši
Ačkoliv byli v seriálu angažováni i herci indického původu, většina klíčových rolí byla obsazena bílými herci, kteří byli do podoby Indů proměněni za pomoci takzvané brownface, metody dnes již odsuzované pro svůj rasistický podtext.
To byl i případ princezny Andjuli, které svoji tvář propůjčila Amy Irving. Tato kalifornská rodačka přišla na svět 10. září 1953 do umělecké rodiny. Otec Jules byl hollywoodský producent, matka Priscilla herečka. A tak není divu, že hrát začala ještě dříve, než začala chodit do školy. Hrála v seriálech a později se prosadila i ve filmu. K její světové popularitě velice přispělo i to, že byla v letech 1985 - 89 manželkou proslulého režiséra a producenta Stevena Spielberga. Kromě princezny Andjuli se proslavila kupříkladu jako půvabná cellistka Maude v milostné komedii Miki a Maude.
Kulisami velké části seriálu se stal areál paláce Samode. Natáčení si vyžádalo dvanáct milionů dolarů, což ze Vzdálených vrcholků hor učinilo v té době nejdražší film vyrobený pro kabelovou televizi.
Zdroje: