Hlavní obsah
Rodina a děti

Kojíš? Tak to si nedáš kafe, tatarák ani víno. Už, aby jedlo příkrmy, co?

Foto: Helena Jankovičová Kováčová/ Pexels

Kojení. Naprosto přirozená věc pro maminku a její miminko. A také věc, kterou doprovází spousty mýtů a tabu.

Článek

„A kojíš? Máš dost mléka? To nesmíš kafe, co?“ nejen tyto, ale i další otázky si pravděpodobně vyslechla každá kojící žena. Na kojení je každý odborník. Stejně jako na spoustu dalších témat. A každý ví lépe, jak vy, co je dobré pro vaše miminko. Každý vám poradí, co byste měla a neměla. A přitom kojení doprovází spoustu mýtů, které zbytečně nastávající maminky děsí. Navíc maminky dostávají mnohdy poškozující rady. A často i přímo v porodnici. A jaké jsou nejčastější mýty kolem kojení?

Kofeinová káva? To nesmíš!

„Klidně si dejte doma kafíčko,“ řekla mi porodní asistentka ve chvíli, kdy jsem přijela do porodnice, ale byl to planý poplach. Žádné strašení tím, že těhotné ženy kofein nesmí. Žádné strašení tím, že se mi kvůli kávě nerozjede laktace nebo dítko nebude po kofeinu spinkat. A přesně tak to je. Kojení rozhodně není jen pro maminky s dokonalým životním stylem. A není to ani období života, kdy by se žena musela nějak výrazně omezovat v jídle, pití a dalších věcech. Kofein sice přechází do mléka, ale pouze ve stopovém množství. Rozhodně to není tak, že pokud si dáte kávu, vaše dítě bude mít v podstatě kávu s mlékem expres. Samozřejmě není vhodné vypít třeba čtyři ristretta, ale pokud si dáte dvakrát denně presso, nic se nestane.

Tohle bys jíst neměla!

„Tatarák? Vždyť kojíš!“ zděsila se babička, když jsem ji povídala, na čem jsme si doma pochutnávali. Syrové maso je pro mnohé strašákem. Stejně jako plísňové sýry. Ano. Mohou být pro lidský organismus nebezpečné a způsobit nemoc. Nemohou však přes mateřské mléko ohrozit miminko. A podobně je to i s jinými potravinami. Je jasné, že některé děti mohou reagovat na konkrétní jídlo nebo být alergičtí. To si musí každá maminka vypozorovat sama. Rozhodně to však není tak, že jsou během kojení zapovězené nadýmavé potraviny. Není také pravda, že by citrusové plody snižovaly tvorbu mléka. A už vůbec neplatí, že vynechání potenciálních alergenů dítě před alergií ochrání, spíše je pravdou opak. Pravda je, že potraviny ovlivňují chuť mléka. To je však žádoucí, protože si miminko zvyká na rozdílné chutě.

Alkohol je zapovězený? Není!

Alkoholické nápoje nejsou pro zdraví vhodné nikdy. A ve velkém množství škodí našemu tělu. Pokud si však chcete dát v době kojení malé pivo nebo skleničku vína, klidně si ji dejte. Určitě není nutné ukončovat kojení nebo dávat miminku umělou stravu, pokud si chcete dát skleničku. Dokonce ani není nutné odpočítávat hodiny před kojením. Rozhodně není potřeba odstříkávat po vypití alkoholu mléko a vyhazovat ho. Podle světově uznávaného farmaceuta Thomase Hale je absolutní množství alkoholu v mateřském mléce opravdu nízké. Mléko se totiž tvoří z krve. Alkohol měříme v promile a do mléka se ho dostane ještě menší množství, než byste naměřil v krvi. To množství je tedy zanedbatelné a z hlediska kojení nemá cenu o něm uvažovat.

Samozřejmě to neznamená, že by se maminky malých miminek měly zpít pod obraz. Největším problémem není ani tak samotný alkohol, jako případná neschopnost se o dítě postarat. Pokud by se matka opila, hrozí, že jí miminko upadne, případně ho zalehne nebo mu jinak ublíží. Jestliže si však chcete dát dvě deci vína, pak je vše v naprostém pořádku a rozhodně se žádná maminka nemusí cítit provinile. Ba naopak. Uvolnit se je v mateřství potřeba.

Kouření je obecně špatné, ale…

Všem je asi jasné, že kouření škodí zdraví. To je bez debat. Škodí kuřákovi i lidem v jeho okolí. Pokud kouří maminka malého miminka, není to nejvhodnější a nejzdravější. Rozhodně však kouření není důvodem přestat kojit. Naopak. Pokud už matka kouří, je žádoucí, aby také kojila. Kojení totiž dokáže eliminovat některé negativní důsledky kouření. A kojené děti, jejichž matky kouří, jsou statisticky zdravější než nekojené děti, jejichž matky kouří. Mateřské mléko totiž poskytuje imunitní látky a protilátky. Vystýlá sliznici střeva i horních cest dýchacích. Pro matku kuřačku je tedy kojení paradoxně ochrana pro dítě.

Kojení a léky

„Bolí mě hlava, ale kojím, musím to vydržet,“ tvrdila mi nedávno kamarádka. Je to hloupost. V případě bolesti není problém, aby si žena, která kojí, dala prášky na bolest hlavy. Obecně u většiny léků není kojení kontraindikací. Jen u některých je vhodné konzultovat jejich užívání s lékařem. Určitě však nemusíte trpět jen proto, že kojíte své miminko. S léky souvisí také zdraví maminky. V případě, že je maminka nemocná, měla by v kojení pokračovat. Je potřeba odpočívat, jíst a pít, ale určitě nepřestávat kojit. Mnohdy se protilátky, které si tělo vytváří k léčbě, přenesou i na miminko a vybudují jeho vlastní imunitu.

Nemám dost mléka

Často slýchám, že někdo přestal kojit, protože neměl dost mléka. Ve většině případů je to nesmysl. Produkce mléka je totiž dána poptávkou. A pokud je dítě dobře přisáté a přikládáte ho často, mléko se bude tvořit. Pokud tedy máte problémy s kojením, je vhodné se tulit, aktivně nabízet prs a rozhodně se u toho nedívat na hodiny. Vhodné je kojit na požádání. Kdykoliv a kdekoliv. A pokud bude s laktací nebo přisátím jakýkoliv problém, je vhodné kontaktovat laktační poradkyni, která poradí a pomůže. Začít s dokrmem je však většinou cesta k ukončení kojení. Důvod? Pokud se miminko nají dokrmu, nebude sát z prsu. A pak se pochopitelně nebude laktace rozjíždět. A kde není poptávka, není ani nabídka.

Zdroj: unicef.cz,

Webové stránky Mamila - Strava kojící ženy

Webové stránky Mamila - Kojení, alkohol, káva a kouření

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz