Hlavní obsah
Zdraví

Sedat či nesedat? Riziko infekce z veřejných záchodků je minimální

Foto: kerplode/ Pixabay

Veřejné záchodky jsou pro mnohé strašákem. Jedni si prkénko obkládají toaletním papírem, druzí si pro jistotu nesedají. Riziko infekce je přitom opravdu nízké.

Článek

V mnoha případech vypadají nevábně už z venku. A i v případě, že se tváří na první pohled poměrně čistě a přívětivě, je lidé neradi navštěvují. Veřejné záchodky. Toalety na nádražích a mnohdy i v obchodních centrech. Přesto, že bývají pravidelně uklízené, lidé z nich mají obrovský strach. Ano. Opatrnost se vyplácí, není však třeba z návštěvy veřejných toalet dělat příliš velkou vědu.

Statistiky mluví jasně

Věděli jste, že existují studie, které se zabývají tím, které kabinky jsou nejčastěji navštěvované? Lidé si nejčastěji vybírají prostřední kabinky. Krajní bývají nejméně používané. Tvrdí to například studie z roku 1995, kterou prováděli odborníci z Kalifornské univerzity na toaletách u veřejné pláže. Jako ve všem je však třeba vždy používat také selský rozum. Výjimky totiž potvrzují pravidla, a tak se může stát, že na pohled bude čistší právě prostřední kabinka. Pak není důvod ji nenavštívit.

Pohlavní choroby? Určitě ne z prkénka

Pocit, že vykonáváte potřebu na prkénku, na kterém před vámi sedělo spoustu jiných osob, je nepříjemný. Můžete být však v klidu. Žádnou chorobu si pravděpodobně ze sezení na prkénku nepřinesete. Ačkoliv právě veřejné toalety bývají často výmluvou žen, které chytí vaginální infekci. Podle odborníků však pravděpodobně nejde o skutečnou příčinu. Většina virů, bakterií i hub na vzduchu a na površích mimo lidské tělo rychle umírá. Ve výsledku je tedy riziko přenosu infekcí přes záchodové prkénko minimální. Jediná situace, kdy je možné chytit na veřejných toaletách nějakou infekci, je v tu chvíli, kdy je na nich provozovaný sex. V takovém případě však případná infekce nemá mnoho společného s místem, kde byl styk uskutečněný.

Nicméně i přesto je ideální na prkénko veřejných toalet nesahat. Napadlo vás, že si prkénko obložíte toaletním papírem? To rozhodně nedělejte. Jen tím ztratíte pár vteřin svého drahocenného času, ale nic vám to nepřinese. Důvod? Na papíře bakterie drží ještě snáz než na záchodovém prkénku. Dobré je mít však při ruce vlastní pomůcky. Ideální jsou vlhčené ubrousky nebo dezinfekce. Pokud nemáte, nezoufejte. Dezinfekce je dnes již na mnoha místech běžnou součástí toalet. Ideální je, pokud má bezdotykové dávkování. A ještě jedna věc. Pamatujte si, že bakterie lépe drží na vlhkých rukách. Sušení byste proto neměli zanedbávat.

Na co si dát pozor

Možná vás překvapí, že skutečné nebezpečí na veřejných toaletách nečíhá na prkénku, ale spíše na klikách, splachovadlech, vodovodních kohoutcích nebo dávkovačích mýdla. Je vhodné mít se na pozoru a ideálně na vše sahat ubrouskem, nicméně stejným semeniště bakterií jako tato místa je například mobilní telefon nebo volant vašeho automobilu. Tudíž opatrnost je na místě a je vhodné si po toaletě umýt ruce mýdlem s teplou vodou, ale rozhodně nemusíte mít strach dojít si na veřejné toalety, vykonat potřebu. Riziko není o moc větší než používat telefon.

Co se dá chytit na toaletách

Na veřejných toaletách se vyskytuje především trochu přehnaná úzkost některých návštěvníků. Nicméně je jasné, že si ze záchodků (stejně jako z dalších míst), můžete přinést streptokoky, stafylokoky, bakterii E.coli, Shigellu nebo virus hepatitidy A, případně nachlazení. Ale ruku na srdce, pokud máte v pořádku imunitní systém a dodržujete hygienu, především mytí rukou, můžete být v klidu. „Pokud vím, nikdo se nikdy nenakazil pohlavně přenosnou chorobou na záchodové prkénku – pokud se na záchodové prkénku nemiloval!,“ řekla pro WebMD Abigail Salyers, PhD, prezidentka Americké společnosti pro mikrobiologii.

„I když se dostanete do kontaktu s konkrétními viry nebo bakteriemi, museli byste se jimi nakazit v dostatečně velkém množství, aby vám způsobily onemocnění,“ vysvětlila pro WebMD Judy Daly, profesorka patologie na Univerzitě v Utahu v Salt Lake City. Je pravda, že bakterie ve stolici se mohou při spláchnutí toalety dostat do vzduchu. Z tohoto důvodu Philip Tierno, ředitel klinické mikrobiologie a diagnostické imunologie v New York University Medical Center doporučuje opustit kabinku ihned po spláchnutí. „K největšímu rozptýlení aerosolu nedochází během počátečních okamžiků spláchnutí, ale spíše poté, co většina vody již opustila mísu,“ vysvětlil pro WebMD.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz