Článek
Zatímco letošní duben byl poměrně teplý, květen si s námi doslova pohrával. Téměř každý se už těšil na slunečné počasí a ono stále nikde. Když se později začaly hlásit o slovo tropické teploty, jedni byli nadšení a druzí se modlili, aby zase bylo normálně. Jenže letošní léto je jak na houpačce. Normální teplo prakticky není. Buď jsou teploty extrémně vysoké, nebo naopak padají poměrně hodně nízko a prší. Silné bouřky s kroupami a větrem nejsou žádnou výjimkou. Škodí extrémní změny počasí našemu zdraví?
Teplotní skoky jsou nápor pro tělo
Je zřejmé, že pokud je jeden den přes třicet stupňů a druhý den teplota nevyleze ani na dvacet, je to pro lidský organismus opravdu velký nápor. Možná vás překvapí, že prudké výkyvy teplot jsou pro lidi nebezpečnější než dlouhá vedra. Důvod je jednoduchý. Pokud velká tepla trvají dlouho, tělo se s nimi vypořádá, ale náhlé přechody ho vysilují. Je jasné, že zdravý organismus zvládne veškeré změny bez problému. Horší je to pro osoby, které trápí zdravotní problémy.
Na počasí reagují podle České průmyslové zdravotní pojišťovny všichni lidé změnami tělesné teploty, svalového napětí, krevního tlaku a sekrecí hormonů. Každý třetí člověk je přitom citlivý na změny a ty u něj vyvolávají rozladění, podrážděnost, bolesti hlavy, nespavost, nebo dokonce závratě či poruchy srdečního rytmu. Citlivější jsou obecně ženy a děti. Odborníci se domnívají, že citlivost na počasí mají souvislost s hladinou hormonů. A je známo, že hladina hormonů u žen se v průběhu měsíce nebo různých životních situací mění.
Nejtěžší jsou změny pro psychicky nemocné
Nejvýrazněji na počasí reagují revmatici, astmatici a také lidé s poruchami oběhovými a srdečními. Nejsou na tom však nejhůře. Nejvíce trpí nepříznivým počasím osoby, které mají sklon k depresím a psychickým nemocem. Pokud jsou jedinci opravdu velmi vnímaví, pak mohou trpět dokonce až dva dny před začátkem bouřky. A co vlastně lidskému tělu vadí? Problémy mohou vyvolat rychlé změny teploty, ale také změny vlhkosti vzduchu. A problémem bývají také malé teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Někdo má problém při přechodu teplé a studené fronty.
Vliv horkého počasí na zdraví
Horko může způsobit zdravotní potíže komukoliv. Ohrožení jsou lidé starší 65 let, děti do 4 let, těhotné a kojící nebo drobné ženy. A samozřejmě také lidé, kteří se léčí s vysokým tlakem, mají potíže se srdcem nebo je trápí nadváha. Stejně tak mohou horka špatně snášet osoby s depresemi nebo ti, kteří trpí nespavostí. Je dobré myslet na to, že v horku bychom měli nosit prodyšné, světlé oblečení a pokožku bychom měli chránit krémy. Všichni bez výjimky by měli pít vodu a minerálku. Případně slabý černý nebo bylinkový čaj. Nevhodné jsou v horku slazené nápoje. Cukr se mění na teplo, a tak zvyšuje pocit horka.
Z vedra mohou vznikat křeče z přehřátí. Je to z důvodu ztráty vody a iontů pocením. Křeče se obvykle vyskytují v oblasti břicha a končetin. Dostavit se mohou v souvislosti s namáhavou činností. Jestliže dostanete křeče, je třeba činnost ukončit a zůstat v klidu na stinném místě. Vhodné je pít ovocné šťávy, případně si dát iontový nápoj. Svaly je pak vhodné jemně masírovat. Křeče by měly do hodiny ustoupit, jinak je vhodné zavolat lékaře.
Pozor na vyčerpání
Nicnedělání a ležení u zahradního bazénu se může na první pohled zdát jako odpočinková činnost. Pokud jsou však extrémně vysoké teploty, může i toto povalování vést k vyčerpání organismu z přehřátí. Víte, že vyčerpání z přehřátí může vzniknout i několik dní poté, co jste byli vystaveni vysoké teplotě. Stane se to tehdy, kdy málo pijete a tělo nadměrně ztrácí vodu a soli pocením. A jak se vyčerpání projeví? Pocením, únavou, slabostí, bledostí, závratěmi, nevolností nebo zvracením a svalovými křečemi. Kůže může být studená a vlhká, pulz rychlý a slabý, dýchání mělké a rychlé. Pokud jsou příznaky závažné nebo postižený trpí problémy s tlakem nebo srdcem, je třeba zavolat lékaře.
Zdroj: cpzp.cz, szu.gov.cz, prozeny.cz