Hlavní obsah

Klíč k harmonické rodině

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Rodina může představovat bezpečný přístav nebo naopak loď na rozbouřeném moři. Když vytváříme harmonické rodinné vztahy, snáze dokážeme čelit všem nástrahám světa.

Článek

Harmonický rodinný život je jedním z nejdůležitějších faktorů naší životní spokojenosti. Když se v rodině necítíme dobře, ovlivňuje to naše zdraví, psychickou pohodu i pracovní nasazení.

Neexistuje žádný univerzální návod, jak na šťastné a harmonické vztahy. Můžeme si však všimnout určitých zákonitostí, které lze považovat za obecně platné. V mé praxi s desítkami jednotlivci, páry i rodinami se nejvíce osvědčil princip určité hierarchie třech pilířů rodiny.

Pyramida rodiny

Rodinu potřebujeme stejně jako dům vytvářet cihlu po cihle od základu až po střechu Základem pilířem jsou dva rovnocenní partneři. Pokud jeden z nich není stabilní, má to vliv na celé další fungování rodiny. Druhým pilířem je kvalitní partnerský vztah, založený na lásce, respektu, spolupráci a komunikaci. Na třetí příčce je výchova dětí, která je tou pomyslnou třešničkou na dortu.

Pokud se při stavbě rodiny přeskočí nebo pořádně nepostaví spodní pilíře, rodina nefunguje a zvyšuje se riziko rozpadu. Partneři obvykle nevstupují do vztahu s představou konce, ale měli by mít neustále zapnutý pomyslný majáček. A jakmile začne blikat červeným světlem, je nejvyšší čas řešit situaci. Jestli si někdo myslí, že jejich vztah zachrání a posílí narození dítěte, pak dělá jednu z největších chyb svého života.

Prvním klíčem k harmonické rodině je sebeláska

Děti nejvíce potřebují naši lásku a pocit bezpečí, aby se mohly zdravě vyvíjet. Rodiče někdy pod tíhou starostí, stresu, hektického života a svých vlastní neuspokojených potřeb zapomínají vytvářet bezpečný přístav pro sebe a svoji rodinu.

Proto bychom měli pravidelně doplňovat své vlastní nádrže lásky, starat se o své potřeby a duševní i fyzické zdraví. Jedině, když budeme šťastní sami se sebou, můžeme ostatním dát maximum. Když vyschne studna, nemůže už poskytovat životodárnou vláhu. Stejně tak, pokud cítíme vnitřní vyprahlost, nemůžeme budovat láskyplné vztahy.

Druhým stupínkem je stabilní partnerský vztah

Partnerský vztah je předpokladem pro šťastnou a harmonickou rodinu. Tak proč se často stává, že rodičovská láska odsune partnera na vedlejší kolej? Narození prvního dítěte zcela jistě přeskládá naše životní hodnoty, ale vždy by budování partnerského vztahu mělo zůstat jednou z priorit. Děti nebudou šťastné, když nebudou zároveň šťastní jejich rodiče.

Stejně tak jako bychom neměli zapomínat na sebe a svoje potřeby, neměli bychom péči o děti stavět na pomyslném žebříčku výše než partnerský vztah. Největší službu svým dětem uděláme, když budou moci vyrůstat v harmonickém prostředí plném lásky a porozumění.

Dětem předáváme vzor fungování partnerského vztahu

Partnerský vztah je tak silný, jako je nejslabší článek. Ve zdravém vztahu je však každý z partnerů silný v něčem jiném a skládáním sil vytvoří pevný a stabilní pár. Oba se tak mohou podporovat a doplňovat, být si oporou v těžkých chvílích a vzájemně se motivovat k růstu.

Fungující partnerský vztah není důležitý jen pro naší vlastní spokojenost, ale jako vzor pro děti a pro pocit hřejivého domova, kam se rádi vracíme. I když své děti milujeme, potřebujeme i čas pro sebe a svého partnera. Děti si jednou nebudou pamatovat, kolikrát jsme odešli z domu bez nich, ale jak dobře se cítili, když byli s námi doma.

Na vrcholu pyramidy stojí výchova a zdravý vývoj dětí

Pro většinu lidí je rodina a děti jednou z největších hodnot a motivací v životě. Narození dítěte může úplně změnit nejen hodnotový žebříček, ale i fungování celé rodiny. Než vůbec začneme uvažovat o dětech, měli bychom se ujistit, že partnerský vztah stojí na pevných základech dvou zralých lidí. Bez sebelásky a kvalitního partnerského vztah po narození dítěte všechny nedořešené věci, konflikty a neshody vyplavou na povrch.

Výchova dětí je náročná a vždy představuje zkoušku i pro zdravý partnerský vztah. Je potřeba některé věci přehodnotit a vytvořit nový systém. S dětmi přichází spoustu krásných okamžiků, ale i nových situací a výzev, kterým budeme čelit. Děti se učí nápodobou, a proto potřebují mužský a ženský vzor. Každý z rodičů jim může předat to nejlepší ze sebe, společně jim vytvořit hřejivý domov, zdravé, příjemné a láskyplné prostředí. A to může být ta nejtěžší zkouška ze všech.

Každý člen rodiny je důležitý

Pokud partneři pochopí hierarchii, ušetří si spoustu problémů. Nejdřív potřebuje být šťastný každý partner sám, poté je možné být spokojený v partnerském vztahu. A ve fungujícím vztahu mohou být šťastné i děti.

Možná vám můj koncept bude připadat divný, zvláštní nebo netradiční. Nás ještě vychovávali v tom, že kluci nepláčou a holky jsou hodné holčičky. To se odráží v našem vztahu k sobě, partnerovi i dětem. Pokud chcete žít jinak, než vás učili vaše rodiče, toto je cesta založená na lásce k sobě i ostatním.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz