Článek
Babi, dědo pohlídejte nám děti
Věra a Karel byli rodiči dvou dětí, Tomáše a Lenky. Celý život je vychovávali s láskou a trpělivostí. Věra byla tou, kdo pečoval o domácnost, připravoval jídlo a pomáhal dětem s úkoly. Karel pracoval dlouhé hodiny, ale vždy se snažil trávit večery s rodinou, povídat si o jejich dni a společně se smát. Děti měly pocit, že je mají na světě nejlepší rodiče, kteří je vždycky podpoří, ať už jde o školu, koníčky, nebo osobní problémy. „Mami, tati, kdybych měl nějaký problém, vždycky vím, že se na vás můžu obrátit,“ říkával Tomáš, když ještě bydlel doma. Lenka se smála: „Jo, vy jste naše záchranná síť!“ A oni se usmívali, vděční za to, že jejich děti vědí, že vždy budou mít doma bezpečný přístav.
Jak plynul čas
Ale časy se změnily. Děti vyrostly, začaly si budovat vlastní životy, práci, rodiny. Tomáš se oženil, Lenka také. A Věra s Karlem, kteří byli zvyklí na to, že je děti potřebují, začali pocítit prázdnotu. Děti přestaly tolik volat, a když volaly, byly to spíš stručné zprávy. „Ahoj, mami, tati, všechno je v pořádku, máme teď moc práce, děti zrovna marodí, ozveme se později,“ říkal Tomáš, když volal zrovna z práce. Věra se jednou zeptala: „Kdy nás zase navštívíte? Už dlouho jsme se neviděli, Tomáši…“
„Mami, máme to teď opravdu náročné. Pořád děti, práce…, ale když byste nám mohli zase pohlídat děti, tak by to bylo super,“ odpověděl Tomáš, hlas zněl unaveně. Ale to bylo všechno. „Jen pohlídat děti,“ říkala si Věra, když si sedla na pohovku a v duchu se zamýšlela nad tím, jak se věci změnily. Dřív je potřebovali na každém kroku, a teď byli najednou jen těmi, koho občas děti poprosí, aby jim pohlídali vnoučata, když je nějaké pracovní povinnosti přiměly k tomu, aby se na chvíli vzdálili. Jednoho večera přišla Lenka s dětmi, protože měla dlouhou poradu v práci a potřebovala, aby rodiče pohlídali vnoučata. „Ahoj, mami, tati, tady máme malý poklad, my si jdeme ještě na hodinku do města. Prosím, pohlídejte je.“
„Samozřejmě, Lenko, neměj strach,“ odpověděla Věra s úsměvem, i když v jejích očích bylo vidět určité zklamání. Karel jen pokýval hlavou, ale nevěděl, co říct. Byli rádi, že mohou pomoci, ale zároveň cítili, jak jejich vztah s dětmi a vnoučaty pomalu ztrácí osobní rozměr. „Víš, Karle, když jsme vychovávali Tomáše a Lenku, každý den byl naplněný smíchem, starostmi, ale také láskou… teď je všechno jinak,“ řekla Věra, když si sedli po večerním hlídání vnoučat, která už dávno spala v pokoji.
„Já vím, Věro… ale co můžeme dělat?“ odpověděl Karel, jeho slova byla plná smutku. „Musíme se smířit s tím, že máme méně času s dětmi a vnoučaty, ale aspoň tu pro ně budeme, když nás budou potřebovat.“
„Jo,“ řekla Věra tiše, „ale někdy to bolí. Když nám místo toho, aby s námi trávili čas, zůstanou jen vzkazy a sliby…“
Rozhodnutí plné emocí
Jednoho dne, když děti opět spěchaly za svými povinnostmi, Věra a Karel už nemohli dál mlčet. Byli unavení a zklamaní. Našli si čas a rozhodli se promluvit si s dětmi otevřeně. „Tomáši, Lenko, musíme si promluvit,“ začala Věra, její hlas byl pevný, ale plný emocí. „Celý život jsme se vám věnovali, ale teď se cítíme, jako bychom pro vás už nic neznamenali. Vždycky jsme byli ti, na které jste se mohli spolehnout, ale teď je to, jako bychom byli jen ti, kdo vám hlídají děti, když máte čas.“ Karel se připojil: „Chápeme, že máte svůj život, ale to neznamená, že bychom měli být na okraji toho vašeho. Nechceme být jen ti, kteří vás vždycky zachrání, když se to hodí. Potřebujeme vaši pozornost, vaši lásku, nejen vaše vděčné návštěvy.“ Tomáš a Lenka se na chvíli zarazili, jako by slyšeli něco, co nikdy předtím nezaznělo. Byli zaskočení, ale po chvíli ticha si Lenka povzdychla. „Máte pravdu, mami, tati. Asi jsme se nechali unést tím, jak moc toho máme na práci, a zapomněli jsme na to, že jste tu pro nás vždycky byli. Je čas to změnit.“
„My víme, že máte hodně povinností, ale i my máme právo na to, abychom byli součástí vašeho života,“ dodal Tomáš, jeho hlas byl upřímný. „Omlouváme se. Uděláme to jinak. Nechceme, abyste se cítili opuštění.“ A tak se stalo, že po této otevřené a upřímné konverzaci začali všichni čtyři hledat způsob, jak se více setkávat, jak si udělat čas na rodinu, nejen na povinnosti. Děti si uvědomily, že jejich rodiče si zaslouží víc než jen občasnou pomoc s vnoučaty. Věra a Karel si zase uvědomili, že i když jsou děti dospělé, láska mezi nimi nezmizí, a že komunikace může zázraky. Možná se něco změnilo, ale tím, že si promluvili, našli nový způsob, jak zůstat součástí života jeden druhého.
Tento příběh je ze skutečného života, kdy jsem dostala svolení celý příběh zveřejnit.