Hlavní obsah

Sousedův pes neustále štěká? Jak se účinně bránit hluku?

Foto: vlaaitje/Pixabay

Domácí mazlíček

Pokud vás neustálý štěkot sousedova psa ruší v klidu vašeho domova, máte několik možností, jak tuto situaci řešit. I když pes patří k nejběžnějším domácím zvířatům, neznamená to, že byste si na jeho hlučné chování museli zvykat.

Článek

Kdy pes začíná obtěžovat?

Podle českého občanského zákoníku je vlastník pozemku povinen zajistit, aby jeho zvíře nevyvolávalo imise, tedy aby jeho chování (včetně štěkání) neobtěžovalo sousedy nad míru přiměřenou místním poměrům. Hluk, který se stane neúnosným, se považuje za imisi, pokud výrazně narušuje obvyklé užívání pozemku. Místní poměry tedy hrají klíčovou roli, co je považováno za přijatelný hluk v městské zástavbě, nemusí být akceptovatelné na venkově.

Jak zjistit, co je přiměřené?

Posouzení toho, co je ještě přiměřený hluk, a co již za imisi považovat nelze, závisí na konkrétních okolnostech. Kromě intenzity štěkotu se hodnotí i doba, kdy k němu dochází, a frekvence štěkání. Pokud pes štěká opakovaně v noci a způsobuje rušení, může to být považováno za nepřiměřený zásah do vašeho klidu.

Jak se bránit?

Prvním krokem je pokusit se o mírové řešení s majitelem psa. Mnozí majitelé psů si nemusí být vědomi toho, že jejich zvíře způsobuje sousedům problémy. Pokuste se ho informovat o situaci, například pokud pes štěká v době, kdy je majitel mimo domov. Mnohdy stačí domluva a upravení podmínek, jako například zajištění psa nebo zapracování na jeho chování, aby problém pominul.

Když domluva nepomůže

Pokud se situace nelepší a štěkot stále narušuje váš klid, a majitel psa nechce problém řešit, můžete přistoupit k dalším krokům. Pokud jde o nájemníka, obraťte se na pronajímatele. Ten může s nájemníkem jednat o nápravných opatřeních, aby zamezil dalšímu obtěžování. Uvádí se, že pokud nájemník dlouhodobě porušuje pravidla, může to být důvod k výpovědi z nájemní smlouvy.

Hluk v noci? Zasáhnout může policie

Pokud štěkot narušuje klid v noci, můžete kontaktovat policii. Ta má pravomoc udělit pokutu za porušování nočního klidu a přenést případ na místní úřad, který může na majitele psa uvalit pokutu a vyzvat ho k nápravným opatřením.

Když nic nepomůže, je možné se obrátit na soud

Pokud všechny předchozí pokusy selhaly, můžete požádat o právní pomoc a podat tzv. sousedskou žalobu. Soud může na základě této žaloby nařídit, aby majitel psa přestal s rušením, a v krajním případě může rozhodnout až o odebrání psa. Tento právní krok by měl být ale až poslední možností, pokud nefunguje žádná jiná dohoda.

Pokud vás tedy štěkot sousedova psa obtěžuje, nemusíte se smířit s narušením vašeho soukromí. S ohledem na místní poměry a intenzitu problému máte k dispozici několik cest, jak situaci řešit, od domluvy až po soudní řízení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz