Hlavní obsah
Rodina a děti

Zdravá výživa po česku: dítě žvýká barevný leták, matka scrolluje Instagram

Foto: balakirphoto/Pixabay

Dítě

Dítě pláče, natahuje ruce, něco chce, ale maminka zírá do telefonu. Možná právě sleduje video o tom, jak být lepší rodič. Okolí vnímá jen okrajově, hlavně že je chvilka klidu. A že dítě mezitím brečí? To přece počká, než skončí reel.

Článek

V dnešní době už neplatí, že největším nepřítelem matky je nevyspání, mnohem horší je minuta bez mobilu. A tak to vypadá i venku, v obchodech i na lavičkách. Batole dostane do ruky prázdnou plastovou lahev. Maminka nakupuje v klidu. Dítě si lahev spokojeně kouše, dokud mu nezačnou v puse vznikat kousky, které maminka o chvíli později pracně doluje ven.

Telefon na prvním místě

Vedlejší kočárek, jiný styl, stejný výsledek. Barevný leták, plný slev a tiskařských barev, se stává improvizovaným dudlíkem. Dítě zaujatě žvýká. Po chvíli propukne v silný pláč, papír se přilepil na jazyk. Maminka nezvedne oči, protože právě lajkuje fotky z dovolené kamarádky. Leták zůstává v puse, telefon v ruce. Když jí jiná žena upozorní, aby se soustředila na své dítě než na telefon, nechápavě na ní zírá. Až pak jí dojde, že má s sebou dítě, a vlhčenými ubrousky mu vytahuje z pusy zbytky papíru.

A před obchodem? Scéna jako z černé grotesky. Dítě sedí v kočárku, pláče. Kolem něj poletuje vosa a nakonec si vesele sedne přímo na zmrzlinu. Dítě by si lízlo, ale bojí se. Pláče dál. Maminka? Pohodlně usazená na lavičce, palcem roluje Instagram. Chcete pomoct. Přijdete blíž, se slušností se zeptáte, pročpak malý pláče. A v tu chvíli ožije i maminka, ne proto, aby pomohla dítěti, ale aby se ohradila: „Co chcete po mém dítěti?“ Vysvětlíte, že mu na zmrzlině už delší dobu sedí vosa, a že dítě kvůli tomu evidentně pláče. Až když odejdete, zmrzlinu maminka dítěti vytrhne z ručiček a hodí vztekle do koše. Mobil si vezme zpět do ruky a dál zaujatě sleduje displej. Dítě pláče dál.

Závislost je silnější

Závislost maminek na telefonech může být v dnešní době skutečně mnohem vážnější, než si často připouštíme. Technologie nás totiž zcela pohlcuje, a to nejen v pracovním, ale i v osobním životě. Zatímco dříve naše matky a babičky neměly možnost neustálého připojení, dnes máme telefony, tablety a další zařízení, které nás neustále ruší. Bylo to jiné, naše matky se více soustředily na děti, domácnost a vzájemnou komunikaci, protože neměly přístup k nekonečnému streamu informací a možností zábavy na dosah ruky.

Dříve, bez mobilních telefonů, nebylo možné „rychle“ odpovědět na zprávy, kontrolovat sociální sítě nebo se ponořit do online světa. Maminky měly víc prostoru věnovat se svým dětem, a to i v okamžicích, kdy se zdálo, že nemají čas na nic jiného. V mnoha případech si také vytvářely pevnější vztahy s ostatními lidmi, včetně sousedek a přátel, protože interakce probíhaly osobně, ne přes textové zprávy nebo komentáře.

Moderní technologie

Samozřejmě, dnes máme k dispozici moderní technologie, které nám mohou usnadnit život, ale zároveň nás mohou od dítěte a skutečného života snadno odtrhnout. A tak, zatímco dnešní maminky mají spoustu užitečných nástrojů na to, jak zvládat domácnost, dětem je stále častěji nabízena náhrada za opravdovou pozornost.

Není to ale nic jednoduchého, jakmile se člověk dostane do cyklu neustálé „online přítomnosti,“ může být těžké se z něj vyprostit a vrátit se zpět k těm, které potřebují naši plnou pozornost. Ne všechny maminky jsou stále přilepené k telefonům. Některé z nich mají v rukou právě to nejcennější. Tím je čas, který věnují svým dětem. Bez rozptýlení, bez neustálého scrollování, jen přítomné, soustředěné a plně věnované okamžiku.

A jak jste to zvládali vy? Jak jste vychovali své děti bez moderních technologií a mobilních telefonů? Jaké to bylo, když se všechno točilo kolem osobních setkání, společných chvilek a skutečného kontaktu s dětmi? Možná jsme zapomněli, jak cenné je mít čas jen pro sebe a pro rodinu, aniž bychom byli neustále připojeni. Není na čase vrátit se k tomu, co opravdu dává smysl?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz